Polska zdobywa 2 złote medale FISU w Łyżwiarstwie Szybkim | Sporty

Polska zdobywa 2 złote medale FISU w Łyżwiarstwie Szybkim |  Sporty

LAKE PLACID, NY (AP) — Amerykanin William Gebauer ustanowił rekord trasy na 500 metrów mężczyzn podczas Mistrzostw Świata w Łyżwiarstwie Szybkim FISU World University w piątek, a Team Poland odcisnął swoje piętno na pościgu drużynowym mężczyzn.

Z temperaturą jednocyfrową i chłodem wiatru znacznie poniżej zera, Gebauer, pochodzący z Whitefish Bay w stanie Wisconsin, poprowadził grupę 17 łyżwiarzy w czasie 36,74 sekundy. Srebrny medalista Kota Mitsui z Japonii ukończył wyścig z wynikiem 36,80, a amerykański Conor McDermott-Mostowy zdobył brąz z wynikiem 36,84.

Po trzech dniach ścigania zawodnicy wspólnie pobili sześć rekordów toru na 400-metrowym owalu do łyżwiarstwa szybkiego Jamesa C. Sheffielda, na którym Eric Heiden zdobył pięć złotych medali na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku.

„Czasy, które Eric Heiden ustanowił tutaj ponad 40 lat temu, były szalenie szybkie i nadal są szalenie szybkie, ale myślę, że biorąc pod uwagę poziom międzynarodowej konkurencji tutaj, rekord pola jest w zasadzie koniecznością, aby wygrać”, powiedział gebauer.

„W sprincie jedziesz tak szybko, jak potrafisz, nie możesz kontrolować niczego innego” – dodał McDermott-Mostowy z Waszyngtonu. „Zawsze chcesz złota, ale jestem bardziej niż szczęśliwy, że mogę zadowolić się brązem”.

Holenderscy łyżwiarze zajęli pierwsze i drugie miejsce w biegu na 500 metrów, przy czym Ju-Lin De Visser zdobył złoto z czasem 41,22, a drugie miejsce Henny De Vries z wynikiem 41,48. Niemka Lea-Sophie Scholz zdobyła brąz w 41.64.

Polska przystąpiła do szóstych FISU Mistrzostw Świata w Łyżwiarstwie Szybkim z 52 medalami w czołówce kraju, ale po dwóch pierwszych dniach w Lake Placid poszła z pustymi rękami. Zmieniło się to w piątek wraz z dwoma złotymi medalami w pogoni zespołowej.

„Czekaliśmy na medale, a dziś wyszliśmy na prowadzenie z dwoma” – powiedział Dawid Burzykowski, który pomógł doprowadzić Polaków do zwycięskiego czasu 4 minuty 13,56 sekundy. „Cieszymy się, że mamy dwa medale i mamy nadzieję, że jutro będziemy mieć ich więcej”.

READ  Aqua Ohio podnosi ceny wody | Wiadomości, sport, praca

Burzykowski wraz z kolegami z drużyny Szymonem Palką i Piotrem Naleckim finiszowali ponad dwie sekundy przed srebrnymi medalistami z Norwegii, którzy na ośmiu okrążeniach uzyskali czas 4:15,76. Holandia zdobyła brąz w 4:19.61.

Maja Płończyk, Iga Wojtasik i Natalia Jabrzyk wywalczyły złoty medal na dochodzenie drużynowe kobiet z czasem 3:25.36. Holandia zajęła drugie miejsce z czasem 3:31,75, podczas gdy drużyna USA zdobyła brąz, gdy Ilsa Shobe z Roseville w Minnesocie, Anna Quinn z St. Louis i Thalia Staehle z Seattle pokonały się na sześć okrążeń z wynikiem 3:41,47.