Connect with us

Zabawa

Polski pisarz w więzieniu za nazwanie prezydenta „idiotą”

Published

on

WARSZAWA, POLSKA – Popularnemu polskiemu pisarzowi grozi kara do trzech lat więzienia za nazwanie prezydenta kraju „idiotą” w mediach społecznościowych.

Jakub Żulczyk skrytykował, jak prezydent Polski Andrzej Duda – bliski sojusznik byłego prezydenta Donalda Trumpa – zareagował na zeszłoroczne zwycięstwo wyborcze prezydenta Joe Bidena.

Żulczyk napisał w poniedziałek na Facebooku, że prokurator okręgowy w Warszawie postawił mu zarzuty na podstawie artykułu w kodeksie karnym, zgodnie z którym obrażanie głowy państwa jest przestępstwem.

Żulczyk powiedział, że uważa, iż jest on prawdopodobnie „pierwszym pisarzem w tym kraju od dłuższego czasu, którego sądzono za to, co napisali”. Żulczyk jest najbardziej znany z pisania powieści, która została przerobiona na serial kryminalny HBO „Blinded by the Lights”.

Prokuratura postawiła zarzuty na podstawie skargi złożonej przez osobę prywatną. Rzecznik Dudy, Błażej Spychalski, powiedział we wtorek serwisowi Interia, że ​​ani prezydent, ani jego kancelaria nie są stronami w tej sprawie i nie postawili pisarzowi zarzutów.

W przeszłości oskarżano także ludzi o obrażanie byłych prezydentów Polski w okresie postkomunistycznym na mocy ogólnych przepisów o zniesławieniu. Grzywny lub prace społeczne – a nie lata więzienia – są uważane za najbardziej prawdopodobną karę.

Jednak sprawa ma miejsce również w kontekście erozji standardów demokratycznych w Polsce od czasu dojścia do władzy prawicowej partii populistycznej Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku. Krytycy zarzucają władzom agresywne wykorzystywanie uprawnień organów ścigania w imieniu rządzących.

Wspomniany komentarz dotyczy krytycznej odpowiedzi Żulczyka na gratulacyjny tweet Dudy po ogłoszeniu przez amerykańskie media wyborów Bidena 7 listopada.

Duda pogratulował Bidenowi „udanej kampanii prezydenckiej. W oczekiwaniu na nominację kolegium elektorów Polska jest zdeterminowana, aby utrzymać na wysokim poziomie, wysokiej jakości partnerstwo strategiczne między PL a USA w celu jeszcze silniejszego sojuszu”.

READ  Polacy wzywali do zaufania młodzieży

W czasie tweeta Dudy wielu innych europejskich przywódców w pełni pogratulowało Bidenowi. W domu Duda był przez wielu krytykowany za twierdzenie, że zwycięstwo Bidena nie było w jakiś sposób ostateczne i że kolegium elektorów może zmienić ten wynik.

Tego samego dnia Zulczyk napisał na Facebooku, że będąc z tytułem magistra amerykanistyki, nigdy nie słyszał o „nominacji do Kolegium Elektorów” w systemie amerykańskim. Powiedział, że kandydat Demokratów wyraźnie wygrał wybory.

„Joe Biden jest 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda to idiota” – napisał.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *