Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Holandia honoruje 99-letniego polskiego weterana za jego rolę w wyzwoleniu II wojny światowej

Published

on

Holandia honoruje 99-letniego polskiego weterana za jego rolę w wyzwoleniu II wojny światowej

Ambasada Holandii w Londynie uhonorowała 99-letniego polskiego weterana za jego rolę – w ramach polskiej armii na uchodźstwie – w wyzwoleniu Holandii spod niemieckiej okupacji nazistowskiej podczas II wojny światowej.

Eugeniuszowi Janowi Niedzielskiemu, który służył w 1. Dywizji Pancernej, podczas środowej uroczystości wręczono Medal Podziękowania Wyzwoliciela.

„Ponad 250 tysięcy Polaków walczyło o naszą wolność podczas II wojny światowej” – napisała ambasada. „Dla porównania: w wojnie brało udział 20 000 holenderskich wojskowych i 12 000 marynarzy floty handlowej… Dziękuję Ci Polsko za ofiary poniesione podczas wyzwalania Europy i Holandii”.

Niedzielski brał udział w operacji Fasan, alianckiej ofensywie mającej na celu wypędzenie wojsk niemieckich z prowincji Brabancja Północna w Holandii, która miała miejsce w październiku i listopadzie 1944 r.

Polska 1. Dywizja Pancerna, dowodzona przez generała dywizji Stanisława Maczka, odegrała ważną rolę w tej operacji, a także w szerszych wysiłkach na rzecz wyzwolenia Francji, Belgii i Holandii po lądowaniu w D-Day.

Niedzielski urodził się 1 września 1923 roku w Dubnie na Wołyniu, który wówczas należał do Polski, a obecnie jest na Ukrainie. Po niemieckiej i sowieckiej inwazji, która zapoczątkowała II wojnę światową we wrześniu 1939 r., był jednym z setek tysięcy Polaków deportowanych na wschód od Związku Sowieckiego, ostatecznie trafiających na Syberię.

W 1942 roku, po przejściu Stalina na stronę aliantów, Niedzielski wstąpił do nowej Armii Polskiej utworzonej z deportowanych do Związku Radzieckiego. Po przekroczeniu granicy radziecko-irańskiej jednostka przeszła pod dowództwo brytyjskie, a następnie Niedzielski został wysłany do Wielkiej Brytanii.

Tam został powołany do 1 Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jego jednostka brała udział w bitwie pod Falaise w sierpniu 1944 r., Zanim dotarła do granicy z Holandią 16 września, a następnie wzięła udział w operacji Bażant.

READ  Port Lotniczy CPK wprowadza Polskę w zieloną erę lotnictwa

Podczas operacji 29 października 1944 r. 1. Polska Dywizja Pancerna wyzwoliła miasto Breda bez ofiar wśród ludności cywilnej i większych zniszczeń. Aby uczcić 75. rocznicę wyzwolenia miasta w 2019 roku, klub piłkarski NAC Breda nazwał swój stadion imieniem Gernala Maczka.

W 1947 roku Niedzielski wrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do Polskiego Korpusu Przesiedleńczego, zanim został honorowo zwolniony w następnym roku. Od tego czasu Niedzielski przebywa w Wielkiej Brytanii i mieszka w Londynie.

Podpułkownik Richard Piso, attaché wojskowy w Ambasadzie Holandii w Londynie, powiedział Notes from Poland: „Wierzę, że wszyscy ci weterani, którzy mają prawie 100 lub więcej lat, odchodzą w zapomnienie i musimy przekazać tę wiadomość dalej naszym dzieciom i wnukom o tym, co, co zrobili”.

„To są ludzie, którzy dali tak wiele za wasze wyzwolenie, abyście mogli protestować, mieć wolność słowa i wyjść na zewnątrz i być tym, kim jesteście” – dodał. „Nie zapomnij o ludziach, dzięki którym stało się to możliwe. Ludzie tacy jak Niedzielski, on naprawdę sam cierpiał, a potem cierpiał za innych”.

Holenderskie ambasady są zobowiązane do wręczenia Medalu Podziękowania Wyzwolicielom jako wyraz uznania dla tych, którzy pomogli wyzwolić Holandię podczas wojny. Medal z flagami Polski, Kanady, USA i Wielkiej Brytanii został nagrodzony 2443 razy.

Źródło głównego obrazu: Karel van Oosterom / Twitter

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *