Connect with us

technologia

Rzeczywistość wirtualna przybliża historię Holokaustu przyszłym pokoleniom

Published

on

Rzeczywistość wirtualna przybliża historię Holokaustu przyszłym pokoleniom

JEROZOLIMA, 27 stycznia (Reuters) – Dla tych, którzy przeżyli Holokaust, wspomnienia nigdy nie zostaną wymazane, ale ich pokolenie wymiera. Pedagodzy i historycy szukają nowych sposobów na zachowanie żywych doświadczeń i nawiązanie kontaktu z młodszymi ludźmi.

Dzięki filmowi „Triumf ducha”, oglądanemu przez gogle wirtualnej rzeczywistości, widz trafia do nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.

Ponad 1,1 miliona ludzi, w tym około 90% Żydów, zostało zamordowanych w Auschwitz, sieci obozów na okupowanej ziemi polskiej, prowadzonej przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej.

Miejsce jest otwarte dla zwiedzających jako pomnik i muzeum. Dzięki wirtualnej rzeczywistości widzowie widzą te same rzeczy bez konieczności podróżowania.

„Widzisz buty ludzi, widzisz… wszystkie ich rzeczy” – powiedział David Bitton, 16-letni żydowski student seminarium, po obejrzeniu filmu w Jerozolimie. „Kiedy na to patrzysz, to jest jak koszmar, w którym nie chcesz być”.

Raport Światowej Organizacji Syjonistycznej przed piątkowym Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście opisuje wzrost globalnego antysemityzmu po tym, jak pandemia COVID-19 stworzyła „nową rzeczywistość”, ponieważ aktywność została przekierowana do mediów społecznościowych.

W rzeczywistości prawie jedna czwarta Holendrów urodzonych po 1980 roku uważa, że ​​Holokaust był mitem lub że jego ofiary były rażąco wyolbrzymione, wynika z sondażu opublikowanego w tym tygodniu przez organizację działającą na rzecz zapewnienia materialnych odszkodowań dla ocalałych.

Trzej filmowcy stojący za projektem mają nadzieję, że technologie takie jak VR będą miały pozytywny wpływ. Oferują doświadczenie grupom, które mogą zarezerwować seans, a użytkownicy indywidualni mogą obejrzeć film w jerozolimskim centrum handlowym.

READ  Dune: Awakening Scorches w zapierającej dech w piersiach rozgrywce o przetrwaniu na PS5

„Fakt, że… młodzi ludzie są zainteresowani tą technologią, pomaga nam przyciągnąć ich uwagę, a kiedy zakładają te zestawy słuchawkowe, to wszystko” — powiedziała współtwórczyni Miriam Cohen.

Widzowie biorą udział w wycieczce z przewodnikiem po życiu Żydów w Polsce przed Holokaustem, odwiedzają nazistowski obóz zagłady, a następnie zwiedzają Izrael, słuchając opowieści ocalałych.

Dla 95-letniego Menachema Habermana, który został wysłany bydlęcym pociągiem do Auschwitz w 1944 roku, było to niesamowite przeżycie. Płakał, gdy zdejmował okulary VR.

Jego matkę i sześcioro rodzeństwa zamordowano w obozowych komorach gazowych. Przeżył i trafił do innego obozu koncentracyjnego, który został wyzwolony w 1945 roku. Później przeniósł się do Izraela.

Przypomniał sobie teren, w którym przeprowadzano eksperymenty medyczne na więźniach oraz mur, na którym rozstrzeliwano ludzi.

„Czułem się, jakbym wrócił do tego samego czasu od samego początku” – powiedział. „Widziałem te wszystkie rzeczy i przypomniało mi się kilka rzeczy, o których nie mogę zapomnieć do dziś”.

Reportaż Emily Rose; Montaż przez Alison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *