Connect with us

Zabawa

Zwyciężczyni French Open Iga Świątek wyrosła na „wojowniczkę” w Warszawie – mówi były trener Artur Szostaczko

Published

on

Numer jeden na świecie Iga Świątek, która zdobyła swój drugi tytuł podczas sobotniego French Open, już od pierwszych dni wykazywała ducha walki, waląc piłki na warszawskich kortach tenisowych.

„Była małym dzieckiem, które naprawdę chciało jak najszybciej nauczyć się grać, a kiedy to zrobiła, najważniejsze było dla niej zwycięstwo” – powiedział Artur Szostaczko, jej pierwszy trener.

„Była wojowniczką… Wiedziałem, że jeśli dojdzie do super tie-breaka, nie będę musiał się martwić, Iga nie upadnie pod presją” – powiedział 51-latek AFP.

Szostaczko nadal uczy na korcie, gdzie polski fenomen po raz pierwszy chwycił rakietę i próbował uderzyć w betonową ścianę podczas lekcji starszej siostry.

„W lewo, w prawo, cały czas biegała dookoła bawiąc się” – powiedział przy kolorowej ścianie pokrytej graffiti w klubie tenisowym Warszawianka.

– Zazwyczaj małe dziecko ma problem z trafieniem choćby jednej lub dwóch piłek, ale potrafiło wytrzymać dziesiątki strzałów – dodał trener, który podobnie jak Świątek zawsze nosi czapkę z daszkiem.

Szostaczko szkolił utalentowane siostry, których ojciec Tomasz jest wioślarzem olimpijskim, przez pięć lat, aż Świątek skończył 10 lat.

Dziesięć lat później Świątek jest na czele kobiecego tenisa, teraz z drugim tytułem Rolanda Garrosa na swoim koncie po pokonaniu Coco Gauff 6-1, 6-3 w sobotę.

Jest również w serii 35 zwycięstw, co wyrównało rekord Venus Williams w najdłuższym biegu kobiet od 2000 roku.

Szostaczko powiedział, że jest dumny ze swojej byłej uczennicy, którą pamięta jako zabawną dziewczynkę z warkoczykami, która biegała z fenomenalną koordynacją i uśmiechem na twarzy.

„Nauczyłem ją grać agresywnie, ponieważ taka jest przyszłość tenisa, a dziś wykonuje niesamowitą pracę na korcie” – powiedział.

Siostry Świątek

Rodzeństwo przeniosło się do trenera Michała Kaznowskiego, potem do Tennis Club Mera, który wspominał Świątek, że zawsze chciał być traktowany na równi ze swoją pracowitą starszą siostrą.

READ  Sundance 2022: Trzy minuty – dogrywka, Lucy i Desi, tonący: sprawa przeciwko Boeingowi | Festiwale i nagrody

„Iga naprawdę się na mnie wściekała, ponieważ zasugerowałem podstawowe ćwiczenie, w którym podałbym Agacie osiem piłek, ale tylko sześć dla Igi, ponieważ była młodsza” – powiedział AFP.

„To ją rozzłościło. Poszła do swojego taty i powiedziała, że ​​chce tyle samo, co Agata – powiedział 35-latek, nazywając to „zdrową rywalizacją między rodzeństwem”.

Powiedział, że Agata jest równie utalentowana i ma tę zaletę, że jest wyższa, ale te kontuzje zniweczyłyby wszelkie szanse na to, co mogłoby być polską odpowiedzią na siostry Williamsa.

Młodsza Świątek trenowała pod Kaznowskim do 15 roku życia.

Powiedział, że zainspirowała ich słynna obecnie linia 11-letniej Sereny Williams, zapytana, kim chce być, powiedziała: „Chcę, aby inni ludzie byli tacy jak ja”.

„Zaczęliśmy myśleć w tym kierunku… aby rozwijać jej własny styl, własną osobowość” – powiedział Kaznowski.

W poszukiwaniu wzorów do naśladowania bardziej szukali męskiego tenisa i zdecydowali się nie ubóstwiać zawodniczek, aby Świątek któregoś dnia nie zdołał pograć z jednym z nich.

„Chcieliśmy, żeby mogła grać z najlepszymi kobietami bez żadnych wątpliwości” – powiedział.

„Jak widzimy, to zadziałało. Jest tam na szczycie i teraz każdy chce być taki jak Iga.”

Przeczytaj wszystkie najświeższe wiadomości, najświeższe wiadomości i aktualizacje na żywo IPL 2022 tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *