Connect with us

technologia

Polska podpisuje umowę na zabranie jednego astronauty na misję ISS Axiom Space

Published

on

Polska podpisuje umowę na zabranie jednego astronauty na misję ISS Axiom Space

WASHINGTON – Polska została drugim państwem członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej, które zgodziło się na lot astronauty z prywatną misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Axiom Space ogłosił 9 sierpnia, że ​​we współpracy z ESA podpisał umowę z Polską na lot astronauty z tego kraju w przyszłej misji na ISS. W ogłoszeniu nie ujawniono tożsamości astronauty ani tego, kiedy ta osoba uda się na stację.

„Współpraca z ESA i Axiom Space to ważny krok w rozwoju zarówno polskiego sektora kosmicznego, jak i polskiej nauki” – powiedział Waldemar Buda, Minister Rozwoju Gospodarczego i Technologii RP. „Polski astronauta będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie”.

Na briefingu 29 czerwca po posiedzeniu Rady ESA agencja ogłosiła, że ​​Polska zwiększy subskrypcję programów agencyjnych o 295 mln euro (320 mln dolarów), co obejmowało lot polskiego astronauty na ISS, jednak nie podała dalszych szczegółów na ten temat plany.

Najbardziej prawdopodobnym kandydatem do lotu jest Sławosz Uznański, który został wybrany przez ESA na astronautę rezerwowego w listopadzie ubiegłego roku i jest jedynym polskim członkiem korpusu astronautów ESA. Znalazł się wśród 11 osób wybranych przez ESA jako rezerwowi astronauci, którzy nie dołączą do korpusu astronautów w pełnym wymiarze godzin, ale będą dostępni na wybrane loty.

Inny rezerwowy astronauta, Marcus Wandt, został wybrany w czerwcu, aby dołączyć do kolejnej misji Axiom Space na ISS. Stało się to w ramach umowy między Axiom, ESA i Szwedzką Narodową Agencją Kosmiczną, ogłoszonej po raz pierwszy w kwietniu. Oczekuje się, że Wandt poleci na ISS w ramach misji Axiom Ax-3 na początku 2024 roku.

„Polska będzie drugim krajem finansowanym przez ESA, który wyśle ​​astronautę na komercyjną misję załogowych lotów kosmicznych. Tworzy to rosnącą sieć narodów w Europie pragnących odkrywać korzyści płynące z nieważkości i pozycjonuje region jako pioniera w komercyjnych podróżach kosmicznych” – powiedział w oświadczeniu Michael Suffredini, prezes i dyrektor generalny Axiom Space.

READ  Funkcja ukrytych par aplikacji w Androidzie 12 jest niekompletna, ale obiecująca

Umowy Polski i Szwecji z Axiom Space wpisują się w rosnące zainteresowanie załogowymi lotami kosmicznymi w Europie. Walter Villadei, pilot włoskich sił powietrznych, który odbył lot suborbitalny Virgin Galactic w czerwcu, wcześniej ukończył szkolenie jako zamiennik misji Ax-2 firmy Axiom na stację w maju i oczekuje się, że zostanie nazwany na cześć przyszłej misji Axiom. Węgierski rząd ogłosił w listopadzie zeszłego roku, że wyda 100 milionów dolarów na prywatną misję astronautów na ISS.

Zarówno włoskie, jak i węgierskie wysiłki na razie odbywają się poza ESA, ale agencja postrzega to jako oznakę rosnącego zainteresowania załogowymi lotami kosmicznymi w Europie. „Szwecję, Polskę i wiele innych krajów inspiruje teraz ambicja wyruszenia w kosmos i wysłania astronauty w kosmos” – powiedział Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA, w wywiadzie udzielonym w lipcu. „Ten impet zaczyna się rozwijać i wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że miło to widzieć”.

Zainteresowanie to, powiedział, pomoże napędzać wysiłki ESA zmierzające do ustanowienia bardziej ambitnego europejskiego programu lotów kosmicznych z udziałem ludzi, który mógłby obejmować rozwój własnych systemów transportu załogi. Agencja ocenia obecnie opcje takiego wysiłku, w tym koszty, przed Europejskim Szczytem Kosmicznym zaplanowanym na listopad w Sewilli w Hiszpanii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *