Connect with us

Zabawa

Europejscy reżyserzy wspierają Agnieszkę Holland w obliczu polskich ataków – The Hollywood Reporter

Published

on

Europejscy reżyserzy wspierają Agnieszkę Holland w obliczu polskich ataków – The Hollywood Reporter

Federacja Europejskich Reżyserów Ekranowych dołączyła do chóru europejskich filmowców, którzy stanęli w obronie polskiej reżyserki Agnieszki Holland, która spotkała się z ostrym sprzeciwem członka prawicowego rządu Polski w związku z jej nowym filmem, dramatem o uchodźcach Zielona granica.

Film dramatyzuje sytuację migrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, których na granicę między Białorusią a Polską zwabiła propaganda obiecująca łatwy wjazd do Unii Europejskiej. Zamiast tego stali się pionkami w geopolitycznej grze, gdy polski rząd zamknął granicę, utknęli i głodowali w bagnistych, zdradliwych lasach pomiędzy obydwoma krajami. Zielona granica Premiera w konkursie na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury. Reporter z Hollywood Krytycy nazwali film „niszczycielskim triumfem dramatycznym”.

Jednak w polskim rządzie było niewielu fanów, a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ostro skrytykował Holandię w Internecie, porównując film i przedstawienie polskiej straży granicznej do „nazistowskiej propagandy”.

„W okresie III Rzeszy Niemcy produkowali filmy propagandowe, w których przedstawiano Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają za to Agnieszkę Holland” – napisał Ziobro na X (dawniej Twitterze).

Holland, która w dwóch swoich najbardziej znanych filmach bezpośrednio zajęła się trudną sytuacją Żydów w czasie Holokaustu, Europa, Europa (1990) i nominowany do Oscara W ciemności (2011) zażądali od Ziobry przeprosin za swoje wypowiedzi i zagrozili skierowaniem przeciwko niemu zarzutów o zniesławienie. Zażądała także od ministra przekazania darowizny w wysokości 50 000 złotych na rzecz stowarzyszenia pomagającego ocalałym z Holokaustu.

W poniedziałkowym liście otwartym Federacja Europejskich Reżyserów Filmowych wyraziła „pełen podziwu” dla Holland za jej „siłę i odwagę w obliczu straszliwych ataków na nią i na film w Polsce”. W pełni popieramy Agnieszkę.”

Grupa, która reprezentuje ponad 20 000 europejskich reżyserów filmowych i telewizyjnych, stwierdziła, że ​​Ziobro wypowiadał się „nie widząc filmu, wygłaszając takie oświadczenia nie tylko zniesławiające i bezpodstawne, ale także wypowiadane pod przykrywką ministra”. propagandę.” Natomiast „jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji oceniło materiał dowodowy przed podjęciem decyzji – obejrzało film. Wszystko.”

READ  Po raz pierwszy w historii Polska jest gospodarzem Festiwalu Filmów Indyjskich

Stowarzyszenie stwierdziło, że jego członkowie „w pełni popierają” Europejską Akademię Filmową, która potępiła komentarze Zibro i pochwaliła Holandię za „wypowiadanie się przeciwko niesprawiedliwości i uciskowi”. Polskie stowarzyszenie „Kobiety w Filmie” również publicznie potępiło wypowiedź Ziobry i udzieliło wsparcia Holandii.

Mike Downey, prezes Europejskiej Akademii Filmowej i producent Zielona granicastwierdził, że wsparcie stowarzyszenia i innych organizacji międzynarodowych „ma ogromne znaczenie dla obrony Agnieszki Holland w tych niezwykle agresywnych czasach”. ważne problemy naszych czasów, widoczne wokół nas w Europie i w kręconych filmach. Jesteśmy głęboko przekonani, że kultura w każdym społeczeństwie na tym zyskuje”.

Oczekuje się, że problemy wokół filmu osiągną punkt kulminacyjny w najbliższy weekend Zielona granica ukaże się w Polsce za pośrednictwem Kino Świat.

Zielona granica był szeroko sprzedawany na całym świecie, ale nadal prowadzi negocjacje w sprawie wydania w Stanach Zjednoczonych i krajach anglojęzycznych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *