Connect with us

Sport

Zysk polskiego mBanku w I kw. spada o 72 proc. od rezerw

Published

on

Zysk polskiego mBanku w I kw. spada o 72 proc. od rezerw

GDAŃSK (Reuters) – Jeden z czołowych polskich pożyczkodawców, mBank, odnotował w piątek 72% spadek zysku netto w pierwszym kwartale, na który wpływ miały zapisy dotyczące sporu hipotecznego we franku szwajcarskim.

Zysk netto spadł do 142,8 mln zł (34,4 mln USD) z 512,3 mln zł w tym samym okresie ubiegłego roku, co jest poniżej średniej prognozy analityków na poziomie 206 mln zł.

Bank poinformował jednak, że przychody podstawowe wróciły do ​​trendu wzrostowego dzięki wzrostowi wyniku odsetkowego netto (NII) i poprawie prowizji netto.

Koszt ryzyka, który wyniósł 79 punktów bazowych, mieści się w przedziale orientacyjnym, ponieważ większa część portfela kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich jest objęta rezerwami ustawowymi. Koszt tego wyniósł w pierwszym kwartale 808,5 mln zł.

Setki tysięcy Polaków zaciągnęło kredyty hipoteczne w walutach obcych, głównie we frankach szwajcarskich, zwabione niższymi stopami procentowymi, ale potem musiało płacić oprocentowanie znacznie wyższe niż oczekiwano po gwałtownym wzroście franka do złotego.

Wielu posiadaczy kredytów hipotecznych pozwało banki, a niektórzy kredytodawcy oferowali ugody pozasądowe.

mBank podał, że liczba aktywnych umów kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich na dzień 19 kwietnia wyniosła 38 826, co oznacza spadek o 19,6% w stosunku do końca 2021 roku. Dodała, że ​​prawie wszyscy aktywni kredytobiorcy otrzymali propozycje ugody.

Bank osiągnął w sumie 5050 wyciągów.

Patrząc w przyszłość, bank powiedział, że spowolnienie akcji kredytowej może wpłynąć na dochody odsetkowe, podczas gdy presja płacowa i inflacyjna ciąży na kosztach operacyjnych.

Dodała, że ​​wzrosty liczby abonentów i transakcji mogą zostać zniwelowane przez spowolnienie gospodarcze i słabszy popyt na produkty bankowe.

(1 $ = 4,1557 zł)

(Reportaż Patrycji Zaras; Montaż: Clarence Fernandez i Mark Potter)

READ  Louis Van Gaal kwestionuje kondycję Frenkiego de Jong
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *