Connect with us

Zabawa

Single Shot Shoah z Saulem Rubinek Wraps na Ukrainie; Zestawy mają być zachowane jako skansen

Published

on

EKSKLUZYWNY: SHTTL, ambitny dramat „under-the-radar”, będący debiutem major scenarzysty/reżysera Ady Walter, zawinął na Ukrainie. Film spogląda w stronę festiwalowego kręgu 2022 i opowiada historię mieszkańców wioski jidysz na granicy z Polską, na 24 godziny przed inwazją na Związek Radziecki przez hitlerowskie Niemcy w 1941 roku (znaną również jako Operacja Barbarossa), która miała kosztowało ich życie.

Projekt pasjonujący dla wszystkich zaangażowanych, film został nakręcony z międzynarodową obsadą aktorów, w tym Saul Rubinek (Ballada Bustera Scruggsa, Łowca, niewybaczalny) Jidysz w wiosce wybudowanej na potrzeby filmu, która obecnie jest przekształcana w skansen. Eli Rosen, konsultant ds. serialu Netflix Nie ortodoksyjny, cały czas był na planie.

Więcej z Terminu

Projekt został opracowany i zainicjowany przez Obrazy prognozyJean-Charles Levy (Ostatni najemnik), który od 15 lat współpracuje z Walterem przy filmach dokumentalnych i scenariuszach dla innych reżyserów.

Walter powiedział Deadline, że film był „symbolem w ruchu Shoah, a nie całkiem trafnym wydarzeniem samym w sobie. Od lat mam obsesję na punkcie kręcenia filmu o tej katastrofie i myślałem, że jedynym sposobem na zrobienie tego może być nie tylko fikcja, ale pokazanie życia – tuż przed tym, tak naprawdę Zniknięcie oznacza pokazanie zniszczenia i śmierci, jak prawie zawsze widzimy w filmach o tym podstawowym temacie ”.

Tytuł SHTTL jest modyfikacją słowa „sztetl”, w języku jidysz oznaczającym wieś. Walter mówi, że upuścił „e” w odie do… Znikać, powieść Georgesa Pereca z 1969 roku, której matka zginęła w Auschwitz. List nigdy się w nim nie pojawia. „Jego brak oznacza ubytek, pustkę, zawrót głowy, ziejącą dziurę. Shttl, mój film, składa hołd, pomijając ten sam list ”- mówi Walter.

Moshe Lobel (adaptacja w jidysz na Broadwayu) Skrzypaczka na dachu) gra z Anisią Stasevich, Piotrem Niniewskim, Antoine Millet i Danielem Kenigsbergiem.

READ  IHG Hotels & Resorts wprowadza markę Holiday Inn Resort do Szklarskiej Poręby - Hospitality Net

Rubinek, biegle posługujący się językiem jidysz, gra w filmie rabina, co było bardzo osobistym przeżyciem. W wieku ośmiu lat wyemigrował z rodziną z Niemiec do Kanady. Jego ojciec powiedział chłopcu: „’Hitler był królem, który wyruszył na wojnę z resztą świata, aby powstrzymać mnie od robienia teatru w jidysz”. Kiedy byłem starszy, zdałem sobie sprawę, że nie jest to tak dalekie od prawdy. Więc w pewnym sensie to mój tata nakręcił ten film i został aktorem… Wiedziałem, że to będzie przytłaczające doświadczenie, ale nie wiedziałem, jak przytłaczające. Wiedziałem, że to będzie interesujące, ale jestem dzieckiem ocalałych, byłem dotknięty. Grałem wcześniej ocalałych, grałem wcześniej rabinów, ale nigdy nie byłem w Europie Wschodniej i pracowałem w jidysz, jak mój ojciec, zanim Hitler go powstrzymał.

SHTTL produkują Levy, Vlad Ryashin ze Starmedia, Olias Barco z Wild Tribe i Ryta Grebenchikova. Film jest wspierany mieszanką ukraińskich funduszy rządowych i private equity.

Levy mówi: „Kiedy Ady wpadł na ten pomysł, po raz pierwszy miałem wątpliwości, jak możemy po raz pierwszy stworzyć takie wyzwanie, jak film fabularny. Ale oczywiście historia i jej historyczna, emocjonalna i edukacyjna siła zyskały przewagę i trzy lata temu zdecydowaliśmy się wskoczyć w tę przygodę. Film składa hołd życiu, ponieważ czuliśmy, że film o Zagładzie powinien nie tylko opowiadać o śmierci, aby pokazać szacunek ludziom, których już tu nie ma”.

Autentyczność była kluczowa dla filmowców. Producenci wybrali lokalizację w środku lasu, 60 km od Kijowa (Kijów) i zbudowali wioskę od podstaw. Powstało 25 budynków, w tym jedna z największych na świecie ręcznie malowanych synagog, a w latach 40. XX wieku sprowadzono z całej Ukrainy zwykłe przedmioty gospodarstwa domowego.

Miejsce to pozostanie i stanie się skansenem, którego celem jest edukowanie lokalnych dzieci w wieku szkolnym i pomoc Ukraińcom w lepszym zrozumieniu ich żydowskiej historii i kultury.

READ  Antek Krlikowski z wizytą na Kubie Wojewódzkim. Niejednoznaczne pytanie o Julię Wieniaw. "Wiesz" Lalk "?

Najlepsze z terminu

Zapisać się do Ostateczny termin biuletynu. Aby otrzymywać najnowsze wiadomości, śledź nas na Facebook, Świergot, oraz Instagram.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *