Connect with us

Sport

Polska wśród państw ponawia apel o zakaz igrzysk olimpijskich w Rosji i Białorusi – Pierwsze wiadomości

Published

on

Polska wśród państw ponawia apel o zakaz igrzysk olimpijskich w Rosji i Białorusi – Pierwsze wiadomości
KIMIMASA MAYAMA/PAP/EPA

Polska znalazła się w gronie 36 krajów, które podpisały deklarację przeciwko udziałowi rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych zawodach, w tym w igrzyskach olimpijskich.

Deklarację podpisali polski minister sportu i jego odpowiednicy z 24 krajów UE oraz USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Nowej Zelandii, Ukrainy, Korei Południowej, Japonii, Norwegii, Islandii, Albanii i Liechtensteinu. Jest to czwarte wspólne oświadczenie ministerstw sportu różnych krajów.

W opublikowanym w czwartek dokumencie napisano, że sygnatariusze „pozostają stanowczy, że państwu rosyjskiemu, które dwukrotnie złamało olimpijski rozejm, nie wolno pozwolić na wykorzystanie sportu do zakończenia barbarzyńskiej i niesprowokowanej inwazji na Ukrainę”. w stanie wykorzystać sport do legitymizacji swojego współudziału w rosyjskiej wojnie napastniczej”.

Pod koniec stycznia Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zaproponował, aby Rosjanie i Białorusini mogli rywalizować w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 r., aczkolwiek bez możliwości pokazywania barw narodowych lub grania hymnów swoich krajów.

W marcu MKOl oficjalnie zezwolił na międzynarodową rywalizację posiadaczom rosyjskich i białoruskich paszportów, mimo toczącej się wojny na Ukrainie, ale z powyższymi ograniczeniami i zakazem aktywnego wspierania konfliktów zbrojnych czy bycia członkami sił zbrojnych obu krajów. Poza tym mogli brać udział tylko w poszczególnych konkurencjach.

„Jeśli chodzi o zalecenia MKOl, zdajemy sobie sprawę, że chociaż MKOl zajął się niektórymi aspektami poważnych obaw, które podnieśliśmy we wspólnym oświadczeniu z 21 lutego 2023 r. definicja tego, co stanowi zespoły i mechanizmy egzekwowania”, czytamy w czwartkowym oświadczeniu.

READ  Migranci wspierani przez Białoruś próbują szturmować polską granicę | Wiadomości, sport, praca
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *