Miami Open: Polak Iga Świątek pokonuje Naomi Osakę w walce o tytuł, zastępując Asha Barty’ego na pierwszym miejscu na świecie, Wiadomości sportowe

Polska Iga Świątek w wielkim stylu zdobędzie pierwsze miejsce w światowym rankingu, zachowując niezwykłą passę zwycięstw, wygrywając 6:4, 6:0 z Japonką Naomi Osaką w sobotnim finale Miami Open.

Wicemistrzowie Polski, którzy przejmą światową no.

Zwycięstwo sprawia, że ​​20-letni Świątek jest tylko czwartą kobietą, która wygrała turnieje z rzędu w Indian Wells i Miami, co jest znane jako „Sunshine Double”, biorąc pod uwagę lokalizacje turniejów w Kalifornii i na Florydzie.

„Te tygodnie były tak intensywne, że tak naprawdę nie wiedziałam, czy uda mi się nadążyć za swoją passą” – powiedziała Świątek, która również została pierwszą kobietą, która wygrała pierwsze trzy turnieje WTA 1000 w sezonie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Australijski tenisista Nick Kyrgios został ukarany grzywną 35 000 $ za naruszenia podczas Miami Open

„To dla mnie niesamowite, że mogłem pokazać mentalną twardość, ponieważ przez całe życie myślałem, że mogę zrobić więcej, a czasami przegrywałem i nawet nie wiedziałem dlaczego.

„W tym sezonie czuję, że wszystko zaskoczyło, więc jest świetnie i jestem naprawdę szczęśliwy”.

Dwóch graczy nie marnowało czasu, by wczuć się w gorączkę chwili, gdy mecz rozpoczął się dzikim otwarciem siedem-dwa, w którym czterokrotny mistrz Wielkiego Szlema Osaka uratował dwa punkty przełamania i strzelił czterema asami, aby przełamać serw, aby utrzymać.

Mecz trwał do czasu, gdy Świątek przełamał Osakę, kiedy to wyrwała genialną zwycięzcę bekhendu na crosscourt i objęła prowadzenie 3-2, a następnie zakończyła pierwszego seta bez przerwy, mimo że serwowała poniżej 40%.

Była mistrzyni French Open podniosła swój poziom w drugim meczu, gdzie trzykrotnie przełamała Osakę, aby objąć prowadzenie 5:0 i nigdy nie oglądała się za siebie, przypieczętowując 79-minutowy mecz swoim pierwszym punktem mistrzostw, gdy Osaka nie trafiła w forhend.

Świątek jest pierwszą kobietą, która zrobiła Sunshine Double od czasów Victorii Azarenki w 2016 roku. Kim Clijsters (2005) i Steffi Graf (1994, 1996) to inne kobiety, które dokonały tego wyczynu.

Osaka przybyła na Florydę po porażce w drugiej rundzie w Indian Wells, gdzie rozpłakała się po wrzasku podczas gry, ale okazała się odporna, ponieważ odrzuciła tylko jeden set w drodze do finału w Miami.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Miami Open: Iga Świątek przewraca Petrę Kvitovą, by awansować do półfinału, Casper Ruud ogłusza Alexandra Zvereva

W finale Osaka była dobra w utrzymywaniu serwu w trudnej 10-minutowej grze na rozpoczęcie meczu i chociaż po tym nie mogła wiele zrobić przeciwko zdeterminowanemu Świątkowi, nadal trzymała głowę wysoko.

„Od kilku minut nie byłam na takiej pozycji” – powiedziała 24-letnia Osaka, która w zeszłym roku zrobiła sobie przerwę w sporcie, aby nadać priorytet zdrowiu psychicznemu.

„Wiem, że to nie jest wynik, którego chcieliście, ale dobrze się tutaj bawię, więc mam nadzieję, że będę mógł dalej ciężko pracować i mieć więcej okazji, aby ponownie znaleźć się w takiej sytuacji”.

Świątek przejmie pierwsze miejsce po Ash Barty, która w zeszłym miesiącu oszołomiła świat sportu, kiedy w wieku 25 lat ogłosiła, że ​​odchodzi z tenisa.