Connect with us

Nauka

Korea i Polska podpisują memorandum w sprawie energii jądrowej, technologii i Ukrainy

Published

on

Korea i Polska podpisują memorandum w sprawie energii jądrowej, technologii i Ukrainy

Prezydent Yoon Suk Yeol, centrum, i Prezydent RP Andrzej Duda klaszczą podczas ceremonii otwarcia polsko-koreańskiego forum biznesowego, w którym w piątek w hotelu w Warszawie uczestniczyło około 250 biznesmenów z obu krajów. [JOINT PRESS CORPS]

Korea i Polska podpisały w piątek na forum biznesowym w Warszawie ponad 30 memorandów ustaleń (MOU) w obszarach obejmujących współpracę w zakresie elektrowni jądrowych, przemysłu zaawansowanych technologii i powojennej odbudowy Ukrainy.

Prezydent Yoon Suk Yeol i prezydent Polski Andrzej Duda, spotykając się drugi dzień po czwartkowym szczycie dwustronnym, wzięli udział w forum handlowym Korea-Polska, w którym uczestniczyło około 350 biznesmenów i urzędników z obu krajów.

„Odbudowa Ukrainy będzie nowym rozdziałem we współpracy między naszymi dwoma krajami” – powiedział Yoon w przemówieniu otwierającym dwustronne forum biznesowe. „Polska jest najbliższym sąsiadem Ukrainy i odegra ważną rolę w projektach odbudowy powojennej”.

Powiedział, że Korea i Polska powinny „zjednoczyć się jako partnerzy”, aby „pomóc Ukrainie stanąć na nogi” i odbudować kraj.

Według koreańskiego Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii, tego dnia obie strony podpisały 33 memorandum zacieśniające współpracę w obszarach takich jak przemysł zaawansowanych technologii, energetyka, infrastruktura i usługi.

Obejmowało to sześć porozumień dotyczących współpracy w elektrowniach jądrowych.

Doosan i Korea Hydro & Nuclear Power uczestniczą w projekcie budowy reaktorów jądrowych w elektrowni Patnow w Polsce.

Inne omawiane obszary obejmowały akumulatory, pojazdy przyszłości, lotnictwo, roboty, maszyny, koleje oraz badania i rozwój w sektorze półprzewodników.

Oba kraje zgodziły się także kontynuować wymianę kadr naukowo-inżynieryjnych w dziedzinach high-tech między koreańskimi uczelniami narodowymi, takimi jak Pusan ​​National University, Kyungpook National University i Chonnam National University oraz Politechniką Warszawską i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza.

Podczas oficjalnej wizyty w Polsce Yoonowi towarzyszyła 89-osobowa delegacja biznesowa, w skład której wchodzili menedżerowie największych koncernów, w tym prezes LG Koo Kwang-mo, wiceprzewodniczący Hanwha Group Kim Dong-kwan, przewodniczący LS Group, Koo Ja-eun , wiceprezes Samsung Electronics. Prezydent Han Jong-hee i Prezes Daewoo Engineering and Construction Jung Won-ju. Wśród nich znalazły się również małe i średnie przedsiębiorstwa.

READ  Gdy wojna na Ukrainie się przeciąga, NATO zwiększa gotowość wojenną

Na forum głos zabrali również Kim Byong-joon, prezes Federacji Przemysłu Koreańskiego (FKI) oraz Piotr Dytko, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w którym udział wzięli również minister przemysłu Korei Lee Changyang oraz Minister Gospodarki RP Waldemar Buda.

Według rządu koreańskiego oba kraje odnotowały w zeszłym roku najwyższy w historii wolumen handlu, który wyniósł 9 miliardów dolarów. W Polsce działa około 350 koreańskich firm, które przyczyniły się do stworzenia lokalnie ponad 20 000 miejsc pracy, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego kraju europejskiego.

Polska jest największym nabywcą koreańskiej broni, a umowy zbrojeniowe podpisane w ubiegłym roku wyniosły około 20 bilionów wonów (15,6 mld dolarów).

Polska, członek Unii Europejskiej, jest strategicznie położona w Europie Środkowej i oczekuje się, że będzie bramą dla koreańskich baterii do wejścia na rynek europejski. Graniczy również z Ukrainą.

„Polska, będąca bramą dla koreańskich firm do Europy i strategicznym centrum logistycznym, jest najważniejszym partnerem współpracy Korei w Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział Yoon na forum. „Polska stała się europejskim centrum produkcji akumulatorów, ponieważ koreańskie firmy produkujące akumulatory, materiały i części zbudowały tutaj ekosystem akumulatorów o największych zdolnościach produkcyjnych w Europie”.

Następnie poprosił o rozszerzenie współpracy na inne branże high-tech, takie jak lotnictwo, inteligentne fabryki i zielona energia, oraz o dalsze zacieśnianie współpracy w dziedzinie obronności i infrastruktury.

„Zacieśnianie współpracy między obydwoma krajami przyniesie nie tylko korzyści gospodarcze, ale także wzmocni zdolności obronne i przemysł oraz znacznie przyczyni się do bezpieczeństwa gospodarczego i stabilizacji łańcuchów dostaw w obu krajach” – powiedział.

Odnosząc się do odbudowy Ukrainy, Yoon powiedział: „Korea ma duże doświadczenie w uczestnictwie w powojennych projektach odbudowy i zbudowała zaufanie w oparciu o naszą wyjątkową technologię”.

Wynika to z szacunków, że projekty powojennej odbudowy na Ukrainie mogą osiągnąć wartość około 1 biliona dolarów.

READ  Kolejne 537 przypadków COVID-19 potwierdzonych przez DHS, 3 nowe zgony zgłoszono w niedzielę

Forum koncentrowało się na przyszłości współpracy w zakresie nowej mobilności, sztucznej inteligencji (AI) i innych najnowocześniejszych technologii oraz wspieraniu inteligentnych inwestycji w wysokiej jakości infrastrukturę w odbudowie Ukrainy.

Oba kraje obchodzą 10. rocznicę ustanowienia dwustronnego partnerstwa strategicznego.

Prezydent Korei Yoon Suk Yeol (centrolewica) i Pierwsza Dama Kim Keon-hee (po prawej) oraz Prezydent Polski Andrzej Duda (centroprawica) i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda (po lewej) wznoszą toast za siebie podczas oficjalnej kolacji w pałacu prezydenckim w Warszawie w czwartkowy wieczór. [PRESIDENTIAL OFFICE]

Prezydent Korei Yoon Suk Yeol (centrolewica) i Pierwsza Dama Kim Keon-hee (po prawej) oraz Prezydent Polski Andrzej Duda (centroprawica) i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda (po lewej) wznoszą toast za siebie podczas oficjalnej kolacji w pałacu prezydenckim w Warszawie w czwartkowy wieczór. [PRESIDENTIAL OFFICE]

W czwartek Yoon odbył dwustronny szczyt z prezydentem RP Andrzejem Dudą, gdzie na wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że Korea i Polska „mogą być idealnymi partnerami w odbudowie Ukrainy”.

Oba kraje podpisały również trzy protokoły ustaleń (MOU) w sprawie infrastruktury, projektów odbudowy na Ukrainie oraz Ram Promocji Handlu i Inwestycji.

Yoon nadał najwyższe odznaczenie Korei, Wielki Order Mugunghwa, prezydentowi Dudzie za jego wkład w promowanie przyjaźni obu krajów, według biura prezydenta. Odznaczył także Medalem Gwanghwa Orderu Zasługi dla Służby Dyplomatycznej, drugim najwyższym odznaczeniem, Pierwszej Damie Agacie Kornhauser-Dudzie.

Z kolei Duda nadał Yoonowi Order Orła Białego, najwyższe odznaczenie w Polsce, a Kimowi Krzyż Wielki Orderu Zasługi, drugie co do wielkości odznaczenie.

Później w czwartek Yoon spotkał się na lunchu z polskim premierem Mateuszem Morawieckim, ekonomistą, prosząc go o współpracę w rozwiązywaniu wszelkich trudności, z jakimi borykają się koreańskie firmy działające w Polsce.

Spotkał się także z liderami izb wyższych i niższych polskiego parlamentu.

Yoon i Pierwsza Dama Kim Keon-hee złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Osobno Pierwsze Damy Kim i Kornhauser-Duda zaangażowały się w szereg działań promujących więzi przyjaźni, w tym wizytę w Muzeum Łazienki Królewskie i spotkanie z harcerzami w Belwederze, państwowym pensjonacie.

Później Yoon i Kim wzięli udział w oficjalnej kolacji z polską parą prezydencką i wymienili prezenty.

READ  Opozycja twierdzi, że żądanych przez KE zmian w sądownictwie nie da się przyspieszyć - The First News

„Mam nadzieję, że współpraca gospodarcza między dwoma krajami rozszerzy się nie tylko na przemysł obronny i elektrownie jądrowe, ale także na przyszłe branże zaawansowanych technologii, takie jak pojazdy elektryczne i IT” – powiedział Yoon, według biura prezydenta.

Prezydent Duda wyraził z kolei oczekiwanie, że wizyta Yoon „będzie okazją do dalszego pogłębienia strategicznego partnerstwa między obydwoma krajami”.

Yoon spotka się też na wycieczce z ok. 100 studentami z UW.

Para prezydencka powróci do Seulu w sobotę, kończąc sześciodniową wizytę zagraniczną, podczas której udali się również do Wilna na Litwie, aby wziąć udział w szczycie NATO.

SARA KIM [[email protected]]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *