Connect with us

Sport

Polska daje gospodarstwom domowym jednorazową płatność w celu zrekompensowania rosnących cen węgla

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Polska planuje zaoferować gospodarstwom domowym jednorazową płatność w wysokości 3000 zł (635 USD), aby pomóc w pokryciu rosnących kosztów węgla, zgodnie z projektem ustawy opublikowanym pod koniec poniedziałku, ponieważ kraj stoi w obliczu rosnących cen energii w wyniku wojny na Ukrainie.

Z importu węgla rosyjskiego, ze względu na jego wysoką jakość, korzystały głównie gospodarstwa domowe i ciepłownie w mniejszych miejscowościach, zanim zostały one zakazane w kwietniu.

Kolejne podwyżki cen spowodowane niedoborami sprawiły, że wielu Polaków obawia się, że zimą nie będą w stanie ogrzać swoich domów.

„Proponowane rozporządzenie ma pomóc dużej grupie gospodarstw domowych w Polsce, w tym najuboższym energetycznie, pokryć część kosztów wynikających z podwyżek cen na rynku energii” – czytamy w projekcie ustawy.

Dotacja jest dostępna dla gospodarstw domowych, w których węgiel jest podstawowym źródłem ciepła, a termin składania wniosków upływa 30 listopada.

Oczekuje się, że propozycja zostanie przyjęta przez rząd we wtorek, a następnie poddana pod głosowanie w parlamencie.

Polska jest uzależniona od węgla w około 80% produkcji energii elektrycznej. Mimo że jest największym producentem paliwa w Unii Europejskiej, w 2021 r. sprowadził ponad 8 mln ton rosyjskiego węgla, a w tym roku z powodu malejącej produkcji lokalnej boryka się z deficytem sięgającym 11 mln ton.

Dotacje zostały wprowadzone na początku tego miesiąca, aby utrzymać ceny dla mniejszych klientów na poziomie zeszłorocznym, ale detaliści niechętnie biorą udział w programie, ponieważ płatności nie zrównoważą wzrostu cen rynkowych.

Podjęła również kroki w celu zwiększenia importu z innych źródeł.

(1 USD = 4,7223 zł)

(Sprawozdawczość Alana Charlisha i Anny Koper; Redakcja Jana Harveya)

READ  Wojna w Rosji może spowodować dalszą eskalację cen samochodów, wąskie gardła | Wiadomości, sport, praca
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *