Connect with us

Nauka

7 najlepszych parków i terenów zielonych w Krakowie

Published

on

Prawie na pewno jesteś w Krakowie z powodu pięknych brukowanych uliczek i fotogenicznych pałaców za każdym rogiem, ale jest to również jedno z najbardziej zielonych miast w Europie – tylko Wilno na Litwie ma więcej zieleni.

Częścią sceny są krakowskie parki, ale jeszcze lepsze są jego prawdziwie dzikie przestrzenie; łąki, lasy i rezerwaty przyrody znajdujące się na końcu krótkiej przejażdżki tramwajem od centrum. Niezależnie od tego, czy chcesz wędrować doliną rzeki do 1000-letniego klasztoru, wspinać się na pogańskie wzgórza, czy odkrywać ogród inspirowany science fiction, prawdopodobnie Kraków ma dla Ciebie park.

Zanurz się w najlepszych doświadczeniach, jakie świat ma do zaoferowania dzięki naszemu cotygodniowemu biuletynowi e-mailowemu dostarczanemu do Twojej skrzynki odbiorczej.
Spacer po Plantach zajmuje tylko godzinę © David Clapp / Getty Images

Planty otaczają Stare Miasto

Ten wąski zielony pas, który okrąża Stare Miasto, prawdopodobnie miniesz kilkanaście razy. Został zasadzony przez austriackich okupantów w XIX wieku, którzy zasypali średniowieczną fosę i ustawili fontanny, altany i latarnie na wzór Wiednia.

Cały tor Plant można zwiedzić w niecałą godzinę, a charakterystyczny Zamek Królewski na Wawelu jest dogodnie usytuowany na południowym krańcu. Lub po prostu użyj go tak, jak robią to miejscowi, jako łatwego oderwania się od tłumów Starego Miasta. Nawet w sezonie turystycznym zawsze znajdziesz darmową ławkę w cieniu kasztanowca, aby zjeść lody.

Wędruj szlakami przez Las Wolski i Bielańsko-Tyniecki

Kilka minut tramwajem na zachód od miasta brukowiec ustępuje miejsca rozległemu rezerwatowi przyrody położonemu wzdłuż doliny Wisły. Wzdłuż jego brzegów znajdują się place zabaw, muzea i miejskie zoo, ale warto poświęcić na to dzień, bo im głębiej, tym bardziej dziko. Żaden z dobrze oznakowanych szlaków nie zajmuje więcej niż kilka godzin i nigdy nie jesteś zbyt daleko od następnej restauracji, ale szlaki przez las, nadrzeczne i wapienne klify są relaksujące i odległe.

READ  Najnowsze wiadomości ze świata na 14 października

To dwie godziny spaceru do małej wioski Bielany, mijając zbocza pełne winogron, gdzie można spróbować lokalnie uprawianego Pinot Gris w Winnica Srebrna Góra. Latem wybierz się krakowskim tramwajem wodnym na malowniczy rejs po rzece do 1000-letniego opactwa tynieckiego położonego na klifach. Można tu skosztować doskonałej polskiej kuchni podczas rozmów z rozmownymi mnichami benedyktyńskimi.

Dwie osoby w sylwetce spacerują po mglistym parku z dużym zamkiem w oddali
Na Błoniach gościły wydarzenia, które są częścią narodowej historii Polski © Tomasz Mazon / Shutterstock

Błonia to miejsce piknikowe

To niewiarygodne, że pastwisko to było wykorzystywane przez mieszkańców do wypasu bydła aż do lat 70. XX wieku i jest mile widzianym cudem, że te 50 hektarów w samym centrum miasta umknęło bezwzględnemu rozwojowi Krakowa. Płaska powierzchnia trawy jest idealna do opalania, pikników i pogoni psów.

Jest również popularny wśród papieży. Prezentowane tu masy Jana Pawła II, czy też Jana Pawła II, jak jest znany na całym świecie, pomogły zmobilizować Polaków przeciwko komunizmowi i stały się częścią narodowej historii. Błonia nadal goszczą koncerty rockowe i supergwiazdy księży, więc przed wizytą sprawdź wydarzenia.

Park Henryka Jordana to najlepszy park w mieście do uprawiania sportu

Jeśli chcesz więcej akcji, niż mają do zaoferowania Błonia, przejdź przez ulicę. Park Henryka Jordana nosi imię człowieka, który założył park i wprowadził w Polsce ideę ćwiczeń fizycznych, aby zachować zdrowie. Pozostaje wierny swojemu duchowi dzięki kortowi do tenisa, siatkówki i koszykówki oraz skateparkowi.

W parku panuje przyjemna rodzinna atmosfera, szczególnie w weekendowe poranki, ponieważ dzieciaki luzują się na zjeżdżalniach i piaskownicach lub w nadmuchiwanych balonach, które pływają łódką po małym jeziorze. Szerokie bulwary, obsadzone stuletnimi wiązami, są szczególnie piękne pod zimowym śniegiem, kiedy krakowskie dzieci bawią się na torze saneczkowym.

Ogromny sztuczny kopiec z okrężną ścieżką i widokiem na Kraków w oddali
Do Kopca Kościuszki jest stroma droga, ale widoki są warte każdego kroku © Nahlik / Shutterstock

Podziwiaj najlepsze widoki na Kraków z Góry Kościuszki

Niewiele rzeczy jest bardziej krakowskich niż wyjątkowy zapał miasta do budowania sztucznych wzgórz. Istnieją cztery miejskie wzgórza i wszystkie są popularne ze względu na widoki w pogodny dzień. Wanda i Krakus to prehistoryczne pogańskie miejsca rytualne o wysokości około 15 metrów. Uważa się, że zachowywały się jak starożytne kalendarze, ponieważ cztery razy w roku zachód słońca ustawia się między dwoma kopcami – warte podróży, aby zrobić oszałamiające zdjęcie.

READ  Polska może być pionierem polityki klimatycznej w regionie (wywiad)

Góra Piłsudskiego, wysoka na 35 metrów, jest nowocześniejsza, zbudowana przez tysiące ochotników w okresie międzywojennym jako pomnik premiera Marszałka Piłsudskiego. Ale to Kopiec Kościuszki kradnie show. Został zbudowany na cześć Tadeusza Kościuszki, kłusującego po całym świecie bojownika o wolność, którego rola w polskich powstaniach i amerykańskiej wojnie o niepodległość uczyniła go bohaterem w obu krajach, a na kopcu znajduje się brud z polskich i amerykańskich pól bitewnych. Utwardzona wspinaczka jest stroma i spocona, ale odsłania Kraków, okolicę, a nawet Tatry. Po pokonaniu wspinaczki nagrodź się piwem w jednym z barów i kawiarni w fortecy z czasów austriackich, która otacza podstawę wzgórza.

Ogród Nauki im. Stanisława Lema to fantastyczna zabawa dla dzieci

Położony w przestronnym zakątku Parku Lotników Polskich ogród nauki inspirowany jest książkami science fiction autorstwa cenionego w kraju i na świecie autora Stanisława Lema. Sprzęt i wyposażenie wyjaśniają wszystko, od magnetyzmu po akustykę, ale wszystko jest genialnie praktyczne. Jest gigantyczny kalejdoskop, wir korbowy i dziesiątki innych rzeczy do obracania, pchania i szturchania. Dzieci to uwielbiają, a rodzice uwielbiają, że ich dzieci się uczą.

Opłata za wstęp w wysokości 15 zł (3,30 USD) jest tego warta (10 zł dla dzieci), podczas gdy niektóre większe atrakcje, takie jak planetarium i tor saneczkowy, kosztują kilka złotych więcej. Park czynny jest sezonowo, od kwietnia do października.

Zakrzówek to pustynna laguna

Pokolenia mieszkańców mają miłe wspomnienia z letnich flirtów, które rozpoczęły się od piwa z plecaka i cieszyły się na brzegach tego zalanego kamieniołomu. Częścią apelu dla studentów, którzy przyjeżdżają tutaj w upalne weekendy, jest to, że pływanie zawsze było oficjalnie zakazane.

Zagmatwana historia własności sprawiła, że ​​Zakrzówek stał się całkowicie niezagospodarowany, co pozwoliło naturze zamienić go w opuszczone pustkowia. Krzywa wapiennych klifów otoczonych głębokimi lasami i krystalicznie czystymi wodami laguny robi wrażenie. Ale to może nie trwać długo. Obecnie Zakrzówek jest otoczony przez miasto, które do 2023 roku przekształca 100 hektarów w usankcjonowany rezerwat przyrody.

READ  Kopalnia Soli Bochnia to idealne miejsce na rodzinny wyjazd. Odwiedź tę magiczną przestrzeń tej jesieni
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.