Connect with us

Sport

Przesłanie Bidena do Polski w przededniu rocznicy wojny na Ukrainie: „Nasze poparcie… pozostaje niewzruszone” – WEIS

Published

on

Przesłanie Bidena do Polski w przededniu rocznicy wojny na Ukrainie: „Nasze poparcie… pozostaje niewzruszone” – WEIS
Omara Marquesa/Getty Images

(WARSZAWA, Polska) – W tym tygodniu w Polsce prezydent Joe Biden podkreśli znaczenie wsparcia NATO dla Ukrainy po złożeniu niespodziewanej wizyty w Kijowie w poniedziałek, w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji.

Oczekuje się, że główne przesłanie Bidena podczas jego pobytu w Warszawie do środy będzie koncentrować się na dalszym wsparciu zachodnich sojuszników dla Ukrainy, powiedział w zeszłym tygodniu dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Oczekuje się, że prezydent spotka się we wtorek z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, aby omówić współpracę między Waszyngtonem a Warszawą na rzecz wsparcia Kijowa, w szczególności rolę Polski jako kluczowego punktu pośredniego dla pomocy wojskowej i finansowej napływającej na Ukrainę.

„Obaj przywódcy omówią również ważną rolę logistyczną Polski we wspieraniu USA w ułatwianiu dostaw pomocy wojskowej i humanitarnej na Ukrainę, nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale od naszych sojuszników i partnerów” – powiedział Kirby w zeszłym tygodniu. „Prezydent będzie miał również okazję podziękować Polsce za przyjęcie zwiększonej liczby sił amerykańskich, w tym tych stacjonujących na stałe, jak i tych, które zostały rozmieszczone w Europie w ramach dostosowania naszego rozmieszczenia wojsk”.

„Gdy zbliżamy się do pierwszego roku od tej inwazji, z dumą możemy powiedzieć, że nasze poparcie dla Ukrainy pozostaje niezachwiane, a nasze sojusze i międzynarodowa koalicja wspierająca Ukrainę są silniejsze niż kiedykolwiek” – powiedział Kirby.

Biden powtórzył, że niezapowiedziana wcześniej wizyta w Kijowie pokazała „niezachwiane i niestrudzone zaangażowanie na rzecz demokracji, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Również we wtorek w Warszawie Biden ma wygłosić publiczne uwagi na temat kierowanych przez USA wysiłków na rzecz uzbrojenia Ukrainy w wsparcie potrzebne do odpowiedzi na rosyjską inwazję. Biały Dom mówi, że jego przemówienie będzie dotyczyć „jak Stany Zjednoczone zgromadziły świat, aby wesprzeć naród ukraiński w obronie jego wolności i demokracji oraz jak będziemy stać po stronie narodu ukraińskiego tak długo, jak oni to robią”. ”

READ  Polska odkłada plan zielonej energii w związku ze zbliżającymi się wyborami

Dzień później prezydent spotka się z głowami państw tzw. bukareszteńskiej dziewiątki, tworzącej wschodni blok NATO.

„Jest to w dużej mierze grupa sojuszników NATO na wschodniej flance, którzy w zasadzie i całkiem szczerze dosłownie znajdują się teraz na pierwszej linii naszej zbiorowej obrony” – powiedział Kirby.

Przywódcy ci byli również jednymi z najgłośniej mówiących o potrzebie pomocy Ukrainie w odparciu rosyjskiego wojska, ostrzegając, że rosyjski prezydent Władimir Putin może mieć na oku inne kraje Europy Wschodniej – w tym członków NATO – w tym samym czasie, gdy rosyjscy urzędnicy zasygnalizowali, że postrzegają wsparcie Zachodu jako własną prowokację.

Według podróżujących z nim reporterów, Biden po raz pierwszy wylądował w Polsce w późną niedzielę, a następnie udał się na Ukrainę na mniej więcej pięciogodzinną wizytę u ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, pierwszą od inwazji na Rosję w zeszłym roku.

„Rok później stoi Kijów i stoi Ukraina. Demokracja trwa” – powiedział Biden obok Zełenskiego w poniedziałek. „Amerykanie są po twojej stronie, a świat jest po twojej stronie”.

„To największa wojna lądowa w Europie od trzech ćwierć wieku i odnosicie sukces wbrew wszelkim oczekiwaniom oprócz waszych” – dodał. „Jesteśmy przekonani, że nadal będziecie zwyciężać”.

Ale pomimo udanej podróży Bidena do Kijowa, w Waszyngtonie i po drugiej stronie Atlantyku toczy się debata na temat tego, jakiego rodzaju pomocy należy udzielić Ukrainie przed tym, co prawdopodobnie będzie wielką rosyjską ofensywą.

Republikanie Izby Reprezentantów, którzy zdobyli większość w listopadzie, zobowiązali się do pociągnięcia do odpowiedzialności za pomoc USA dla Ukrainy, nazywając to zakończeniem mentalności „czeku in blanco”. Niektórzy członkowie konferencji GOP naciskali na twardszą linię wycofującą wysyłanie pieniędzy i zaopatrzenia, chociaż przywódcy obu stron byli temu przeciwni.

Ogólnie rzecz biorąc, Stany Zjednoczone obiecały Ukrainie 30 miliardów dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa od początku administracji Bidena, w tym ponad 29,3 miliarda dolarów od początku rosyjskiej inwazji. Obejmowało to wysyłanie coraz bardziej złożonej amunicji, od systemów przeciwlotniczych Stinger i systemów przeciwpancernych Javelin po najnowsze haubice i wkrótce czołgi Abrams.

READ  Pomysł na pętlę rowerową powraca do Canfield | Wiadomości, sport, praca

Teraz jednak Zełenski naciska, aby Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę myśliwce F-16 i pociski dalekiego zasięgu, do czego Biden jak dotąd wydawał się niechętny.

Zełenski powiedział, że odrzutowce mogą odegrać kluczową rolę w walce, a brytyjski premier Rishi Sunak powiedział na początku tego miesiąca, że ​​„nic nie jest poza stołem” i powiedział, że Wielka Brytania rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów na standardowych samolotach NATO.

W Waszyngtonie administracja Bidena również podkreśliła znaczenie dobrej edukacji nad jakimkolwiek systemem.

Sekretarz stanu Antony Blinken odmówił bezpośredniej odpowiedzi na temat możliwego rozmieszczenia F-16 w wywiadzie dla ABC w tym tygodniu w niedzielę.

„Jesteśmy w bardzo bliskiej współpracy i koordynacji z Ukraińcami w kwestii tego, czego oni teraz potrzebują. Ale to, co jest bardzo ważne, to to, czego wszyscy nie powinniśmy robić, to skupiać się lub skupiać na konkretnym systemie uzbrojenia, ponieważ sam system uzbrojenia, choć ważny, nie wystarczy. Muszą dopilnować, aby Ukraińcy zostali przeszkoleni w zakresie dostarczonych systemów” – powiedział.

Biden wraca do Białego Domu z Polski w środę.

Prawa autorskie © 2023, ABC Audio. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *