Dominująca wspinaczka Garnbret zdobywa pierwsze złoto we wspinaczce kobiet dla Słowenii

TOKIO, 6 sierpnia (Reuters) – Słoweńska mistrzyni Janja Garnbret zdobyła w piątek pierwszy złoty medal wspinaczkowy kobiet, ugruntowując swoją dominację na boisku, gdy jej debiut olimpijski dobiegł końca.

Japonka Miho Nonaka zdobyła srebro, a jej rodaczka Akiyo Noguchi podczas ostatniego występu jako wspinaczka wyczynowa zdobyła brąz.

Szeroko preferowana o złoto przed igrzyskami, Garnbret spisywała się po mistrzowsku przez cały czas rywalizacji, prowadząc w środowych kwalifikacjach, zanim pokonała rywalki w finale, aby zapewnić sobie zwycięstwo.

Słowenka, która wygrała kilka mistrzostw świata w różnych dyscyplinach wspinaczkowych, określiła igrzyska olimpijskie jako najcięższe zawody w jej karierze.

„Czułam, że cała presja była na mnie, że cały świat właśnie powiedział, że wygram złoty medal, ale wiedziałam, że tak nie jest” – powiedziała dziennikarzom.

„Wszystko może się zdarzyć, ponieważ wszystkie dziewczyny, które są w finale, są po prostu super silne i nie można po prostu powiedzieć, że zdobędziemy złoty medal. Więc to było zdecydowanie super trudne, szczególnie trudne psychicznie”.

22-latek był piąty z ośmiu finalistów w pierwszym wyścigu na prędkość – wyścigu jeden na jednego po 15-metrowej ścianie – ale zdobył pole position po świetnym występie na boulderingu.

Zawody, w których wspinacze z umiejętnościami rozwiązywania problemów pokonują szereg przeszkód, ujawniły lukę między Garnbretem a resztą stawki, przy czym sam Słoweniec zdołał dotrzeć na szczyt w dwóch z trzech wyzwań bulderingowych, podczas gdy inni zawiedli rozwiązać nawet jeden.

W kluczowej części prowadzącej kontynuowała dobrą formę i dotarła do 37. chwytu, najwyższego podjazdu tej nocy.

Łączna liczba punktów, wielokrotność miejsc w trzech konkurencjach, potwierdziła ich miejsce na podium.

Garnbret powiedziała, że ​​nie może się doczekać Igrzysk w Paryżu w 2024 roku, kiedy rywalizacja została podzielona na dwa konkursy medalowe: szybkość i połączone zawody w bulderingu i prowadzeniu.

READ  Mistrzostwa Świata 2022: Ukraińscy kibice kibicują Polsce i Anglii | Wiadomości o mundialu 2022 w Katarze

„JAPOŃSKI SUKCES”

Japończycy Nonaka i Noguchi pokazali jednakowe wyniki we wszystkich trzech sekcjach i zajęli drugie i trzecie miejsce, ponieważ kraj gospodarza, wraz z Chinami, był pierwszym krajem azjatyckim, który zdobył 50 medali w jednym meczu.

„Było bardzo ciężko psychicznie i fizycznie, ale jestem naprawdę szczęśliwy, że zdobyłem medal z Akiyo” – powiedział Nonaka.

Występ tej pary uratował również rozczarowujący występ dla Japonii w czwartkowym finale mężczyzn, kiedy Tomoa Narasaki o włos nie stanął na podium po ekscytującym końcowym podjeździe przez późniejszego brązowego medalistę Jakoba Schuberta z Austrii. Kontynuuj czytanie

Brązowy medal olimpijski Noguchi obejmuje również ponad 15 lat we wspinaczce zawodowej dla 32-latki, która wielokrotnie wygrywała puchary świata w boulderingu i nadal cieszy się popularnością w tej dyscyplinie po przejściu na emeryturę.

W czwartek hiszpański nastolatek Alberto Gines Lopez zdobył pierwsze złoto w finale mężczyzn, a srebro powędrowało do Nathaniela Colemana z USA.

Sprawozdawczość Rozanny Latiff; Adaptacja Johna Stonestreeta, Kena Ferrisa i Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.