Connect with us

Sport

Organizacja Narodów Zjednoczonych chce powstrzymać handlarzy ludźmi przed czerpaniem zysków z exodusu uchodźców z Ukrainy

Published

on

Organizacja Narodów Zjednoczonych chce powstrzymać handlarzy ludźmi przed czerpaniem zysków z exodusu uchodźców z Ukrainy

GENEWA (AFP) – Kiedy miliony ludzi uciekają przed szalejącym konfliktem na Ukrainie, pracownicy organizacji humanitarnych próbują uniemożliwić handlarzom wykorzystanie chaosu, powiedział wysoki rangą urzędnik ONZ.

Ponieważ wielu pełnosprawnych mężczyzn pozostało na Ukrainie, by walczyć z siłami rosyjskimi, odkąd trzy tygodnie temu rozpoczęły swoją inwazję na pełną skalę, kobiety, dzieci i osoby starsze stanowią zdecydowaną większość tych, którzy uciekli z kraju.

To sprawia, że ​​uchodźcy napływający do sąsiednich krajów są szczególnie narażeni na handlarzy ludźmi, ostrzegła Międzynarodowa Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Migracji (IOM).

„Wiemy, jak przemytnicy potrafią dostosować się do sytuacji” – powiedział w wywiadzie dla AFP zastępca dyrektora IOM Ugochi Daniels.

„Chcą to wykorzystać”.

Dodała, że ​​organizacja nie miała do tej pory żadnych potwierdzonych przypadków handlu ludźmi.

Ludzie, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie, odpoczywają na zadaszonym stadionie sportowym wykorzystywanym jako ośrodek dla uchodźców we wsi Medyka, na przejściu granicznym między Polską a Ukrainą, 15 marca 2022 r. (Zdjęcie AP/Petros Giannakouris)

– Ale to nie znaczy, że to się nie stanie – upierała się.

„Działamy zapobiegawczo, biorąc pod uwagę ogromną liczbę osób przemieszczających się i… desperacko szukających transportu”.

Małoletni bez opieki

Około połowa z ponad trzech milionów osób, które uciekły z Ukrainy po inwazji 24 lutego, to dzieci, a ONZ ostrzega, że ​​wielu nieletnich bez opieki jest zagrożonych.

Handel ludźmi jeszcze przed inwazją stanowił poważny problem na Ukrainie.

Tylko w 2021 r. IOM zidentyfikowała i udzieliła pomocy ponad 1000 ofiarom handlu ludźmi w tym kraju.

READ  BJK Cup: Billie Jean King o momencie swojej kariery, którego „nigdy nie zapomni” i ewolucji turnieju nazwanego na jej cześć

Agencja ONZ zintensyfikowała działania mające na celu zapobieganie handlowi ludźmi na Ukrainie i wśród ludzi przemieszczających się po regionie od początku inwazji.

Ukraińscy uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, Polska, 15 marca 2022 r. (Carrie Keller-Lynn/The Times of Israel)

Daniels powiedział, że personel IOM koncentruje się na dostarczaniu uchodźcom informacji na temat ich opcji, w tym szczegółów dostępnych usług i bezpiecznego transportu.

„Słyszeliśmy anegdoty od ludzi, którzy właśnie do ciebie podeszli i zaproponowali podwiezienie swoim prywatnym samochodem” – powiedziała, ostrzegając również przed próbami wabienia ludzi ofertami pracy.

Daniels powiedział, że wielu uchodźców zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, zauważając, że na gorącej linii utworzonej przez agencję ONZ „50 procent pytań dotyczy w rzeczywistości handlu ludźmi”.

zarzuty dyskryminacji

IOM, która zatrudnia około 200 pracowników na Ukrainie i około 100 innych w krajach sąsiednich, jest również chętna do udzielenia pomocy humanitarnej uchodźcom.

Agencja skupiła się na obywatelach innych krajów zaangażowanych w konflikt na Ukrainie, którzy mogą napotkać dodatkowe trudności, w tym brak ochrony czasowej przyznanej Ukraińcom w UE.

Matka, która uciekła z Ukrainy, czyta historię swojej córce w ośrodku dla uchodźców w Korczowej, 13 marca 2022 r. (Petros Giannakouris/AP)

Do tej pory z Ukrainy uciekło około 162 000 obywateli państw trzecich.

Na początku tego miesiąca przywódcy ONZ zaalarmowali doniesieniami o dyskryminacji obywateli Afryki i Azji na granicy.

Ale Daniels powiedział AFP, że były to w większości odosobnione przypadki, chociaż osoby bez obywatelstwa ukraińskiego lub unijnego miały tendencję do dłuższego oczekiwania na granicach ze względu na odrębny problem statusu.

„Nie zaobserwowaliśmy ogólnego trendu dyskryminacji we wszystkich dziedzinach” – powiedziała.

Z zadowoleniem przyjęła reakcję na exodus, największy napływ uchodźców do Europy od czasów II wojny światowej.

READ  Bramkarz Polski Szczęsny po heroicznej obronie dąży do subtelnego ataku na Arabię ​​​​Saudyjską i mówi, że chce grać z najlepszymi ▷ SportsBrief.com

Ludzie idą do dalszego transportu po przekroczeniu granicy ukraińskiej do Polski w Medyce 13 marca 2022 r. (Luiza Gouliamaki/AFP)

„Ale został również przekroczony… przez hojność rządów, organizacji pozarządowych, kościołów, jednostek”.

Zdając sobie sprawę, że potrzeby z pewnością będą rosły, powiedział Daniels, że dopóki kryzys jest właściwie zarządzany, powinno być możliwe uniknięcie sprzeciwu wobec uchodźców.

„Zakres, w jakim można nim zarządzać, polega na tym, jak zapobiegać wystąpieniu punktu krytycznego”.

Czy cenisz The Times of Israel?

Następnie mamy prośbę.

Każdego dnia nasi dziennikarze chcą informować Cię o najważniejszych wydarzeniach, które zasługują na Twoją uwagę. Miliony ludzi polegają na ToI, aby szybko, uczciwie i bezpłatnie relacjonować Izrael i świat żydowski.

Dbamy o Izrael – i wiemy, że Ty też. Więc dzisiaj mamy prośbę: okaż nam uznanie dla naszej pracy, pokazując nam Dołącz do społeczności Times of Israelekskluzywna grupa dla czytelników takich jak Ty, którzy doceniają i wspierają finansowo naszą pracę.

tak, daję

tak, daję

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Jesteś zaangażowanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu uruchomiliśmy Times of Israel, aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, podstawowe informacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie ustanowiliśmy paywalla. Ponieważ jednak dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel jest ważny, aby wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel BEZ REKLAMjak również dostęp ekskluzywne treści dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

READ  Jakobsen trochę się boi powrotu katastrofy horroru na Tour of Turkey

Dzięki,
David Horovitz, założyciel i redaktor Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *