Connect with us

Zabawa

Według badań EAO w Europie dominują małe serie Aktualności

Published

on

Tom AV Fiction wyprodukowany w Europie, 2015-2021 (kliknij, aby powiększyć)

Według nowego raportu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego (EAO), programy fabularne produkowane w Europie mają mniejszą liczbę odcinków na serię.

W latach 2020-2021, u szczytu pandemii Covid-19, ponad połowa wszystkich tytułów ze scenariuszami w Europie została wyprodukowana z 13 lub mniej odcinkami na serial – 76% wzrost od 2015 r. Europa 2021 .

Wielka Brytania jest zdecydowanie najważniejszym producentem mniejszych serii, wyprzedzając Niemcy, Francję, Hiszpanię i Szwecję. Brytyjski nadawca BBC, streamer Netflix i operator multimedialny Warner Bros Discovery to trzej główni klienci krótszych seriali w 2021 roku.

Na drugim końcu skali, Węgry i Polska, to dwa przykłady krajów europejskich napędzanych przez seriale z ponad 52 odcinkami w sezonie, wynika z danych EAO.

EAO jest organizacją prawa publicznego, która monitoruje europejski sektor audiowizualny. W raporcie zebrano dane z badań przeprowadzonych w 2021 r., w których dokonano przeglądu programów ponad 200 kanałów telewizyjnych i platform streamingowych w Europie.

Pokazało również, że po latach wzrostu liczba godzin telewizyjnych wyprodukowanych w 2021 r. była nadal nieco niższa niż przed pandemią w 2019 r., a telenowele i telenowele stanowiły około 61% wszystkich wyprodukowanych godzin.

Niemcy, Polska i Grecja przodują pod względem godzin wyprodukowanych treści, podczas gdy Wielka Brytania jest na czele listy pod względem liczby projektów koprodukcji – głównie jako koproducent większościowy współpracujący z partnerami w USA, Kanadzie i Francji.

Raport ujawnił również, że platformy streamingowe wypuściły w 2021 roku 115 europejskich oryginalnych seriali, z czego 75% otrzymało zielone światło od Netflix.

READ  Premiera filmu Stephena Schnetzera – Soap Opera Digest
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *