Mistrzostwa Europy: Laura Muir wygrywa europejskie 1500 mln złota, aby zakończyć „szalone” lato | Wiadomości lekkoatletyczne

Mistrzostwa Europy: Laura Muir wygrywa europejskie 1500 mln złota, aby zakończyć „szalone” lato |  Wiadomości lekkoatletyczne

Dina Asher-Smith musiała zadowolić się srebrem w biegu kobiet 200 metrów za Mujingą Kambundji ze Szwajcarii; Lawrence Okoye zdobył brąz w rzucie dyskiem

Ostatnia aktualizacja: 20.08.22 00:06

Laura Muir z Wielkiej Brytanii świętuje swój złoty medal w biegu na 1500m

Brytyjka Laura Muir zdobyła swój czwarty medal „szalonego” lata ze złotem na 1500 m podczas Mistrzostw Europy, podczas gdy Zharnel Hughes również kosztował zwycięstwo w Monachium.

Muir, która zdobyła brąz na Mistrzostwach Świata oraz złoto i brąz na Igrzyskach Wspólnoty Narodów, zanotowała komfortowe zwycięstwo, aby zachować tytuł, który zdobyła w Berlinie cztery lata temu.

Hughes był również imponującym zwycięzcą 200 m mężczyzn przed kolegą z drużyny Nethaneelem Mitchell-Blake, ale Dina Asher-Smith musiała zadowolić się srebrem w kategorii kobiet za Szwajcarem Mujingą Kambundji.

Muir cieszył się, że mógł siedzieć z tyłu stawki we wczesnych etapach, zanim przesunął się do przodu na dwa okrążenia przed końcem, a 29-letni Szkot wrócił do domu z nieco ponad 400 m przed metą.

Irlandzka Ciara Mageean z trudem utrzymała Muir na celowniku, ale srebrna medalistka olimpijska była zbyt silna i przekroczyła linię mety w 4:01.08, Mageean był 1,48 sekundy za nią.

Polska Sofia Ennaoui zdobyła brąz, wyprzedzając Brytyjkę Katie Snowden, a Ellie Baker była ósma.

Mówiąc o napiętym harmonogramie mistrzostw w tym roku, Muir powiedział BBC: „Na papierze wyglądało to ciężko, ale w rzeczywistości robię to osobiście – nigdy więcej!

„To była niesamowita okazja i bardzo wyjątkowa, ponieważ nigdy nie zdobylibyśmy trzech mistrzów w ciągu jednego roku, nie mówiąc już o pięciu tygodniach lata. To było po prostu szalone, ale pomyślałem: „Wiesz co, chcę to dać”.

„Moim celem było zdobycie medalu we wszystkich trzech, co udało mi się zrobić, ale żeby wygrać Rzeczpospolitą i wygrać tutaj, jestem bardzo szczęśliwy.

„To było najtrudniejsze. Na papierze wyglądało to najłatwiej, jedno zawody, tylko dwa okrążenia, więc fizycznie było to najłatwiejsze z trzech, ale psychicznie było tak ciężko. To był najtrudniejszy wyścig, w jakim kiedykolwiek się ścigałem”.

Zharnel Hughes z Wielkiej Brytanii świętuje zdobycie złota w biegu na 200 m

Hughes dodał złoto na 200 m do swojego srebra na 100 m po tym, jak ustanowił najlepsze w sezonie 20,07 sekundy, a Charlie Dobson zagroził, że zdobędzie jedynkę dla Brytyjczyków, zanim zostanie pokonany przez Włocha Filippo Tortu.

„Jestem taki szczęśliwy”, powiedział Hughes. „Mój trener i ja rozmawialiśmy o tym na początku sezonu i właśnie rozszerzyliśmy nasz program, aby zachować zdrowie.

„Dla nas Mistrzostwa Europy były przede wszystkim grą mentalną, ponieważ wiedzieliśmy, że jesteśmy w dobrej formie.

Asher-Smith, która przetrwała trudny sezon z kontuzjami, pobiegła szybciej w finale niż w półfinale, ale nie zdołała dogonić Kambunji, która zdobyła złoto w czasie 22,32 sekundy.

Asher-Smith omawia wizerunek ciała i atletykę w dokumentach Sky Sports Driving Force

Dina Asher-Smith opowiada o obrazie ciała i swoim smutku z powodu lęków młodych kobiet przed posiadaniem atletycznej sylwetki i rozwijaniem mięśni.

„Oczywiście przyjechałem tutaj, aby wygrać, więc nie jestem szczególnie szczęśliwy, ale w końcu Mujinga postawiła na lepszy wyścig – poprawia się od wieków, więc gratulacje” – powiedział Asher-Smith, którego koleżanka z zespołu, Jodie Williams, zajęła czwarte miejsce.

„Naprawdę myślałem, że jestem w trochę lepszej formie, ale jednocześnie zająłem drugie miejsce, więc tak jest”.

Okoye twierdzi, że brąz w dysku | Pidcock odzyskuje siły po upadku i wygrywa złoto

Lawrence Okoye wywalczył brąz w dysku po rzucie w pierwszej serii na odległość 67,14 m, Szwed Simon Pettersson był czwarty, zaledwie dwa centymetry za nim.

Okoye, który spędził kilka lat z dala od lekkoatletyki, robiąc karierę w NFL, płakał po tym, jak został pierwszym brytyjskim medalistą w Europie w męskim dysku.

„To był dla mnie trudny rok pod wieloma względami, a robienie tego, co zrobiłem dzisiaj, po prostu oznacza dla mnie świat” – powiedział Okoye. „Po niektórych rzeczach, których doświadczyłem, zdobywając medal w tej dziedzinie, po prostu nie mogłem tego powstrzymać.

„Wszyscy wiedzą, że od dawna mam we mnie świetne zastrzyku i mam nadzieję, że to początek wspaniałych rzeczy dla mnie”.

Wcześniej tego dnia złoty medalista olimpijski Tom Pidcock pokonał wczesną upadek, aby zdobyć złoto w przełajowych rowerach górskich.

„To był dość trudny wyścig” – powiedział Pidcock. „Trochę sobie to utrudniłem, ponieważ na tym torze przy tej prędkości jazda sama z przodu sprawia, że ​​jest to jeszcze trudniejsze.

„Uderzyłem się w pierwszym zakręcie – przynajmniej był suchy. W przeciwnym razie byłby to jeszcze większy wypadek, ale na szczęście nie było tak źle i udało mi się wrócić do przodu.

„Wciąż pozostało kilka Pucharów Świata (w tym roku), więc jeszcze nie skończyłem”.