Connect with us

Zabawa

Witamy na Helu, niezwykłym wakacyjnym raju na plaży – w słonecznej Polsce

Published

on

Pogoda była, no cóż, bardziej brytyjska niż ostatnio w Wielkiej Brytanii. Powiedziano mi, że mam się spodziewać stosunku słońca do deszczu 3:1 i to właśnie otrzymałem. Wieczorem była już nuta jesieni. korzystny. Szedłem po drewnianym molo (najdłuższym w Europie), mijając rodziny w krótkich spodenkach i T-shirtach, ignorując mżawkę. Na plaży ustawiono wiatrochrony.

Pojechaliśmy dalej na północ i zboczyliśmy z wybrzeża na Kaszuby. Kulturowo region ten różni się od reszty Polski własnym dialektem. Geograficznie jest to polska odpowiedź na Pojezierze (istnieje nawet literacki związek: niemiecki noblista Günter Grass jest identyfikowany jako Kaszub). To spektakularna kraina połyskujących buków, bujnych pól i dziewiczych jezior. Zanurz się, wyskocz, napij się piwa na molo i powtórz.

Droga do Helu

Ale teraz Hel pomachał. 22-kilometrowa mierzeja stała się celem turystycznym dopiero w latach 90-tych. Wcześniej była to baza wojskowa. Kontynuował walkę z nazistami po zajęciu reszty Polski i pozostał ufortyfikowany przez lata komunizmu. Wieże obserwacyjne wystają z sosnowych lasów, a labirynt podziemnych tuneli, z których korzystają imprezowicze. Jak zauważyłem w innym miejscu podczas mojej podróży, przeszłość i teraźniejszość uzgodnili sposób pokojowego współistnienia.

Istnieje wiele sposobów, aby się tam dostać, w tym autobusem (oczywiście 666) z Gdańska. Ale o ile nie taszczysz dużo sprzętu plażowego, nie polecam jazdy (tak jak ja). Nawet w poniedziałek droga na Hel zapchana była samochodami z bagażnikami dachowymi. A po przyjeździe wystarczy rower. Półwysep to raj dla rowerzystów wszelkiego rodzaju, od uśmiechniętych rodzin w bretońskich koszulach po odziane w lycrę demony prędkości.

READ  Gracenote dostarcza metadane wideo do Polski - Digital TV Europe
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.