Connect with us

Sport

Brytyjski rząd chce przeniesienia finału Ligi Mistrzów z Rosji

Published

on

UEFA została wezwana przez rząd brytyjski do wycofania Rosji z organizacji finału Ligi Mistrzów w związku z obawami, że usankcjonuje ona tak zwaną „nielegalną inwazję” na Ukrainę, co skłoniło organ zarządzający europejskim futbolem do zamknięcia we wtorek, mówiąc, że ponownie rozważy organizację flagowego meczu w Petersburgu.

Największy mecz europejskiego sezonu odbędzie się 28 maja w Gazprom Arenie, nazwanej na cześć państwowego giganta energetycznego, który od dziesięciu lat sponsoruje męskie zawody.

Gazprom jest również zaangażowany w proces decyzyjny UEFA, z Aleksandrem Dyukowem, dyrektorem generalnym spółki zależnej naftowej, zasiadającym w Zarządzie Komitetu Wykonawczego UEFA.

UEFA po raz pierwszy przyznała się do ryzyka, że ​​Rosja będzie gospodarzem finału po rozmowach między najwyższymi władzami w sprawie kryzysu.

„UEFA stale i uważnie monitoruje sytuację” – powiedział organizator Ligi Mistrzów w oświadczeniu – „i każda decyzja zostanie podjęta we właściwym czasie, jeśli będzie to konieczne”.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wyraził zaniepokojenie, że Rosja wykorzystuje sport do wzmocnienia swojego statusu i wezwał prezydenta Władimira Putina, aby nie przeprowadzał inwazji na Ukrainę na pełną skalę po zgromadzeniu około 150 000 żołnierzy po trzech stronach sąsiedniej Ukrainy.

„Skończy z… Rosją, która jest bardziej odizolowana, Rosją, która ma status pariasa, bez możliwości organizowania turniejów piłkarskich w Rosji, która najeżdża suwerenne kraje”, powiedział Johnson w Izbie Gmin.

Rosja wywołała oburzenie, gdy ogłosiła w poniedziałek, że uznanie przez nią niepodległości obszarów wschodniej Ukrainy obejmuje obszary będące obecnie w posiadaniu sił ukraińskich, a następnie upoważniono do rozmieszczenia wojsk w separatystycznych regionach.

– To bardzo delikatna sytuacja, która może się zmieniać co godzinę i oczywiście wszyscy mamy na nią oko – powiedział ARD Rainer Koch, niemiecki członek Komitetu Wykonawczego UEFA.[Podobnedo[Podobne[ÄHNLICH[SIMILAR

Z czterema reprezentantami w 16 rundzie Ligi Mistrzów, Anglia ma najwięcej pozostałych drużyn w rozgrywkach.

READ  Tenis kobiet zmierza do French Open w niedzielę | Wiadomości, sport, praca

Oleksandr Zinchenko, Ukrainiec, który gra w Manchesterze City, zabrał się na Instagram, by bronić suwerenności terytorialnej swojego kraju.

Reklamy Gazpromu pojawiły się na elektronicznych tablicach na Stamford Bridge, gdy napastnik USA Christian Pulisic świętował we wtorek bramkę dla Chelsea w 1/8 finału przeciwko Lille. Chelsea należy do rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, o którym Johnson fałszywie powiedział w Izbie Gmin, że jest zagrożony sankcjami rządowymi.

Sekretarz Kultury Nadine Dorries, która kieruje sportem w gabinecie Johnsona, powiedziała, że ​​przedstawi UEFA „poważne obawy” dotyczące organizacji finału przez Rosję.

Oczekuje ponad 50 000 zagranicznych fanów

„Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi na wykorzystanie wydarzeń na arenie światowej do legitymizacji jego nielegalnej inwazji na Ukrainę” – powiedział Dorries.

W ciągu ostatnich dwóch sezonów UEFA musiała przenosić finał Ligi Mistrzów z Turcji do Portugalii z powodu pandemii.

Członek Rady FIFA, Aleksiej Sorokin, który kieruje także komitetem organizacyjnym finału, powiedział, że nie było żadnych rozmów z UEFA na temat utraty praw gospodarza Sankt Petersburga.

„Przygotowujemy się do finału zgodnie z planem” – powiedział Sorokin agencji prasowej TASS. „Oczekujemy, że przybędzie ponad 50 000 zagranicznych fanów”.

Jednak we wtorek członkowie wyższej izby rosyjskiej jednogłośnie zagłosowali za zezwoleniem Putinowi na użycie siły wojskowej poza granicami kraju – skutecznie formalizując rosyjską operację wojskową w regionach rebeliantów, gdzie ośmioletni konflikt zabił prawie 14 000 osób.

Odkąd Moskwa zaanektowała ukraiński Półwysep Krymski i poparła separatystów na wschodzie Ukrainy, UEFA oddzielała drużyny ukraińskie i rosyjskie podczas losowań, aby uniemożliwić im grę ze sobą.

Rosyjski państwowy koncern gazowy Gazprom jest sponsorem Ligi Mistrzów od 2012 roku – tego samego roku, w którym Ukraina wraz z Polską była gospodarzem Mistrzostw Europy. Jednak logo firmy zostało usunięte z „Festiwalu Mistrzów” pod marką UEFA na głównej ulicy Kijowa, ponieważ stolica Ukrainy była gospodarzem finału Ligi Mistrzów 2018 między Realem Madryt a Liverpoolem.

Rosja już odsiaduje karę Światowej Agencji Antydopingowej za oszustwa sponsorowane przez państwo, uniemożliwiając jej organizację międzynarodowych imprez sportowych do grudnia. Jednak UEFA, jako organ zarządzający w Europie, nie była związana werdyktem, co oznaczało, że Sankt Petersburg rozegrał już cztery mecze na Mistrzostwach Europy w zeszłym roku.

READ  Novak Djokovic pokonuje Milosa Raonic i awansuje do ćwierćfinału

Osobno PZPN zwrócił się we wtorek do FIFA o pilne wyjaśnienie, czy mecz play-off mistrzostw świata z Rosją 24 marca zostanie rozegrany w Moskwie zgodnie z planem. Zwycięzca tego meczu zmierzy się ze Szwecją lub Czechami o miejsce na mundialu w Katarze.

Jeśli Rosja zakwalifikuje się do mundialu w Katarze w listopadzie, nazwa drużyny będzie musiała zostać zmieniona na coś neutralnego, co prawdopodobnie nie zawierałoby słowa „Rosja”. Reprezentacja Rosji na dwóch ostatnich olimpiadach nosiła nazwę ROC – Rosyjski Komitet Olimpijski.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *