Connect with us

Zabawa

Złote Lwy za „Zabij to i uciekaj z miasta”. Mariusz Wilczyński w rozmowie z Piotrem Jaconiem

Published

on

Miałam takie dolegliwości, taki kamyk w bucie, który ciągle mnie ugniatał, że nie traktowałam np. Uczciwie rodziców. Nie zrobiłem nic złego, ale niewystarczająco dobrego. Myślałem o zrobieniu dużego filmu, w którym rozwiązałbym swoje problemy – mówi aktor i reżyser Mariusz Wilczyński w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Piotrem Jaconiem. Jego film „Kill It and Leave the City” zdobył w tym roku Złote Lwy.

W sobotę podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Złote Lwy powędrowały do ​​Mariusza Wilczyńskiego za film animowany „Zabij to i opuść to miasto”. To wzruszająca opowieść o czasie i przemijaniu, która trwała 14 lat. Reżyser wraca do dzieciństwa i młodości. Wspomina swoich rodziców i najlepszego przyjaciela Tadeusza Nalepę. Film jest również artystycznym, oryginalnym, sentymentalnym spojrzeniem artysty na rodzinne miasto – Łódź. Głosy oddali m.in. Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek, Barbara Krafftówna i Krystyna Janda.

MARIUSZ WILCZYŃSKI W WYWIADZIE Z PIOTREM JACONEM >>>

„Czułem, że nie skończyłem kilku rozmów. I wtedy pomyślałem, że narysuję ten film”.

Już po raz drugi zdał sobie sprawę, że nie chce już malować, ale chce robić filmy. Sam się wszystkiego nauczył. Kiedy 14 lat temu opuszczał Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku, wpadł na pomysł zrobienia animacji „Zabij to i opuść to miasto”.

– pomyślałem sobie: kręcę film. Miałam takie dolegliwości, taki kamyk w bucie, który ciągle mnie ugniatał, że nie traktowałam np. Uczciwie rodziców. Nie pomyliłem się z mamą i tatą, ale nie dość dobrze. (…) Ze względu na moją pasję, karierę, pieniądze i codzienność nie mogłem pozwolić sobie na drobne gesty – mówi w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Piotrem Jaconiem aktor, reżyser filmów animowanych i teledysków Mariusz Wilczyński.

Film „Kill It…” dopełnia tego, czego nie zrobił swoim rodzicom. – Czułem się, jakbym nie dokończył kilku rozmów. A potem pomyślałem sobie, że narysuję ten film, spróbuję się z nimi spotkać i porozmawiać – dodaje. Dziś jego twórczość została doceniona na festiwalu w Gdyni. Oprócz Wilczyńskiego statuetki otrzymali również producenci Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior. Film otrzymał także nagrodę za dźwięk.

Srebrne lwy

Srebrne Lwy otrzymali reżyser Magnus von Horn i producent Mariusz Włodarski za “Sweat”. Von Horn otrzymał także nagrodę za reżyserię. Nagrody za główne role w „Poceniu się” i „25 latach niewinności” Jana Holoubka otrzymali Magdalena Koleśnik i Piotr Trojan. Najlepsze role drugoplanowe stworzyły Aleksandra Konieczna w „Sweat” i Tomaszłosok w „Jak zostałem gangsterem. Prawdziwa historia” Macieja Kawulskiego.

Zwycięzców konkursu głównego 45. FPFF ogłoszono podczas uroczystej transmisji w TVP Kultura. Z powodu epidemii i obecnych ograniczeń zwycięzców nie było w Gdyni. Podziękowanie zostało nagrane w specjalnych klipach wideo, które były pokazywane podczas uroczystości.

READ  Najpopularniejszy obecnie program Netflix nie jest tym, o czym myślisz
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *