Connect with us

Zabawa

Czy film Narvik to prawdziwa historia?

Published

on

Czy film Narvik to prawdziwa historia? Omawiamy popularny film wojenny Netflix i czy jest oparty na prawdziwych wydarzeniach.

Twórcy filmu opowiedzieli wiele historii o II wojnie światowej, z których każda była równie traumatyczna i pełna przemocy jak poprzednia. Jesteśmy przyzwyczajeni do filmów, których akcja dzieje się w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, ale ponieważ akcja filmu rozgrywa się w Norwegii, wszyscy zastanawiają się, czy jest to oparte na prawdziwej historii?

Narwik to film wojenny 2022 dprowadzony przez Erika Skjoldbjaerga, w sprawie zaangażowania Norwegii w II wojnę światową. Historia obraca się wokół pary rozdzielonej walką, która kończy się pierwszą porażką Adolfa Hitlera. Norweski żołnierz (Carla Martina Eggesbo) opuszcza rodzinę, by walczyć z armią niemiecką, podczas gdy jego żona (Krystyna Hartgen) tłumaczy niemieckich nazistowskich żołnierzy, ponieważ mówi po niemiecku, norwesku i angielsku. Ciężki film akcji od początku do końca, pozycja obowiązkowa dla każdego fana filmów wojennych.

Czy film Narvik to prawdziwa historia?

Podczas gdy romans jest fabularyzowany w filmie, Narwik oparty na prawdziwej historii i wydarzeniach. Historia kryjąca się za prawdziwą historią jest fascynująca. W szczególności, jak armia norweska, z pomocą Wielkiej Brytanii i Francji, pokonała Niemcy, aby ponownie zająć Narwik, choć na krótki czas, ponieważ była to pierwsza porażka Hitlera.

Już w 1939 roku Wielka Brytania i Francja wysłały pomoc do Finlandii, aby wpłynąć na dostawy rudy żelaza do Niemiec. Winston Churchill miał konkretny plan (operacja Wilfred) polegający na wydobywaniu norweskich wód w celu kontrolowania dostaw rudy i niszczenia niemieckich zamówień żelaza.

Ze względu na swoje strategiczne położenie Norwegia przyciągała zarówno Wielką Brytanię, jak i Niemcy. Narwik był miastem portowym i głównym rynkiem zbytu szwedzkiej rudy, więc kontrolowanie go stało się krytyczne. Niemcy chciały zająć Szwecję, a najłatwiej było to zrobić przez Norwegię. Nie miało znaczenia, że ​​Norwegia była ściśle neutralna, zarówno Niemcy, jak i Wielka Brytania dążyły do ​​inwazji i okupacji kraju. Wielka Brytania musiała to zrobić, aby wpłynąć na wysiłek wojenny Niemiec. Niestety Niemcy dotarli tam pierwsi i tu zaczyna się walka. Jednym z największych minusów dla obu krajów było oczekiwanie, że miejscowi nie będą walczyć, ale faktycznie to zrobili.

READ  Jak są bezpiecznie używane?

Ostatecznie w ciągu dwóch miesięcy w Narwiku rozegrały się trzy bitwy między Norwegią, Niemcami, Wielką Brytanią, Polską i Francją, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Ze względu na warunki pogodowe Niemcy nie byli na to przygotowani i wycofali się.

W miarę narastania zagrożeń wszystkie inne kraje wycofały się, Anglicy i Francuzi wycofali się z Narwiku bez konsultacji z rządem norweskim, a 8 czerwca 1940 r. Niemcy odbiły Narwik, a armia norweska została zmuszona do złożenia broni.

Film dobrze pokazuje narrację tej historii, z dodatkową tragedią męża i żony, dając element, z którym większość ludzi może się utożsamić.

Ile niemieckich statków zatopiono w Narwiku?

Podczas gdy Niemcy odnieśli zwycięstwo na lądzie, brytyjska marynarka przejęła dowództwo na morzu. Kolejnym zagrożeniem dla Niemców były wojska norweskie, które zniszczyły most Nordal. Mimo wszystkich niepowodzeń Niemcy wytrwali.

Bitwy toczyły się na morzu i do tego doprowadziły Dziesięć niemieckich niszczycieli (50 procent ich całkowitej siły niszczycieli), sześć statków handlowych, Okręt podwodny i kilka statków pomocniczych zostaje zatopionych. W zamian zatopili lotniskowiec i cztery alianckie niszczyciele oraz uszkodzili kilka innych.

Czy Brytyjczycy wygrali pod Narwikiem?

Odzyskanie Narwiku 28 maja 1940 r. było pierwszą poważną klęską wojenną nazistowskich Niemiec i była to pierwsza bitwa, w której siły brytyjskie, francuskie, polskie i norweskie walczyły razem i odniosły sukces. Można śmiało powiedzieć, że Wielka Brytania masowo pomogła w odzyskaniu Narwiku i wygrała bitwę o Narwik.

Kto wygrał bitwę o Narwik?

Wojna w Narwiku, choć krótkotrwała, jest uważana za pierwszą porażkę Hitlera. To był poważny spadek w jego planach i wstrząsnął nim i jego taktyką. Chociaż była to mniejsza bitwa niż większość, z pewnością miała duży wpływ. Twierdzenie, że tylko jeden kraj wygrał tę bitwę, jest niesprawiedliwe, ponieważ myślę, że wszyscy zaangażowani pomogli w zapewnieniu, że Niemcy nie zatrzymają Narwiku i nie zrealizują swoich planów wojennych.

READ  Czy Queen's Gambit rozpalił twój ogień do dominacji w szachach? Ta edukacja arcymistrzowska może cię tam zaprowadzić

Było to jednak małe zwycięstwo, ponieważ alianci opuścili Norwegię i udali się do bitwy o Francję, pozwalając Niemcom wrócić i odnieść zwycięstwo w bitwie Ewakuacja norweskiego rządu i rodziny królewskiej Utworzenie Norweskich Sił Zbrojnych na Uchodźstwie.

To prawdziwie symboliczna opowieść o tym, jak złożona była II wojna światowa i jak kraje znalazły najlepsze rozwiązania dla własnych interesów. To złożona i interesująca część historii i filmu Narwik zdecydowanie warto, aby zorientować się, jak to mogło wyglądać w czasie wojny. Pamiętaj, że film jest oparty na tym wydarzeniu i nie jest oparty na faktach.

Więcej opowieści

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *