Connect with us

Sport

UE twierdzi, że obawy dotyczące praworządności w Polsce utrzymują się | Wiadomości, sport, praca

Published

on

UE twierdzi, że obawy dotyczące praworządności w Polsce utrzymują się |  Wiadomości, sport, praca

Francuski minister do spraw europejskich Clement Beaune rozmawia z mediami, gdy przyjeżdża na spotkanie ministrów spraw ogólnych w siedzibie Rady Europejskiej w Brukseli we wtorek 22 lutego 2022 r. (Zdjęcie AP/Virginia Mayo)

BRUKSELA (AP) – Wysoki urzędnik Unii Europejskiej powiedział we wtorek, że pomimo planów prezydenta kraju dotyczących zniesienia kontrowersyjnej izby sądowniczej, nadal istnieją poważne obawy dotyczące przestrzegania praworządności w Polsce.

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała, że ​​unijna władza wykonawcza rozważa obecnie propozycję prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie zastąpienia tzw. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Izba jest uprawniona do zawieszania w czynnościach sędziów, których wyroki zostały odrzucone przez władze rządzące.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w zeszłym roku, że złamał prawo UE i nakazał jego tymczasowy pobyt w oczekiwaniu na wyrok. Nałożyła na Polskę grzywnę w wysokości 1 miliona euro (1,1 miliona dolarów) za każdy dzień, w którym komora nadal działała.

Duda zaproponował zmianę ustawy o Sądzie Najwyższym i zamknięcie kontrowersyjnej izby sądu. Powiedział, że jego propozycja ma pomóc Polsce zakończyć konflikt z Komisją Europejską. Zgodnie z jego propozycją, izba zostałaby zastąpiona mniejszym, 11-osobowym organem, którego zadaniem jest profesjonalna kontrola sędziów, Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Jourova, która jest odpowiedzialna za utrzymanie rządów prawa w bloku 27 państw, powiedziała, że ​​plan Dudy był „pozytywny krok”, ale upierał się, że tak będzie „Zakres i treść” uchwalonych przepisów, co ostatecznie będzie miało znaczenie.

„Żaden z sędziów, którzy byli przedmiotem orzeczenia Izby Dyscyplinarnej, nie został przywrócony” Jourova powiedziała po spotkaniu ministrów UE ds. europejskich.

„To pytanie jest kluczowe, bo mimo całej złożoności prawnej pytanie jest proste: czy Polska będzie respektować orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, czy nie?”

READ  Jak sport stał się „polem bitwy dla represji” na Białorusi | Wiadomości dotyczące praw człowieka

W ostatnich latach często dochodziło do starć między prawicowym rządem a UE, która twierdzi, że zmiany wprowadzone przez Warszawę w polskim sądownictwie podważają zasady demokracji i praworządności.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *