Connect with us

Świat

Które kraje popierają proces Republiki Południowej Afryki dotyczący ludobójstwa przeciwko Izraelowi przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości? | Izraelska wojna w Gazie News

Published

on

Które kraje popierają proces Republiki Południowej Afryki dotyczący ludobójstwa przeciwko Izraelowi przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości?  |  Izraelska wojna w Gazie News

Oto kraje, które z radością przyjęły orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości stwierdzające, że Izrael popełnia ludobójstwo na Palestyńczykach w Gazie.

W czwartek Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości z siedzibą w Hadze (MTS) odbędzie pierwszą rozprawę w sprawie ludobójstwa w Republice Południowej Afryki przeciwko Izraelowi. Kilka krajów z radością przyjęło to posunięcie wśród ogólnoświatowego chóru opowiadającego się za zawieszeniem broni w Gazie.

Republika Południowej Afryki złożyła pozew pod koniec grudnia, oskarżając Izrael o ludobójstwo w wojnie ze Strefą Gazy i wzywając do zakończenia brutalnej kampanii wojskowej, w której zginęło ponad 23 000 Palestyńczyków, w tym prawie 10 000 dzieci.

84-stronicowe zgłoszenie Republiki Południowej Afryki stwierdza, że ​​Izrael naruszył Konwencję o ludobójstwie z 1948 r., sporządzoną po II wojnie światowej i Holokauście.

Zarówno Izrael, jak i Republika Południowej Afryki są sygnatariuszami Konwencji Narodów Zjednoczonych o ludobójstwie, która przyznaje Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości – najwyższemu organowi sądowniczemu ONZ – jurysdykcję do orzekania w sporach dotyczących traktatu.

Wszystkie państwa, które podpisały konwencję, mają obowiązek nie popełniać ludobójstwa, zapobiegać mu i karać. Traktat definiuje ludobójstwo jako „czyny popełnione w zamiarze zniszczenia w całości lub części grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej”.

Oto, co wiemy o krajach wspierających Republikę Południowej Afryki w jej sprawie przeciwko Izraelowi oraz o krajach sprzeciwiających się sprawie Trybunału Światowego.

Które kraje z radością przyjęły sprawę MTS przeciwko Izraelowi w Republice Południowej Afryki?

  • Organizacja Krajów Islamskich (OIC): 57-osobowy blok, do którego należą Arabia Saudyjska, Iran, Pakistan i Maroko, wyraził 30 grudnia poparcie dla tej sprawy.
  • Malezja: W oświadczeniu wydanym 2 stycznia malezyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zadowoleniem przyjęło wniosek Republiki Południowej Afryki. Powtórzyła wezwanie do utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego „w oparciu o granice sprzed 1967 r. ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej”.
  • Indyk: Oncu Keceli, rzecznik tureckiego MSZ Wysłano 3 stycznia X z radością przyjął posunięcie Republiki Południowej Afryki.
  • Jordania: Minister spraw zagranicznych Ayman Safadi powiedział 4 stycznia, że ​​Amman poprze Republikę Południowej Afryki.
  • Boliwia: W niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Boliwii określiło posunięcie Republiki Południowej Afryki jako historyczne, stając się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który poparł sprawę Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Izraelowi.
  • Oprócz krajów do apelu Republiki Południowej Afryki dołączyło także wiele grup interesu i grup społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie. Należą do nich Terreiro Pindorama w Brazylii, Asociacion Nacional de Amistad Italia-Cuba we Włoszech i Collectif Judeo Arabe et Citoyen pour la Palestine we Francji, podają niezależne media Common Dreams.
READ  Biden udaje się do Wietnamu, aby przybliżyć jednego z sąsiadów Chin do Stanów Zjednoczonych

Które kraje złożyły wcześniej wniosek do ICC?

Boliwia zauważyła również, że już wcześniej złożyła wniosek wraz z Republiką Południowej Afryki, Bangladeszem, Komorami i Dżibuti do prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karima Khana o zbadanie sytuacji w Palestynie. Khan powiedział, że otrzymał wniosek 30 listopada.

Czasami MTK i MTS są ze sobą mylone. Obydwa sądy mieszczą się w Hadze w Holandii. Chociaż celem MTS jest rozwiązywanie konfliktów między państwami, według platformy Pursuit Uniwersytetu w Melbourne MTK ściga osoby za popełnienie przestępstw. Chociaż państwa nie mogą być pozywane przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, prokurator może wszcząć śledztwo, jeśli istnieje prawdopodobieństwo popełnienia przestępstw, w tym ludobójstwa.

Kto nie popiera sprawy Republiki Południowej Afryki przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości?

Stany Zjednoczone wyraziły swój sprzeciw wobec sprawy ludobójstwa. Rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby nazwał propozycję Republiki Południowej Afryki „uzasadnioną, przynoszącą efekt przeciwny do zamierzonego i całkowicie bezpodstawną” podczas konferencji prasowej w Białym Domu 3 stycznia.

Prezydent Izraela Isaac Herzog powiedział we wtorek sekretarzowi stanu USA Antony’emu Blinkenowi, że „nie ma nic bardziej podłego i absurdalnego” niż pozew. Herzog podziękował także Blinkenowi za wsparcie Waszyngtonu dla Izraela.

Zachodni sojusznicy Izraela, w tym Unia Europejska, w dużej mierze milczeli w sprawie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Wielka Brytania, która odmówiła wsparcia w tej sprawie, została oskarżona o podwójne standardy po tym, jak około miesiąc temu przedłożyła Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości szczegółowe dokumenty prawne na poparcie twierdzeń, że Birma dopuściła się ludobójstwa na społeczności Rohingjów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *