Connect with us

Zabawa

Życie i dziedzictwo Szimona Peresa

Published

on

Jest wiele powodów, by ekscytować się nadchodzącym filmem dokumentalnym Netflixa: Nigdy nie przestawaj marzyć: życie i dziedzictwo Shimon Peres, Przygotowuje się do przyjrzenia się legendarnemu życiu izraelskiego polityka, który był dwukrotnie premierem, a raz prezydentem Izraela. Film z 2018 roku, wyreżyserowany przez Richarda Tranka, będzie miał światową premierę w serwisie Netflix 13 lipca 2022 roku.

Chociaż wielu entuzjastów filmów dokumentalnych może nie być zaznajomionych z tą wybitną postacią polityczną, jest on zdecydowanie jednym z najbardziej wpływowych ludzi w światowej polityce, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za pomyślne wynegocjowanie porozumienia pokojowego z OWP (Organizacją Wyzwolenia Palestyny). największe sukcesy w negocjacjach politycznych.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Peres przed premierą Nigdy nie przestawaj marzyć: życie i dziedzictwo Shimona Peresa.


Wszystko o Peresie, temacie Nigdy nie przestawaj marzyć: życie i dziedzictwo Szimona Peresa

„Święto Sukkot to święto pokrewieństwa i wzajemnej odpowiedzialności”. (Prezydent Peres, Sukkot 2012) https://t.co/w0Lcmo0pyy

Robienie filmów dokumentalnych jest zawsze trudnym orzechem do zgryzienia. Reprezentowanie rzeczywistości na szpuli nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy rzeczywistość jest złożona, pokręcona i pełna szczegółów, których nie każdy rozumie. Polityka jest jednym z miejsc, w których brakuje wspólnego zrozumienia.

Z tego powodu dokumenty polityczne i biografie są ważną częścią listy każdego miłośnika filmów. Nigdy nie przestawaj marzyć: życie i dziedzictwo Szimona Peresa rzuci światło na jedną z takich postaci politycznych, która przejdzie do historii jako jeden z ojców założycieli Izraela.

Izraelczyk Shimon Peres urodził się w Wiszniewie w Polsce (obecnie Wiszniewa na Białorusi) w 1923 roku i wyemigrował do Palestyny ​​w 1934 roku. W młodym wieku Peres dołączył do ruchu Haganah i rozpoczął swoją polityczną podróż pod okiem Davida Ben-Guirona. Rok później Izrael uzyskał niepodległość, a premierem został Ben-Gurion. Zatrudnił Peresa jako szefa marynarki. Peres miał wtedy zaledwie 24 lata.

Choć brzmi to jak wielkie osiągnięcie, dla Peresa był to dopiero początek. Został później zatrudniony jako zastępca dyrektora generalnego Departamentu Obrony, a następnie dyrektor generalny. Służył na tym stanowisku przez sześć lat i wprowadził liczne reformy, w szczególności sojusz wojskowy z Francją, zanim zrezygnował w 1965 roku. W 1965 wraz ze swoim mentorem założył nową partię o nazwie Rafi.

To się nie udało iw 1967 Peres zainicjował fuzję między Ahdut Avodah i Mapai, aby stworzyć Izraelską Partię Pracy. W 1974 został sekretarzem obrony jako członek Gabinetu Pracy. Po dwukrotnym pokonaniu w 1977 i 1981 roku Shimon Peres został premierem po rozlosowanych wyborach w 1984 roku. Był w porozumieniu o podziale władzy z Icchakiem Szamirem.

Po kolejnej koalicji z Szamirem w 1988 r. Partia Pracy ostatecznie wygrała w 1992 r. Icchak Rabin został prezydentem, podczas gdy Peres był ministrem spraw zagranicznych i wdrożył słynne porozumienie Izrael-OWP. Po zamachu na Rabina ponownie objął urząd premiera. Pełnił również funkcję prezesa przez siedem lat.

Peres zmarł w 2016 roku w wieku 93 lat po śmiertelnym udarze. Jego pogrzeb odbył się na górze Herzl w Jerozolimie. Peres został odznaczony prestiżowym Medalem Wolności Prezydenta USA za wybitną pracę w polityce światowej.

Netflix Nigdy nie przestawaj marzyć: życie i dziedzictwo Szimona Peresa omówi szczegółowo jego życie, kiedy zostanie wydany w tym tygodniu.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *