Connect with us

Zabawa

Recenzja: Rolnicy – ​​Cineuropa

Published

on

Recenzja: Rolnicy – ​​Cineuropa

– Nowy film DK i Hugh Welchmanów, wybrany do polskiego Oscara, to uwodzicielski wizualnie film animowany, którego bohaterką jest młoda dziewczyna, o losie której decydują inni

Kamila Urzędowska i Cezary Łukaszewicz w Rolnicy

Rolnicy [+see also:
trailer
film profile
]
który miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, jest drugim filmem fabularnym w reżyserii DK Welchman (poprzednio Dorota Kobiela) I Hugh Welchmanaduet reżyserski odpowiedzialny za nominowany do Oscara film animowany Kocham Vincenta [+see also:
film review
trailer
interview: Dorota Kobiela
film profile
]
, który śledził życie Vincenta Van Gogha. Nowy film Welchmanów, polski kandydat do Oscara w tegorocznej gonitwie, który ukaże się w rodzimym kraju wytwórni Next Film już jutro, 13 października, powstał na podstawie powieści polskiego autora pod tym samym tytułem Władysław Reymontco przyniosło mu Nagrodę Nobla. Rolnicy Książka stanowiła zagrożenie dla wszystkich polskich licealistów, którzy zmuszeni byli ją przeczytać, w tym także dla tego autora, zwłaszcza ze względu na zawarte w niej długie i szczegółowe ody do idyllicznej natury. Filmowa adaptacja jest jednak pod tym względem zupełnie odwrotna – urzekają obrazy polskich pól, jezior i sadów z końca XIX wieku. Twórcy filmu ponownie nakręcili wszystkie sceny, wykorzystując prawdziwe miejsca i aktorów, a następnie zlecili ręczne malowanie wszystkich scen artystom z Polski, Litwy, Serbii i Ukrainy. Jej twórczość inspirowana była twórczością współczesnych malarzy Reymonta, takich jak: Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego I Ferdynand Ruszczyc.

(Ciąg dalszy artykułu poniżej – Informacja handlowa)

Fabuła rozgrywa się od jesieni do lata i przedstawia życie mieszkańców małej wioski, w której mieszka miejscowa piękność Jagna (Kamila Urzędowska) jest zmuszana przez matkę (Ewę Kasprzyk), aby poślubić znacznie starszą, zamożną wdownicę Borynę (Mirosława Baka), a ona jest zakochana w jego synu Antku (Romana Gularczyka). Niektóre postacie drugoplanowe wnoszą zarówno konflikt, jak i kolory, na przykład smarmy burmistrz (Andrzeja Konopki), jego wścibska żona (Sonia Bohosiewicz) i dawną plotkarkę Jagustynę, która ostatecznie staje się największym sprzymierzeńcem Jagny (Dorota Stalińska).

Rolnicy maluje wspaniały obraz lokalnych tradycji i zwyczajów oraz oferuje ciekawy wgląd w ówczesne społeczeństwo wiejskie, nie ignorując bardziej niepokojących aspektów, takich jak przemoc seksualna wobec kobiet. Główna bohaterka jest może nieco problematyczna – Jagna czerpie korzyści ze swojego wyglądu, ale jednocześnie pada ofiarą znęcania się i zazdrości ze strony innych kobiet, zwłaszcza gdy nie ma mężczyzny, który by ją chronił. Niektórzy postrzegają je jako anioły, inni jako Femme fatale, ale ta sprzeczność tak naprawdę nie pomaga narracji. Nie jest też jasne, jaki jest ich cel; Na początku jest po prostu zakochana w Antku, który jest mężem Hanki (tej pięknej). Soni Mietlicy), ale później wydaje się, że błąka się bez celu. Spektakularna Kamila Urzędowska gra swoją postać z wdziękiem i odrobiną mistycyzmu, ale wydaje się, że duet reżyserski Jagna nie ma nic do zaoferowania poza uczynieniem z niej marzycielki. Jej zmienność kontrastuje z innymi bohaterkami, których intencje są jasne. Największą pomoc w zrozumieniu i emocjonalnym związaniu się z Jagną przynosi twórczość kompozytora Łukasza LUC Roskowskiego. Muzyka, inspirowana tradycyjnymi pieśniami i melodiami, odzwierciedla emocjonalny krajobraz wszystkich bohaterów. Widocznie niektórych kobiet po prostu trzeba słuchać.

Rolnicy został wyprodukowany przez polską BreakThru Films, a koprodukcją serbskiej Digitalkraft i litewskiej Art Shot przy wsparciu Canal+ Polska, Narodowego Centrum Kultury, Mazowieckiego Instytutu Kultury i SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk. New Europe Film Sales posiada prawa międzynarodowe.

(Ciąg dalszy artykułu poniżej – Informacja handlowa)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *