Connect with us

Zabawa

Europejska Akademia Filmowa uruchamia drugą inicjatywę „Europejski Miesiąc Filmu” | Aktualności

Published

on

Europejska Akademia Filmowa uruchamia drugą inicjatywę „Europejski Miesiąc Filmu” |  Aktualności

Europejska Akademia Filmowa rozpoczyna dziś (1 listopada) drugą edycję swojej inicjatywy Europejski Miesiąc Filmu.

Europejski Miesiąc Filmu będzie przez sześć tygodni celebrował różnorodność europejskiego filmu, aż do wielkiego finału, który odbędzie się 9 grudnia, wraz z wręczeniem Europejskiej Nagrody Filmowej w Berlinie.

Partner Akademii, Europa Cinemas, promuje filmy europejskie oraz prezentuje specjalne programy, wydarzenia i specjalne retrospektywy w kinach w 40 krajach.

Jednocześnie artystyczna platforma streamingowa Mubi kładzie szczególny nacisk na filmy europejskie. Portal VoD DAFilms prezentuje także wybór europejskich filmów dokumentalnych.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Europejskiego Miesiąca Filmu będzie Weekend Filmowy Młodej Widzów (4–5 listopada), podczas którego zostanie otwarta działalność Europejskiego Klubu Filmowego, po którym odbędzie się „Największa w Europie impreza zegarkowa” obejmująca dystopijne kino drogi i dramat ekologiczny Wszystko się zmieni niemieckiego reżysera Martina Persiela.

W najbliższy weekend poznamy także trzy filmy nominowane do corocznej Nagrody Młodej Widzów.

W ramach Europejskiego Miesiąca Filmu 12 listopada odbędzie się także Europejski Dzień Kina Studenckiego, będący projektem CICAE, międzynarodowego stowarzyszenia kin studyjnych.

„Dzięki Europejskiemu Miesiącu Filmu Akademia kontynuuje budowanie sieci i okna, w którym można jednocześnie świętować kino europejskie. Po świetnym rozpoczęciu roku 2022 z 35 partnerami, z dumą witamy spektakularnych 75 partnerów w 2023 roku” – powiedział Matthijs Wouter Knol, dyrektor generalny i dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej.

„Duża część społeczności teatralnej składa się z kin studyjnych, które tworzą inteligentne programy składające się z starannie dobranych filmów, które odpowiadają ciekawości i gustom lokalnej publiczności. Jednak w tym roku do inicjatywy przyłączyła się także Pathé Switzerland, oferując miesiąc filmów europejskich w kinach Pathé Les Galeries w Lozannie. Ponadto do naszych działań dołączyło kilka festiwali filmowych, które będą częścią programu: w Tbilisi i Salonikach, krajowe centra kinematografii i muzea filmowe. Po raz pierwszy Europejski Miesiąc Filmu obejmuje partnerów z Albanii, Gruzji, Mołdawii, Macedonii Północnej, Serbii i Turcji. Wspaniale jest widzieć, że witamy więcej niż jedno kino partnerskie w wielu krajach, do czterech we Włoszech, Holandii i Hiszpanii, a nawet pięć w Polsce i Szwajcarii”.

READ  Pierwszy zwiastun polskiego filmu „Kobieta z…”, który opowiada historię transpłciowej kobiety

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *