Connect with us

Sport

Ponieważ światowy sport emituje tyle samo emisji co Polska czy Hiszpania, duże wydarzenia, takie jak turnieje siódemek, muszą podwoić swój zrównoważony charakter

Published

on

Ponieważ światowy sport emituje tyle samo emisji co Polska czy Hiszpania, duże wydarzenia, takie jak turnieje siódemek, muszą podwoić swój zrównoważony charakter

Według brytyjskiego siódemki rugby Jamiego Farndale’a międzynarodowe wydarzenia sportowe muszą podwoić wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, aby zmniejszyć „ogromny negatywny wpływ na środowisko”.

Przemawiając w zeszły weekend na Szczycie Sportu i Zrównoważonego Rozwoju w Hongkongu przed turniejem Cathay/HSBC Hong Kong Sevens, Farndale powiedział, że według jego badań sport zawodowy emituje 350 milionów ton gazów cieplarnianych – tyle samo, co kraje takie jak Polska i Hiszpania.

Z 40 000 widzów, którzy wyprzedali bilety na weekendowy turniej w Hongkongu, 42 procent pochodziło z zagranicy, a Farndale stwierdził, że 90 procent emisji pochodziło od osób podróżujących na takie wydarzenia.

„Obecne podejście zakłada oszczędności 5 i 10 procent [in one’s carbon footprint]powiedział Farndale, który jest Ambasadorem Zrównoważonego Rozwoju Scottish Rugby i studiuje tytuł magistra w tej dziedzinie na Uniwersytecie w Cambridge.

Jamie Farndale (na niebiesko), grający w Hongkongu w 2018 r., jest Ambasadorem Zrównoważonego Rozwoju szkockiej drużyny Rugby. Zdjęcie: Winson Wong

„Nie chodzi mi o to, że nie jest to właściwe podejście; Jeśli już, musimy to podwoić”.

Podróże międzynarodowe to nie jedyny problem, ponieważ starsze obiekty, takie jak stadion w Hongkongu, nie korzystają z energii odnawialnej, a po wydarzeniach wyrzucane są tony żywności, opakowań i jednorazowego plastiku.

„Super Bowl wygenerował około 60 ton odpadów, a to tylko jedno wydarzenie” – powiedział Farndale.

Farndale dodał, że sport to bardzo wpływowy sektor i gdyby był bardziej zrównoważony, mógłby zachęcić więcej ludzi do aktywnego zmniejszania swojego śladu węglowego.

„Ludzie tacy jak Marcus Rashford – to, co zrobił dla bezpłatnych posiłków w szkole, pokazuje, że kiedy gwiazdy sportu mówią, ludzie słuchają”.

Ale jak łatwo jest to wdrożyć?

Farndale twierdzi, że podczas samego Super Bowl za każdym razem powstaje 60 ton śmieci. Zdjęcie: USA Today

W tym roku uczestnicy Hong Kong Sevens korzystali z plastikowych kubków wielokrotnego użytku, które zostały wyczyszczone, zdezynfekowane i ponownie użyte. Niektóre towary, w tym T-shirty, również zostały wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Zespół Sevens współpracował także z organizacją Feeding Hong Kong, aby zapewnić dystrybucję niesprzedanej żywności i napojów organizacjom pomagającym osobom żyjącym w ubóstwie.

Trener rugby w Hongkongu Robbie McRobbie powiedział: „Jeśli spojrzysz na dzisiejszy turniej, zobaczysz 101 rzeczy, których wciąż nie robimy tak dobrze, jak byśmy chcieli, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój – ale to jest podróż, którą podążamy. wszystko.”

Zespół Hong Kong Sevens był królikiem doświadczalnym w Przewodniku po wydarzeniach ekologicznych Ministerstwa Ochrony Środowiska, w którym opisano, w jaki sposób najważniejsze wydarzenia odbywające się w mieście mogą zmniejszyć ilość odpadów.

McRobbie powiedział, że jednym z głównych problemów powstrzymujących megaimprezy przed staniem się bardziej przyjaznymi dla środowiska jest to, że trudno jest zaangażować wszystkich w śpiewanie tych samych hymnów.

„Na przykład dostawcy mają wieloletnie kontrakty na stadionach i nie ma zbyt wielu wydarzeń, a jest mniej wydarzeń, na których zarabia się pieniądze” – powiedział McRobbie. „Muszą więc maksymalizować zyski, jednocześnie utrzymując koszty na niskim poziomie.

„Ograniczenia obowiązują także na stadionach; Na trybunie południowej nie możemy używać kubków wielokrotnego użytku, ponieważ istnieje ryzyko, że ludzie je wyrzucą” – powiedział.

Reporter Post zauważył, że chociaż piwo sprzedawane w Sevens (z wyjątkiem trybuny południowej) w weekendy było sprzedawane w kubkach wielokrotnego użytku, duża liczba napojów i część jedzenia nadal była produkowana z jednorazowego plastiku.

Szef rugby w Hongkongu Robbie McRobbie (w środku) twierdzi, że rozwiązaniem może być wprowadzenie nowego prawa. Zdjęcie: Sam Tsang

McRobbie podkreślił także problemy związane ze stadionem w Hongkongu oraz sposób, w jaki nowoczesne stadiony wykorzystują szarą wodę, oświetlenie LED i odnawialne źródła energii.

W przyszłym roku mecze Hong Kong Sevens zostaną rozegrane w nowo wybudowanym parku sportowym Kai Tak, którego główny stadion będzie wyposażony w odnawialne źródła energii.

„Odpowiedź [to further reducing mega event’s carbon footprint] jest, szczerze mówiąc, ustawodawstwem” – powiedział McRobbie. „Jest tak wiele powodów, dla których nie powinniśmy tego robić, że uważam, że rząd powinien powiedzieć: «To właśnie zamierzasz zrobić»”.

READ  Przesłanie Bidena do Polski w przededniu rocznicy wojny na Ukrainie: „Nasze poparcie… pozostaje niewzruszone” - WEIS
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *