Connect with us

Zabawa

Polskie miasto nazywa historyczne drzewa imionami postaci z Wiedźmina

Published

on

Na cześć autorskiej serii Wiedźmin miasto w Polsce nazwało wielowiekowe drzewa imionami takich postaci jak Geralt von Riva, Yennefer von Vengerberg i inni.

Wiedźmin dominuje w USA, dzięki Wiedźmin Gry wideo od CD Projekt Red, a ostatnio seria Netflix z Henrym Cavillem jako profesjonalnym łowcą potworów Geraltem von Rivią. Ale oba są oparte na Wiedźmin Książki Andrzeja Sapkowskiego, który z największą pasją celebrowany jest w rodzimej Polsce, gdzie jest powszechnie czytany.

W rzeczywistości, Wiedźmin jest tam tak popularny, że małe miasteczko Ostrołęka nazwało imieniem bohaterów serialu siedem wiekowych drzew – sześć dębów szypułkowych i jesion, aby wyostrzyć ich profil i zachować jako „pomniki przyrody”, tak Biblia gier. Dęby noszą teraz nazwy Geralta von Rivii, Cirilli, Yennefer von Vengerberg, Vesemir, Triss Merigold i Löwenzahn (Jaskier w programie Netflix). Prochy noszą imię Regisa, fryzjera-chirurga i wampira.

Ideę przedstawiła Młodzieżowa Rada Miasta, która chciała „uhonorować dzieło światowej sławy, które rozsławiło polską kulturę i literaturę”. Za pomysłem głosowało siedemnastu z 19 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Jeden, Ryszard Żukowski, skarżył się, że te nazwy nie są polskie i sugerował, że drzew nie powinno się nazywać fikcyjnymi „czarami i szczurami”. Argumentował również, że męskim drzewom nie należy nadawać imion takich jak Triss i Yennefer i oskarżył pozostałych członków rady o pobłażanie „poprawności politycznej”.

Sapkowski pisząc swoje książki w dużym stopniu opierał się na polskim folklorze i osobiście zgodził się na tę propozycję. To małe pytanie Wiedźmin Książki zapisały się w historii polskiego folkloru na całym świecie. Myślę, że to fajny pomysł. Dla Żukowskiego polecam kilka głębokich oddechów i szklankę wody.

Aby być na bieżąco z fantastyką, science fiction i WiC, śledź nasza wszechogarniająca strona na Facebooku i zapisz się do naszego ekskluzywnego biuletynu.

READ  Polski pisarz w więzieniu za nazwanie prezydenta „idiotą”

Uzyskaj HBO, Starz, Showtime i WIĘCEJ ZA DARMO dzięki pozbawionemu ryzyka, 7-dniowemu bezpłatnemu okresowi próbnemu z kanałów Amazon

h / t Komiks

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *