Wyniki Wimbledonu 2023: Iga Świątek wygrywa otwieracz, Jessica Pegula awansuje

Zobacz: „Elegancka” Świątek wdarła się do drugiej tury

Wimbledon 2023 w BBC

Lokal: Klub całej Anglii Wydarzenia: 3-16 Lipiec

Okładka: Na żywo w telewizji BBC, radiu i Internecie z obszerną relacją w BBC iPlayer, Red Button, Connected TVs i aplikacji mobilnej. Więcej informacji na temat zasięgu można znaleźć tutaj.

Rozstawiona z czołówką Iga Świątek dała przykład pierwszego dnia Wimbledonu dominując występem nad Chińczykiem Zhu Lin.

Świątek wygrała 6:1, 6:3 ze światową nr 34, która była jedną z najwyżej sklasyfikowanych zawodniczek, z jakimi mogła się zmierzyć.

22-letnia Świątek z Polski jest uważana za jedną z faworytek do tytułu kobiet, ale nigdy nie zdołała przejść czwartej rundy na trawie w SW19.

Jednak mistrz French Open i US Open zaczął dodawać kolejny major na innej nawierzchni w stylu.

Przed Wimbledonem Świątek mówiła o swoim zamiarze zostania zawodniczką na wszystkich kortach i uważa, że ​​jest teraz lepiej przygotowana niż w poprzednich latach do wyzwania w All England Club.

„W zeszłym roku było trochę trudniej, ponieważ czułem się psychicznie zardzewiały pod względem koncentracji w tenisie, ponieważ nie grałem meczów na trawie” – powiedział Świątek, który zdobył tytuł juniora na Wimbledonie w 2018 roku.

„Myślę, że ten rok jest dla mnie o wiele bardziej komfortowy”.

Dowody z pierwszego meczu z pewnością na to wskazywały.

Odkąd Świątek zdobyła w zeszłym miesiącu swój czwarty tytuł mistrzowski na korcie Rolanda Garrosa, spędza czas na trudniejszej nawierzchni trawiastej, docierając w zeszłym tygodniu do półfinału turnieju rozgrzewkowego w Niemczech.

Świątek musiała przerwać swój mecz 1/8 finału w piątek z powodu choroby, ale nie wykazywała żadnych oznak reperkusji, gdy zaczęła mocno przeciwko Zhu.

Po odparciu breakballa w pierwszym meczu, Świątek zdołała podwójnie przełamać i wyprowadzić na 5:0, a po tym, jak Zhu w końcu znalazła się na szachownicy po ogromnej owacji w 31. minucie, przypieczętowała pierwszego seta trzecim setem.

Drugi set nie był łatwy dla numer jeden świata. Para wymieniała się przełamaniami na 2-2, ale Świątek ponownie przełamała się na 3-2 tuż przed tym, jak zostali zepchnięci z boiska przez deszcz.

Kiedy wrócili, Świątek szybko zapewnił sobie zwycięstwo, tworząc kolejną przerwę w grze dziewiątej i kończąc z kolejnym zwycięzcą w wielkim stylu.

Świątek wydaje się być „głodny” sukcesu w Wimbledonie – Koncie

Pegula przechodzi po tym, jak został wiwatowany przez połączenie telefoniczne

Do Świątka w drugiej rundzie dołączy rozstawiony z czwartego miejsca Amerykanin Jessica Pegula i piąte miejsce we Francji Karolina Garcia.

29-letnia Pegula pokonała swoją amerykańską rodaczkę Lauren Davis 6:2, 6:7 (8-10), 6:3, a Garcia pokonała inną Amerykankę, Katie Volynets, 6:4, 6:3.

Podobnie jak Świątek, Pegula jest czołową zawodniczką, której sukcesy odnosiły sukcesy poza boiskiem, nigdy nie awansując poza trzecią rundę Wimbledonu.

W zaciętej walce z Davisem zajmującym 46. miejsce, w której obie zawodniczki walczyły w wietrznych warunkach, nie udało jej się zdobyć trzech punktów meczowych w dogrywce drugiego seta i musiała kopać głęboko w decydującym secie.

Po wczesnej przerwie, Pegula natychmiast przywróciła zestaw – po tym, jak została wiwatowana decyzją sędziego, który według niej był „znacznie nieobecny”.

Pegula walczył od 30-0 do przerwy i ponownie przejął serwis od Davisa, doprowadzając do stanu 5-3 przed zakończeniem gry.

„Udało mi się znaleźć chwilę, w której mogłam się trochę ruszyć, tylko dlatego, że byłam trochę zirytowana tym punktem, tym faktem” – powiedziała.

Co jeszcze wydarzyło się pierwszego dnia?

Białoruski 19. miejsce Wiktoria Azarenka, Dwukrotny zwycięzca Wielkiego Szlema i były półfinalista Wimbledonu również awansował, wygrywając 6:4, 5:7, 6:4 z Yue Yuan z Chin.

Rosyjskie 12 miejsce Weronika Kudermietowa awansowała do drugiej rundy dopiero po raz drugi, pokonując estońską weterankę Kaię Kanepi, 38, 7-6(7-4), 6-4.

Ale ziarno już padło w dniu otwarcia mistrzostw.

Rozstawiona z numerem 15 Rosjanka Ludmiła Samsonowa przegrała z Rumunką Anną Bogdan 7:6 (7:1), 7:6 (7:4).