Connect with us

Sport

Polska stanie się „centrum gospodarczym” Ukrainy – mówi premier

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Polska otrzyma impuls gospodarczy z umów na pomoc Ukrainie – powiedział w środę premier, otwierając ufundowane przez Warszawę i budując tymczasowe schrony w mieście w dużej mierze zniszczonym podczas wojny z Rosją.

Kraj skorzysta na ewentualnych umowach na reeksport ukraińskiego zboża, pomoc Ukrainie w odbudowie infrastruktury i import energii elektrycznej od sąsiada.

Polska, zagorzały sojusznik Kijowa, jest jednym z największych sponsorów finansowych Ukrainy od inwazji 24 lutego, ale Mateusz Morawiecki powiedział, że pomoc dla Ukrainy może również przynieść korzyści polskiej gospodarce.

„Dzisiaj przygotowujemy kilka porozumień między niektórymi resortami, które pomogą Ukrainie i dadzą Polsce impuls gospodarczy” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej w miejscowości Borodianka pod Kijowem.

„Są to np. umowy o eksporcie ukraińskiego zboża” – powiedział, dodając, że Polska może stać się gospodarczym centrum Ukrainy. Polskie koleje skorzystają na transporcie ukraińskiego zboża do portów Morza Bałtyckiego.

Ponieważ Rosja kontroluje lub skutecznie blokuje ukraińskie porty Morza Czarnego, dostawy zboża z Ukrainy są wstrzymane od początku inwazji, podczas gdy Moskwa obwinia zachodnie sankcje o zakłócenie eksportu zboża i nawozów.

Morawiecki powiedział, że polskie ministerstwo infrastruktury będzie zaangażowane w projekty drogowe i kolejowe na Ukrainie, a resorty spraw wewnętrznych i obrony również pracują nad porozumieniami.

„Polskie firmy wezmą udział w odbudowie (Ukraina), ale najpierw musimy wyzwolić Ukrainę”. powiedział.

Kijów i Warszawa rozmawiały o imporcie energii elektrycznej z Ukrainy, co wsparłoby stabilność polskiego systemu elektroenergetycznego i pozwoliłoby Ukrainie czerpać korzyści z synchronizacji elektroenergetycznej sieci przesyłowej z siecią Unii Europejskiej.

Tymczasem przedsiębiorstwa użyteczności publicznej już dostarczają sprzęt, w tym kable i transformatory, aby pomóc przywrócić energię na rozdartych wojną obszarach Ukrainy.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zbombardowaniu lokalnych rafinerii Polska udzieliła Ukrainie pomocy, dostarczając bezpłatnie paliwo. Teraz wiodąca rafineria w kraju, PKN Orlen, sprzedaje paliwo na Ukrainę – poinformowała w poniedziałek minister klimatu Anna Moskwa.

READ  Rebecca „Becky” Evans Ezar | Wiadomości, sport, praca

(Sprawozdawczość Alana Charlisha, Marka Strzeleckiego, Pawła Florkiewicza; Redakcja Bernadette Baum)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.