Türkiye ustanawia rekord medalowy III Igrzysk Europejskich w Polsce

Türkiye zakończyło w niedzielę trzecie Igrzyska Europejskie w Polsce z rekordowym dorobkiem medalowym, ugruntowując swoją pozycję dominującej siły w rozgrywkach.

Na imprezie, która odbyła się w 13 różnych miastach Małopolski, w tym w Krakowie, Türkiye zgromadziło największą jak dotąd frekwencję – 103 zawodniczek i 90 zawodniczek w 19 dyscyplinach.

Türkiye zdobyła 38 medali, w tym dziewięć złotych, dziewięć srebrnych i 20 brązowych medali, bijąc swój poprzedni rekord. Wcześniej reprezentacja zdobyła 29 medali w Azerbejdżanie 2015 i 15 medali na Białorusi 2019.

Na Igrzyskach Europejskich w Polsce tureccy sportowcy prawie dorównali łączną liczbą medali z dwóch poprzednich mistrzostw i zakończyli igrzyska imponującą liczbą medali.

Warto zauważyć, że Türkiye pobił także swój własny rekord złotych medali na Igrzyskach Europejskich.

Po wcześniejszym zdobyciu sześciu złotych medali w Azerbejdżanie i dwóch na Białorusi, reprezentacja Turcji przewyższyła to osiągnięcie w Polsce dziewięcioma złotymi medalami.

Sukces tego kraju w zakresie złotego medalu przewyższył łączne wyniki dwóch poprzednich edycji igrzysk.

Türkiye osiągnął swój najlepszy w historii medal na Igrzyskach Europejskich w Polsce.

Mając miejsce w pierwszej dziesiątce krajów, Türkiye zajęło dziewiąte miejsce na 49 uczestniczących krajów.

Dla porównania zajęli 14. miejsce w Azerbejdżanie i 24. na Białorusi.

Jako gospodarz, Polska otrzymała kwoty w dziesięciu dyscyplinach na Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu.

Tureccy sportowcy rywalizowali w ośmiu z tych dyscyplin i osiągnęli łącznie siedem limitów, w tym sześć w boksie i jeden w strzelectwie.

Boks, jeden z najwybitniejszych sportów w Polsce, był świadkiem osiągnięć zawodniczek, które pozostawiły niezatarte wrażenie.

Mistrz olimpijski Busenaz Sürmeneli, srebrny medalista olimpijski Buse Naz Cakiroğlu, mistrz świata Hatice Akbaş, Gizem Özer, Samet Gümüş i Tuğrulhan Erdemir zapewnili sobie miejsca na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Türkiyes Busenaz Sürmeneli pozuje ze swoim złotym medalem po zwycięstwie na 3. Igrzyskach Europejskich, Kraków, Polska, 2 lipca 2023 r. (Zdjęcie AA)

Ismail Keles celował w strzelaniu i zapewnił sobie bilet do Paryża na zawody pistoletu pneumatycznego na 10 m.

READ  Oglądaj Polska vs Argentyna: Transmisja na żywo Pucharu Świata U-17 mężczyzn na żywo – jak oglądać i transmitować transmisje strumieniowe meczów ligowych i uniwersyteckich

Tureckie lekkoatletki odcisnęły znaczące piętno na polskich igrzyskach, zdobywając siedem z dziewięciu złotych medali.

Stanowili 21 z 38 medali zdobytych przez tureckich sportowców.

Türkiye wykazywał konsekwencję przez całe zawody, zdobywając medale w każdej kolejce.

Od ceremonii otwarcia do ceremonii zamknięcia, narodowi sportowcy przynosili Türkiye radość i świętowanie przez cały okres 12 dni.

Medaliści olimpijscy w boksie Busenaz Sürmeneli i Buse Naz Cakiroğlu odcisnęli swoje piętno na Polsce.

Busenaz Sürmeneli, która zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020, a następnie zachowała tytuł mistrza świata, dodała kolejny złoty medal do swojej kolekcji na trzecich igrzyskach europejskich.

Podobnie Buse Naz Cakiroğlu, który zdobył srebrny medal w Tokio i posiadał tytuły Europy i Świata, drugi rok z rzędu zdobył złoty medal na Igrzyskach Europejskich.

Reprezentacja Turcji pozuje do zdjęcia po zwycięstwie w III Igrzyskach Europejskich, Kraków, 2 lipca 2023 r. (zdjęcie AA)

Ismail Keleş zdobył jedyny złoty medal i miejsce w strzelaniu, wygrał zawody z pistoletu pneumatycznego na 10 m i zapewnił sobie miejsce na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Türkiye odnosił również sukcesy w innych dyscyplinach, zdobywając dwa złote medale w taekwondo i jeden w karate.

Nafia Kuş, mistrzyni świata i Europy, zdobyła złote medale w taekwondo razem z 17-letnią lekkoatletką Sude Yaren Uzuncavdar.

Tymczasem Eray Samdan, srebrny medalista poprzednich igrzysk, zapewnił sobie złoty medal w karate.