Niemcy zdobywają tytuł United Cup po emocjonującym finale z Polską | Sporty

Niemcy zdobywają tytuł United Cup po emocjonującym finale z Polską |  Sporty

SYDNEY (AP) – Panujący mistrz olimpijski Alexander Zverev obronił dwa punkty meczowe w niezwykłym powrocie, wygrał swój mecz pojedynczy w imponującym meczu składającym się z trzech setów, a następnie pomógł w zdobyciu finału Pucharu United dla Niemiec w decydującym deblu mieszanym w niedzielnym zwycięstwie.

Rozstawiony z szóstą lokatą Zverev wykazał się dużą odpornością, gdy wrócił z porannego mety poprzedniego wieczoru, aby odzyskać siły po porażce i dwóch punktach meczowych, po czym pokonał dziewiątego w tabeli Hurkacza 6:7 (3-7), 7-6. 8-6), 6-4 w trzygodzinnym meczu na stadionie Ken Rosewall Arena w Sydney.

Następnie Zverev rozegrał swój szósty mecz w ciągu trzech dni, w tym zakończył w niedzielę o 2:20 czasu lokalnego, wygrywając półfinałowy maraton Niemiec z Australią. Razem z Laurą Siegemund zwyciężył w grze mieszanej 6:4, 5:7, 10:4 w super tie-breaku z Igą Świątek i Hurkaczem.

Odpowiednio, zwycięski gol padł po uderzeniu rakietą Zvereva, gdy jego wolej z bekhendu zapewnił Niemcom mało prawdopodobny tytuł United Cup po emocjonujących zwycięstwach w półfinale i niedzielnym finale.

Wcześniej lider Świątek zapewnił Polsce szybkie prowadzenie po zwycięstwie nad Angelique Kerber.

22-letnia Świątek pokonała Kerber 6:3, 6:0 w 70 minut, przedłużając swoją passę do 16 meczów po tym, jak czterokrotna zwyciężczyni turnieju głównego zakończyła rok 2023 tytułami na China Open i WTA Finals w Meksyku.

Zwycięstwo Świątka oznaczało, że Polsce wystarczyło jedno zwycięstwo w pozostałych meczach gry pojedynczej lub gry mieszanej mężczyzn, aby zdobyć Puchar United.

Wydawało się, że Hurkacz jest na dobrej drodze do zdobycia pierwszego tytułu drużynowego, prowadząc Zvereva setem 6:4 w dogrywce w drugim secie.

Jakimś cudem Zverev znalazł w sobie energię i świetny forhend po boisku, co ograniczyło linię bramkową i pozwoliło Niemcom utrzymać się w grze.

Następnie zaserwował drugiego seta, aby wyrównać stan gry i zapewnił sobie decydującego seta przerwą w trzecim gemie, kończąc emocjonującą walkę w niecałe trzy godziny.

„To znaczy, uratowałem także mecz, ponieważ tak daleko trafiłem z podania” – powiedział Zverev. „A więc tak czasami działa tenis.” Czasami wygrywasz i przegrywasz o milimetry.

Wcześniej Kerber, która w półfinale z Australijką Ajlą Tomljanovic obroniła dwa punkty meczowe na drodze do swojego pierwszego zwycięstwa w grze pojedynczej od czasu powrotu do domu po urodzeniu pierwszego dziecka, wystawiła Świątek na ciężką próbę w zaciętym pierwszym secie.

Były czołowy zawodnik miał szanse na przełamanie w czwartym i szóstym gemie po serwisie Świątka, ale nie był w stanie ich wykorzystać, gdy Polak przebijał się.

22-letnia Świątek wykorzystała swoją szansę w siódmym gemie i zapewniła sobie seta w 48 minucie.

Świątek przyspieszyła w drugiej rundzie, pokonując trzykrotną zwyciężczynię turnieju głównego trzykrotnie, odnosząc piąte zwycięstwo z rzędu w tym tygodniu i pozostawiając Polsce tylko jedno zwycięstwo od pierwszego tytułu drużynowego w zawodach.

„Jestem z siebie naprawdę dumny, że udało mi się wygrać wszystkie swoje single” – powiedział Świątek po meczu. „(Kerber) naprawdę wybrała właściwe miejsce do gry i czasami zaskakiwała mnie na początku seta swoimi decyzjami i podejmowaniem decyzji.

„Wiedziałem, że potrafi tak grać, ale nie miałem zbyt wiele czasu, aby złapać rytm, ponieważ czasami ona naprawdę atakowała piłki od środka, a to było dość trudne”.