Connect with us

Sport

zaczął się sensacyjną stratą do Polski

Published

on

26 sierpnia, w pierwszym meczu eliminacji olimpijskich w Bratysławie na Słowacji, białoruska drużyna hokeja na lodzie niespodziewanie przegrała z Polską 1:0.

Białoruska drużyna hokeja na lodzie nie grała w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich od 11 lat. Najbardziej nagradzana przez władze drużyna hokejowa pojawiła się tam po raz ostatni w 2010 roku. Drużyna pojechała do Vancouver w Kanadzie bez kwalifikacji, bez kwalifikacji według tabeli liderów i zajęła tam dziewiąte miejsce.

Białoruska drużyna hokeja na lodzie. Zdjęcie: zrzut ekranu.

Białoruscy hokeiści trzykrotnie brali udział w igrzyskach olimpijskich, a najlepszym wynikiem było czwarte miejsce w 2002 roku, ale sukcesy te osiągnęły dzięki radzieckiej szkole hokeja na lodzie. Za Łukaszenki w jego ukochany sport zainwestowano miliardy dolarów, ale nie przynosi to odpowiedniego zwrotu.

Dziś białoruska drużyna zajmuje 14. miejsce w rankingu IIHF (Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie).

Co trzeba zrobić, aby pojechać na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie?

W Chinach w igrzyskach olimpijskich rywalizuje 12 drużyn narodowych. Obecnie w kilku miastach odbywają się turnieje kwalifikacyjne. Białoruś zmierzy się z Polską, Austrią (27 sierpnia) i faworytami eliminacji, Słowacji, w Bratysławie na Słowacji. Jeśli chodzi o gospodarzy, Białoruś zagra z nimi pod koniec kwalifikacji 29 sierpnia. Tylko jedna drużyna z tego kwartetu pojedzie do Pekinu.

Białoruska drużyna hokeja na lodzie. Zdjęcie: zrzut ekranu.

Ale nawet jeśli Białoruś dotrze na olimpiadę, gra pod czerwono-zieloną flagą może być zabroniona. Dyrektor wykonawczy Sports Solidarity Foundation Alaksandr Apeikin uważa, że ​​po sankcjach MKOl Białoruś może być zmuszona do gry pod neutralną flagą. Rosja gra obecnie pod tą flagą i została ukarana za oszustwo dopingowe na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.

Kim jest nowy trener drużyny?

Tej wiosny białoruska drużyna pojechała na mistrzostwa świata pod wodzą zagorzałego kibica Łukaszenki Michaiła Zacharaua i turniej zakończył się totalną porażką. Zespół przegrał pięć z sześciu meczów różnicą bramek 10:29 i zajął 15. miejsce. Ale drużyna miała szczęście: w tym roku nikt nie trafił do najsłabszej ligi. Jednak Zakharau został wyrzucony z zespołu: jego lojalność wobec prezydenta nie pomogła. Cała władza w białoruskim hokeju przeszła w ręce 51-letniego Kanadyjczyka Craiga Woodcrofta.

Reprezentacja Białorusi w hokeju na lodzie. Zdjęcie: zrzut ekranu.

Do Mińska przyjechał w 2019 roku, aby poprowadzić Mińsk Dynamo, teraz kieruje nie tylko klubem, ale także reprezentacją Białorusi. Kanadyjczyk nie przepada za hokeistami z mistrzostw Białorusi, w Bratysławie nie będzie ani jednego zawodnika, który grał w mistrzostwach u siebie. Dziewięć osób reprezentuje klub Woodcorft Dynamo Mińsk, który gra w turnieju KHL, a właściwie Russian Open Championship, a reszta gra w NHL za granicą.

Reprezentacja Białorusi w hokeju na lodzie. Zdjęcie: zrzut ekranu

Prawie 20% zawodników zespołu to naturalizowani hokeiści: Danny Taylor, Jeff Platt i Francis Pare są Kanadyjczycy, Nick Whalen i Shane Prince to Amerykanie. Białoruska drużyna hokeja na lodzie nie cieszy się dużym poparciem Białorusinów, ponieważ większość ich hokeistów w żaden sposób nie reaguje na wydarzenia minionego roku w naszym kraju. Nie ma więc czegoś takiego jak filantropia.

Ales Lyauchuk / belsat.eu

READ  Usługi | Wiadomości, sport, praca
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *