Rozgrywający Mudryk ratuje Szachtara w remisie 1:1 z Celtic

WARSZAWA, Polska (AP) – Przełomowa kampania w Lidze Mistrzów rozgrywającego Szachtara Donieck Mykhaylo Mudryka jest świadkiem niespodziewanego niepokonanego startu ukraińskiego klubu.

Mudryk pokazał swoją szybkość i mocne uderzenie lewą nogą drugi tydzień z rzędu, aby wyrównać Szachtara w środowym zremisowanym 1:1 z Celticem.

21-letni Mudryk pokonał bramkarza Celticu Joe Harta strzałem z podwyższenia w 29. minucie, tydzień po uderzeniu z dystansu i dodaniu dwóch asyst w wygranym 4:1 meczu z Lipskiem.

To początek sezonu Szachtara, który przeciwstawia się zamieszaniu sportowemu, finansowemu i związanemu z bezpieczeństwem, jakie przeżywał cały ukraiński futbol podczas rosyjskiej inwazji wojskowej.

Występ Mudryka – w meczu, który zostanie rozegrany w zaadoptowanym przez Szachtara domu Ligi Mistrzów na stadionie Legii Warszawa – wzbudzi większe zainteresowanie dużych klubów po tym, jak w zeszłym miesiącu był związany z Arsenalem.

Słaba ucieczka Celticu w Lidze Mistrzów przedłużyła się do zaledwie dwóch zwycięstw w 34 meczach wyjazdowych, ale oddała 17 celnych strzałów i zmusiła 21-letniego bramkarza Anatolija Trubina do wykonania ośmiu rzutów obronnych.

Szachtar oparł się początkowym falom presji Celtów i na szczęście stracił tylko jednego gola, samobójczego gola Artema Bondarenko w 10. minucie. Poślizgowe wyzwanie obrońcy Szachtara odbiło strzał Reo Hatate’a obok Trubina w niestrzeżoną siatkę.

Szachtar prowadzi w grupie F o cztery punkty nad Realem Madryt, który w środę będzie gospodarzem Lipska. Posiadacze Szachtara zagrają w Madrycie 5 października.

Piłkarze Celticu nosili czarne opaski w pierwszym meczu klubu od śmierci królowej Elżbiety II w zeszłym tygodniu w Szkocji w wieku 96 lat.

Baner z przekleństwem na celtyckim końcu stadionu w Warszawie odzwierciedlał historyczne związki klubu z Irlandią i sprzeciw niektórych kibiców wobec monarchii brytyjskiej.