Connect with us

Gospodarka

Izraelski laureat Nagrody Nobla mówi, że plan reformy sądownictwa oznaczałby „koniec demokracji”

Published

on

Izraelski laureat Nagrody Nobla mówi, że plan reformy sądownictwa oznaczałby „koniec demokracji”

Laureat Nagrody Nobla prof. Daniel Kahneman powiedział w niedzielnym wywiadzie, że bardzo martwi się o przyszłość kraju – nawet bardziej niż podczas wojny Jom Kippur w 1973 roku.

„Z mojego punktu widzenia to prawie koniec świata”, powiedział w wywiadzie dla Channel 12 News. „To koniec kraju, jaki znam”.

Kahneman, lat 88, powiedział, że pomyślał: „czy martwiłem się bardziej w 1973 roku. A odpowiedź brzmiała, że ​​martwię się mniej… Dziś martwię się bardziej. Martwię się naturą państwa”.

W 1973 roku Izrael został zaskoczony atakami armii arabskich na wielu frontach w święty dzień Jom Kippur, zadając znaczne straty i dotkliwy psychologiczny cios dla kraju.

Ale dzisiaj, powiedział Kahneman – który obecnie mieszka w Nowym Jorku – plany administracji dotyczące radykalnej zmiany wymiaru sprawiedliwości nie sprawią, że Izrael będzie „krajem, w którym dorastałem, ani krajem, w którym żyją moje wnuki”.

Wybitny izraelski ekonomista i psycholog otrzymał w 2002 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Ówczesny prezydent USA Barack Obama wręcza Prezydencki Medal Wolności Danielowi Kahnemanowi podczas ceremonii w Sali Wschodniej Białego Domu 20 listopada 2013 r. W Waszyngtonie. (Zdjęcie AP / Evan Vucci)

Kahneman powiedział Channel 12 News, że w tym momencie „władza wykonawcza zastąpi władzę sądowniczą… to koniec demokracji. Nie ma wątpliwości.” Powiedział, że takie posunięcie zrównałoby Izrael z Węgrami, Polską i Turcją – „dyktaturami udającymi demokracje”.

Laureat Nagrody Nobla powiedział, że pozbawienie władzy izraelskiego systemu sądownictwa to dopiero początek śliskiego zbocza, które zaszkodzi dziennikarzom, a następnie „wolnościom jednostki”. To jest kierunek, w którym zmierzamy”.

READ  Polska widzi słabe ożywienie w przemyśle | Pstryknąć

Odrzucił wszelkie twierdzenia, że ​​planowana przez rząd restrukturyzacja systemu sądownictwa była stosunkowo niewielka: „To nie jest mała zmiana, to wielka rewolucja. To rewolucja, która zmienia naturę kraju z funkcjonującej demokracji na coś, co nie jest demokracją, udając demokrację”.

Na froncie gospodarczym Kahneman zauważył, że niezależny system sądowniczy jest niezbędny „aby zapobiec korupcji i umożliwić rozwój gospodarki. Nowoczesne, demokratyczne gospodarki zależą od sądownictwa”. Takie zmiany „uczyniłyby państwo Izrael mniej atrakcyjnym” w oczach świata i inwestorów, powiedział.

Rządowy plan radykalnej restrukturyzacji „przekształca państwo Izrael z czegoś, z czego można być dumnym, w coś, z czym nie można się z nim kojarzyć”.

Komentarze profesora dla Channel 12 odzwierciedlają podobne uwagi, które poczynił w jednym Wywiad z Markerem opublikowane w zeszłym tygodniu. Kahneman powiedział gazecie finansowej, że reorganizacja sądownictwa oznacza „koniec izraelskiej demokracji”.

Demonstranci przeciwko proponowanym zmianom wymiaru sprawiedliwości na placu Habima w Tel Awiwie, 21 stycznia 2023 r. (Avshalom Sassoni/Flash90)

Kahneman był jednym z setek osób, które go podpisały „list pilny” wydany w zeszłym tygodniu i ostrzega, że ​​powszechny szok sądowy może mieć poważny wpływ na gospodarkę.

„Pytam każdego, kogo spotykam, czy jest miejsce na nadzieję, nie słyszałem nic obiecującego. Mam nadzieję, że najgorsze się nie wydarzy” – powiedział Kahneman.

Ekonomista powiedział również w zeszłym tygodniu, że wierzy, że posunięcia rządu spowodują obniżenie pozycji Izraela w środowisku akademickim.

„Istnieje już wielu naukowców, którzy nie uczestniczą w konferencjach w Izraelu, ale stanowią oni mniejszość. Wpływ dopiero nadejdzie – Izrael zostanie poddany ostracyzmowi, tak jak w przeszłości RPA i tak jak w Turcji, gdzie trudno jest dziś organizować konferencje naukowe” – powiedział.

Jak przedstawił minister sprawiedliwości Yariv Levin, propozycje koalicji poważnie ograniczyłyby zdolność Sądu Najwyższego do uchylania ustaw i decyzji rządu, z „klauzulą ​​uchylenia” pozwalającą Knesetowi na ponowne uchwalenie zniesionych ustaw niewielką większością 61 głosów; dać rządowi pełną kontrolę nad wyborem sędziów; uniemożliwić sądowi stosowanie testu „racjonalności” do oceny przepisów i decyzji rządowych; oraz zezwolić ministrom na wyznaczanie własnych doradców prawnych zamiast zasięgania porady u doradców pracujących pod auspicjami Departamentu Sprawiedliwości.

READ  Polska jest jednym z najbardziej innowacyjnych krajów - mówi Global Innovation Index - The First News

Jesteś zaangażowanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu uruchomiliśmy Times of Israel, aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak Ty, podstawowe informacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji informacyjnych, nie ustanowiliśmy paywalla. Ponieważ jednak dziennikarstwo, które wykonujemy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel jest ważny, do wspierania naszej pracy poprzez dołączenie do The Times of Israel Community.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wspierać nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel BEZ REKLAMjak również dostęp ekskluzywna zawartość dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję Ci,
David Horovitz, założyciel i redaktor Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *