Connect with us

Zabawa

Niemcy, Polska i Szwecja potępiają deportację dyplomatów przez Rosję z powodu protestów, Navalny, World News

Published

on

Niemcy, Polska i Szwecja potępiły wydalenie przez Rosję dyplomatów z trzech krajów europejskich za rzekomy udział w protestach poparcia dla uwięzionego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego.

Nawalny, najwybitniejszy krytyk prezydenta Władimira Putina, został w tym tygodniu skazany na prawie trzy lata więzienia za naruszenie zwolnienia warunkowego, które opisuje jako sfabrykowane, co potępił Zachód.

Aresztowano go 17 stycznia po powrocie z leczenia w Niemczech, dokąd w sierpniu przyleciał po zatruciu wojskowym środkiem nerwowym. Kreml zakwestionował, czy Nawalny został otruty, i odmówiono mu winy za chorobę.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała w piątek: „Uważamy te wypędzenia za nieuzasadnione. Uważamy, że jest to kolejny aspekt, który można obecnie zaobserwować, gdy Rosja jest dość daleko od praworządności”.

Minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział wcześniej, że decyzja Moskwy o uznaniu dyplomatów z Polski, Niemiec i Szwecji persona non grata „nie pozostanie bez odpowiedzi”.

Maas dodał, że zainteresowany niemiecki dyplomata „wypełnia jedynie swój obowiązek (…) dowiadywać się o rozwoju sytuacji w terenie za pomocą zgodnych z prawem środków”.

Przeczytaj też: Rosja wypędza dyplomatów z krajów europejskich z powodu protestów Nawalnego

Francuski Macron również reprezentował stanowisko Niemiec, mówiąc, że „całkowicie zgadza się i solidaryzuje” ze swoim unijnym odpowiednikiem w tej sprawie.

Podobnie „najostrzej” potępił rosyjską decyzję o wydaleniu europejskich dyplomatów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP podało w oświadczeniu, że wezwało ambasadora Rosji do Warszawy po tym, jak Rosja ogłosiła w piątek, że wydaliła dyplomatów z Polski, Niemiec i Szwecji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że decyzja „jeszcze bardziej zaostrzy kryzys w stosunkach dwustronnych między naszymi krajami”.

Ministerstwo poinformowało, że wspomniany dyplomata pracował w polskim konsulacie w Sankt Petersburgu i wyraził „żal” i „zaniepokojenie” przeprowadzką.

Ambasador Rosji został poinformowany, że „wspomniany polski dyplomata wykonuje swoje obowiązki ze względu na swój status dyplomatyczny wynikający z Konwencji Wiedeńskiej” – dodało ministerstwo.

READ  Maureen Lee, pisarka Liverpoolu, zmarła w wieku 88 lat

Ogłoszenie o wydaleniu nastąpiło kilka godzin po tym, jak najwyższy dyplomata Unii Europejskiej Josep Borrell spotkał się w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem i nazwał stosunki bloku z Rosją „punktem krytycznym” więzienia Nawalnego.

Pomimo bliskich powiązań handlowych i wzajemnej zależności energetycznej, stosunki polityczne Rosji z Unią Europejską pogorszyły się po aneksji Krymu przez Moskwę z Ukrainy w 2014 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *