Connect with us

Sport

„Nieodpowiedzialne” organizowanie gier w Chinach, mówi Champion

Published

on

Nils van der Poel, po zdobyciu dwóch złotych medali na Igrzyskach w Pekinie, nie wahał się wyrazić swoich obaw dotyczących praw człowieka w Chinach. (Getty)

Pomimo wysiłków MKOl i innych krajów, aby utrzymać politykę z dala od Pekinu, szwedzki złoty medalista Nils van der Poel wygłasza jednoznaczne oświadczenie: organizowanie igrzysk olimpijskich w Chinach jest „ekstremalnie nieodpowiedzialne”.

Pomimo pewnych pozytywnych doświadczeń z Igrzysk w Pekinie 2022, 25-letni łyżwiarz szybki nie mógł zignorować kiepskich wyników w zakresie praw człowieka w kraju gospodarza.

„Wioska olimpijska była bardzo ładna, Chińczycy, których spotkałem, byli absolutnie niesamowici” – powiedział van der Poel szwedzkiemu outletowi sportowe ostrze. „Igrzyska to tłum, to fantastyczne wydarzenie sportowe, podczas którego jednoczycie świat i spotykają się narody. Ale także Hitler przed najazdem na Polskę (kiedy Berlin był gospodarzem w 1936) i Rosję przed najazdem na Ukrainę (Soczi 2014).

„Myślę, że bardzo nieodpowiedzialne jest dawanie go krajowi, który łamie prawa człowieka tak rażąco, jak robi to chiński reżim”.

rządy i organizacje praw człowieka Oskarżanie Chin o popełnienie ludobójstwa przez muzułmańskich Ujgurów w Sinciangu – gdzie ponad milion osób było przetrzymywanych w „obozach reedukacyjnych” i rzekomo poddawanych przymusowej pracy, przymusowej sterylizacji kobiet i asymilacji kulturowej. Inne zarzuty obejmują tortury i wykorzystywanie seksualne.

Chiński rząd zaprzeczył wszelkim zarzutom, mówiąc, że te „obozy reedukacyjne” mają na celu walkę z terroryzmem i pomoc ludziom w unikaniu ubóstwa.

Kilka rządów, w tym Kanada, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, dyplomatycznie zbojkotowało Igrzyska w Pekinie – co oznacza, że ​​nie było w nich żadnego urzędnika państwowego – ale żaden kraj nie uniknął całkowicie tej edycji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, wybierając zamiast tego symboliczny gest.

Nawet van der Poel, wystarczająco odważny, by się wypowiedzieć, czekał, aż wróci do domu po wygraniu 5000 m mężczyzn i ustanowieniu rekordu świata na 10 000 m, aby zdobyć drugi złoty medal.

READ  Pogacar traci kluczowego kolegę z drużyny Majkę przed etapem TDF w Pirenejach

Trudno prosić sportowca, aby zrezygnował z czteroletnich przygotowań do tego jedynego wspaniałego momentu na jedynym etapie, który decyzją MKOl cieszy się szerokim uznaniem w wielu dyscyplinach — nie mówiąc już o sportowcu, który jest na tyle zaangażowany, by opublikować jeden 62-stronicowy program szkoleniowy.

Ale przynajmniej nie ucieka od realiów kraju, w którym właśnie odniósł tak wielki sukces.

Więcej od Yahoo Sports

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.