Connect with us

Gospodarka

Wzrost produkcji w Polsce zwalnia w kwietniu

Published

on

Wzrost produkcji w Polsce zwalnia w kwietniu

Zdjęcie: Gorodenkoff/Shutterstock.com

Wzrost polskiego przemysłu był najsłabszy od początku 2021 r., głównie ze względu na wpływ wojny na Ukrainie, wynika z danych sondażu S&P Global w poniedziałek.

Indeks kierowników ds. zakupów w przemyśle (PMI) spadł w kwietniu do 52,4 z 52,7 w marcu. Odczyt PMI powyżej 50 wskazuje na ekspansję sektora.

„Rozciągnięte łańcuchy dostaw, szybko rosnące ceny i zwiększona niepewność z powodu wojny na Ukrainie – wszystko to nadal wpływało na sektor, chociaż pojawiły się oznaki pewnej stabilizacji: oczekiwania pozostały niskie, ale nieznacznie wzrosły od marca, produkcja nieznacznie wzrosła i wzrost liczby miejsc pracy został trwały” – powiedział Paul Smith, dyrektor ds. ekonomicznych w S&P Global.

Chociaż produkcja i zatrudnienie wzrosły, nowe zamówienia spadły najbardziej od listopada 2020 r., obciążone zarówno popytem krajowym, jak i zewnętrznym.

Na froncie cenowym presja kosztowa utrzymywała się na historycznie wysokim poziomie, przy czym producenci najczęściej powoływali się na ceny surowców, metali i paliw, które firmy przekazywały klientom, a inflacja cen producentów osiągnęła nowy rekord.

Zaufanie na nadchodzący rok pozostawało historycznie niskie z powodu wojny na Ukrainie i wąskich gardeł w dostawach. Ogólne zaufanie osłabło do najniższego poziomu od szesnastu miesięcy.

WSPIERAJ BUDAPESZTOWY DZIENNIK BIZNESOWY

Produkowanie dziennikarstwa godnego miana to kosztowny biznes. Od 27 lat wydawcy, redaktorzy i reporterzy Budapest Business Journal starają się dostarczać Ci wiadomości biznesowe, które działają, informacje, którym możesz zaufać, które są oparte na faktach i dokładne oraz prezentowane bez strachu i faworyzowania.

Organizacje prasowe na całym świecie zmagały się ze znalezieniem modelu biznesowego, który pozwalałby im na dalsze doskonalenie się bez uszczerbku dla ich zdolności do wykonywania. Ostatnio niektórzy eksperymentowali z pomysłem zaangażowania swoich kluczowych interesariuszy, swoich czytelników.

Właśnie taką możliwość chcielibyśmy zaoferować naszym czytelnikom. Chcielibyśmy zaprosić Cię do przyłączenia się do nas w dostarczaniu wysokiej jakości dziennikarstwa biznesowego, którego potrzebujesz. Kliknij nasz przycisk Wesprzyj BBJ i możesz wybrać, ile i jak często przesyłasz nam swoje wpłaty.

READ  Blinken przybywa do Kijowa, argumentując, że USA muszą wspierać Ukrainę w dłuższej perspektywie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *