Connect with us

Świat

Abu Zabi zezwala na niemuzułmańskie małżeństwa cywilne w ramach reorganizacji prawa rodzinnego

Published

on

Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich leci nad łodzią w Dubai Marina, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie 22 maja 2015 r. REUTERS / Ahmed Jadallah / File Photo / File Photo

DUBAJ, 7 listopada (Reuters) – Niemuzułmanie mogą zawierać małżeństwa, rozwodzić się i sprawować wspólną opiekę nad dzieckiem na mocy prawa cywilnego w Abu Zabi, zgodnie z nowym dekretem wydanym przez jego władcę w niedzielę, poinformowała państwowa agencja informacyjna WAM. .

Jest to najnowszy ruch w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie, podobnie jak w innych państwach Zatoki Perskiej, przepisy stanu cywilnego dotyczące małżeństw i rozwodów oparto na zasadach islamskiego szariatu, aby utrzymać ich konkurencyjność jako regionalnego centrum handlowego.

W dekrecie szejka Khalifa bin Zayeda al-Nahayana z Abu Zabi, który jest również przewodniczącym Związku Siedmiu Emiratów ZEA, stwierdza się, że prawo reguluje małżeństwa cywilne, rozwody, alimenty, wspólną opiekę nad dziećmi i ojcostwo oraz zawiera dowód dziedzictwo.

Jego celem jest „wzmocnienie pozycji emiratu i globalnej konkurencyjności jako jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla talentów i umiejętności” – powiedział WAM.

Raport opisuje prawo cywilne regulujące sprawy rodzin niemuzułmańskich jako pierwsze tego rodzaju na świecie, które jest „zgodne z najlepszymi międzynarodowymi praktykami”.

W Abu Zabi zostanie utworzony nowy sąd do spraw rodzin niemuzułmańskich, który będzie działał zarówno w języku angielskim, jak i arabskim.

Zjednoczone Emiraty Arabskie wprowadziły w ciągu ostatniego roku szereg federalnych zmian legislacyjnych, w tym dekryminalizację przedmałżeńskich związków seksualnych i spożywania alkoholu oraz zniesienie programów łagodzenia kar w przypadku tak zwanych „zabójstw honorowych”.

Reformy te, wraz ze środkami takimi jak wprowadzenie wiz długoterminowych, były postrzegane jako sposób na zwiększenie atrakcyjności Państwa Zatoki Perskiej dla inwestycji zagranicznych, turystyki i pobytów długoterminowych.

Pisanie przez Lisę Barrington; Montaż przez Catherine Evans i Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Początek testu wielkiej mocy Bidena - WSJ
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *