Connect with us

Zabawa

„Problem tkwi nie tylko w Polsce czy Ameryce, ale na całym świecie” – The Tangerine

Published

on

10 listopada DR Malwina Popiołek, wizytujący naukowiec z Polski, opowiedział o fake news w polskich mediach głównego nurtu podczas COVID-19 i wyjaśnił, jak zmieniło się środowisko medialne na całym świecie.

Prelekcja Popiołka została wygłoszona w Audytorium Macfarlane i poprowadzona przez Biuro Edukacji Międzynarodowej przy ul. hostowane Utica College.

Podczas wykładu Popiołek przedstawiła swoje badania nad polskimi fake newsami, dezinformacją i dezinformacją w mediach. Badania, które przeprowadziła sama Monika Hapek, doktorant, oraz DR Marzena Barańska, wszyscy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zbadali łącznie 101 dezinformacji wprowadzonych podczas pandemii COVID-19 między styczniem a wrześniem 2020 r.

Na początku wykładu Popiołek wyjaśnił różnicę między dezinformacją w mediach a dezinformacją w mediach. Popiołek powiedział, że dezinformacja i dezinformacja dzielą się na dwie kategorie, ponieważ dezinformacja jest dokonywana celowo, podczas gdy dezinformacja jest zwykle przypadkowa/niezamierzona.

Spośród 101 zbadanych dezinformacji 26 pochodziło z opiniotwórczych mediów informacyjnych. Badanie wykazało również, że łączny odsetek dezinformacji publikowanych w opiniotwórczych mediach informacyjnych, wynoszący 25,74%, pochodził z mediów głównego nurtu w Polsce.

Jak wynika z badania, większość fake newsów w Polsce w 2020 roku pojawiła się w marcu i kwietniu, kiedy pandemia po raz pierwszy stała się znana w kraju. Jeśli chodzi o całkowitą zawartość fałszywych wiadomości, na 101 znalezionych fałszywych wiadomości 77 (76,26%) było społeczno-politycznych, 13 (12,87%) medycznych, 6 (5,94%) politycznych (lokalnych) i 5 (4,95). ) sklasyfikowanych%) z rozrywką postać.

„Zmieniło się całe środowisko medialne” – powiedział Popiołek. „Problem tkwi nie tylko w Polsce czy Ameryce, ale na całym świecie”.

Popiołek powiedział też, że media społecznościowe są często podstawowym źródłem wiadomości dla dziennikarzy, co może czasem prowadzić do publikowania pewnych dezinformacji.

Jedną z rzeczy, która jest używana zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak iw Polsce, są sprawdzanie faktów. Organizacje te badają i dowiadują się, które media są prawdziwe lub fałszywe i jako takie je określają. Chociaż sprawdzanie faktów jest legalne, Popiołek już nie lubi tego pomysłu.

READ  Tak, historia Rudiego de Haana to wielka sprawa

„Kiedyś uważałem, że sprawdzanie faktów to dobry pomysł” – powiedział Popiołek. „Ale teraz są organizacje, które mają silniejszą cenzurę”.

Na zakończenie wykładu rozpoczęła się sesja pytań i odpowiedzi, podczas której uczestnicy pytali o sam wykład lub komentowali własne badania, którymi chcieli się z nią podzielić.

„Na początku byłam w szoku” – powiedziała Popiołek po tym, jak ktoś zapytał o jej pierwszą reakcję na jej badania. „Myślę, że odtąd będzie tylko gorzej”.

Jeśli chcesz przeczytać „Infodemia – analiza fałszywych wiadomości w polskich portalach informacyjnych i mediach tradycyjnych w czasie pandemii koronawirusa”, odwiedź https://dadun.unav.edu/handle/10171/62207.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *