Connect with us

Gospodarka

Babriko, prawnik byłego kandydata na prezydenta Białorusi, jedzie do Polski

Published

on


Ilya Salei, prawnik skazanego byłego szefa Biełgazprombanku i byłego kandydata na prezydenta Wiktora Babariko, wyjechał z Białorusi do Polski. Ma to w swoim. ogłoszony Instagram.

„Jeśli chodzi o wyrok przeciwko Wiktorowi Dmitriewiczowi Babariko i przekazanie sprawy Maszy Kolesnikowej i Maksima Zanaka do sądu, zgodnie z którym zostałem uwięziony we wrześniu 2020 r. i do dziś jestem oskarżonym, a biorąc pod uwagę inne wydarzenia, złożyłem wymuszona decyzja, aby tymczasowo opuścić Białoruś ”- napisał Ilya Salei.

Według niego, do niedawna przeciwko niemu obowiązywało śledztwo w postaci kaucji. Ilya Salei powiedział, że jest teraz niezależnie odpowiedzialny za swoje działania, w tym obowiązki materialne. „Jestem wdzięczny setkom ludzi, którzy wspierali mnie przez ostatni rok i byli gotowi uratować mnie osobiście, jeśli to konieczne, nie oczekując niczego w zamian” – powiedział prawnik.

Ilya Salei jest również prawnikiem Marii Kolesnikowej i Maksyma Znaku, członków Prezydium Rady Koordynacyjnej Opozycji. Podobnie jak inni działacze opozycji został oskarżony o „publiczne wzywanie do działań zagrażających bezpieczeństwu narodowemu” (art. 361 część 3 kodeksu karnego). Areszt domowy.

Viktor Babriko odszedł ze stanowiska szefa Biełgazprombanku w maju 2020 roku. W czerwcu tego samego roku bank został nalotem, a następnie wszczęto postępowanie karne przeciwko byłym i obecnym pracownikom banku. Victor Babarico miał startować w wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku. Według Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi wygrał ją Aleksander Łukaszenko.

6 lipca Sąd Najwyższy Białorusi skazał Wiktora Babriko na 14 lat więzienia za przestępstwa gospodarcze.

Więcej szczegółów – w materiale “Komersanta” “Wiktor Babariko dostaje 14 lat więzienia”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *