Connect with us

Gospodarka

List – ekspansja à la russe – EURACTIV.com

Published

on

List – ekspansja à la russe – EURACTIV.com

Największym i najdzikszym projektem Władimira Putina jest ożywienie Związku Radzieckiego w jakiejś formie za jego życia. Ma jednak problem: żaden kraj nie chce przystąpić do Federacji Rosyjskiej, nawet Białoruś, pomimo jej statusu wasala.

rozszerzenie po rosyjsku to właśnie Putin próbuje osiągnąć na Ukrainie. Dobra wiadomość jest taka, że ​​tego rodzaju ekspansja nie działa, ponieważ dzisiaj tak naprawdę nie można zmusić narodów na muszce, aby stały się częścią twojego imperium.

Ukraina, Mołdawia, Białoruś na zachodzie, Litwa, Łotwa, Estonia na północy, Gruzja, Armenia i Azerbejdżan na Kaukazie oraz Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan i Turkmenistan w Azji Środkowej były częściami Związku Radzieckiego. Teraz są suwerennymi krajami.

Niemiecka Republika Demokratyczna, Czechosłowacja, Polska, Węgry, Bułgaria i Rumunia były państwami satelickimi Związku Radzieckiego. Nie była to jednak ich decyzja – była to konsekwencja rozłamu po II wojnie światowej, niesławnego Porozumienia Jałtańskiego.

Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego Niemcy zostały zjednoczone. Czechosłowacja podzieliła się na Czechy i Słowację, Polska, Węgry, Bułgaria i Rumunia odzyskały suwerenność, podobnie jak Litwa, Łotwa i Estonia, opuszczając Związek Radziecki.

Wszyscy zostali zintegrowani z Zachodem, dołączając najpierw do NATO, a następnie do UE.

Ukraina, Mołdawia, Białoruś, trzy byłe republiki radzieckie na Kaukazie i pięć krajów Azji Środkowej uzyskały niepodległość i trzymały się z dala od zachodnich sojuszy.

Z czasem uwaga Ukrainy, Mołdawii i Gruzji zwróciła się w stronę UE. Istnieje dobry powód, dla którego Ukraina również stara się o członkostwo w NATO.

Zdaniem Putina Rosja popełniła największy błąd w historii, pozwalając na to wszystko. Jego misją było naprawienie wyrządzonych szkód.

Inwazja na Ukrainę 22 lutego 2022 r. to dopiero wierzchołek góry lodowej. Putin ma większe plany.

Na szczęście były one bezpodstawne, podobnie jak jego założenie, że Ukraina zostanie podbita za tydzień lub dwa, a NATO to tylko pusta skorupa. Gdyby Ukraina się poddała, następne na liście byłyby Mołdawia, Gruzja i Kazachstan. A jeśli NATO w dalszym ciągu będzie się powstrzymywać, nie będzie żadnych ograniczeń.

READ  Raport o globalnym rynku węgla 2022-2027

Dla Putina nie ma znaczenia, czy żaden z tych krajów nie postrzega Rosji jako wzoru do naśladowania i nie chce być częścią rosyjskiego świata. Jego zdaniem prorosyjskie reżimy marionetkowe mogłyby zostać zainstalowane i funkcjonować tak samo, jak w czasach ZSRR.

Nawiasem mówiąc, to nie do Rosji, ale do UE chce przystąpić dziewięć byłych krajów komunistycznych: Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia na Bałkanach Zachodnich oraz Ukraina, Mołdawia i Gruzja na obszarze poradzieckim obszar.

Ale drzwi do UE pozostały zamknięte. Zamiast tego kraje te rok po roku podlegają obserwacji Bizancjum.

Komisja właśnie przyjęła „pakiet rozszerzenia”, w żargonie UE oznaczającym coroczne monitorowanie postępów tych krajów na drodze do członkostwa w UE. W rzeczywistości zadanie to maskuje brak postępu w samej UE na drodze do rozszerzenia.

Miłe jest to, że od czasu do czasu Komisja daje kandydatom do UE sygnały, takie jak oficjalny status kandydata czy tegoroczna decyzja o zaproponowaniu otwarcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią.

Gdy kraje tracą cierpliwość, gdy pukają do drzwi UE, Putinowi to wychodzi na dobre. Najpotężniejszym przemysłem Rosji jest dezinformacja, a jej głównym celem jest destabilizacja tych krajów, a także niektórych członków UE uznawanych za bezbronnych, żeby wymienić tylko Słowację i Bułgarię.

Ursula von der Leyen objęła kierownictwo władzy wykonawczej UE obiecując powołanie komisji geopolitycznej. Ale ostatecznie decydują państwa członkowskie i niestety nie ma UE geopolitycznej.

Europejczycy muszą być szaleni – o tym musi myśleć Putin, gdy słyszy doniesienia, że ​​UE nadal ma wątpliwości co do rozszerzenia UE.


Dzisiejsze wydanie udostępnia Komisja Europejska

Europejskie Forum Zatrudnienia i Praw Socjalnych (16–17 listopada 2023 r.)

W tym roku Europejskie Forum Zatrudnienia i Praw Socjalnych skupi się na następujących kwestiach Wpływ sztucznej inteligencji na świat pracy. Zarejestruj się, aby dołączyć do wiodących ekspertów i decydentów UE, aby zbadać wzajemne powiązania między postępem technologicznym a rynkami pracy oraz w jaki sposób polityka UE może wpływać na innowacje w zakresie sztucznej inteligencji i je promować, jednocześnie chroniąc prawa pracowników.

READ  Polski eksport w pierwszej połowie 2024 roku odczuje spadek w związku z słabnącym popytem w strefie euro

Dowiedz się więcej


Streszczenie

Negocjatorzy z krajów UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli późnym czwartkowym wieczorem porozumienie w sprawie nowego, przełomowego prawa, które wymagałoby odtworzenia co najmniej 20% europejskich obszarów lądowych i morskich do 2030 r. oraz wszystkich ekosystemów wymagających odbudowy do 2050 r.

Jak wynika z dostrzeżonego przez Euractiv kompromisowego dokumentu dotyczącego regulacji najmu krótkoterminowego, unijni politycy spierają się o zasadę zgodności od samego początku, harmonizację procedur administracyjnych i terminy wdrożenia.

Spotkanie techniczne w sprawie rozporządzenia UE w sprawie sztucznej inteligencji zakończyło się w piątek po tym, jak główne kraje UE poprosiły o wycofanie proponowanego podejścia opartego na modelu podstawowym.

W następstwie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2021 r. Niemcy wzmocniły niezależność swojej Federalnej Agencji ds. Sieci Federalna Agencja Sieciposunięcie to spotkało się z ostrą krytyką opozycji.

Jeśli szukasz więcej wiadomości politycznych, nie przegap opublikowanych w tym tygodniu raportów ekonomicznych i technicznych.

Uważaj na …

  • Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen spotka się w niedzielę z Europejskim Okrągłym Stołem Przemysłowców w Stuttgarcie.
  • Komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni weźmie w poniedziałek udział w wiedeńskim Forum Ekonomicznym.
  • Rada do Spraw Zagranicznych w Brukseli w poniedziałek.

Poglądy należą do autora

[Edited by Zoran Radosavljevic/ Alice Taylor]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *