Connect with us

Sport

Amelia Brodka opowiada o entuzjazmie do jazdy na deskorolce olimpijskiej

Published

on

SAN DIEGO – Spacer po Skateparku Vista to dla Amelii Brodki z San Diego oczywistość.

Wsiadanie na jej deskę od dawna jest dla niej tak samo naturalne jak chodzenie.

„W momencie, gdy jesteś deskorolką, masz kompletną obsesję” – powiedziała. „To po prostu staje się stylem życia”.


Co musisz wiedzieć

  • Skateboarding to jeden z kilku nowych sportów, które tego lata zadebiutują na olimpiadzie w Tokio
  • W jeździe na deskorolce startuje po 20 zawodników w dywizjach męskich i żeńskich w każdej sekcji – park i street
  • Amelia Brodka jest jedną z tych, które w imieniu Team Poland wezmą udział w sekcji parkowej
  • Podczas rywalizacji o swoją ojczyznę na igrzyskach olimpijskich, dołącza do dużej grupy skateboardzistów, którzy nazywają domem południową Kalifornię i jest jedną z 66 absolwentów USC reprezentowanych na igrzyskach

I kiedy obserwuje, jak jeździ na łyżwach, wydaje się, że jest całkowicie wygodna; Był czas, kiedy Brodka czuła się w parku trochę nie na miejscu.

„Kiedy po raz pierwszy zaczęłam jeździć na deskorolce, stało się jasne, że ludzie w społeczności nie sądzili, że jestem jej częścią” – powiedziała. „Byłam jedną z niewielu dziewczyn i minęły lata, zanim zmierzyłam się z innymi dziewczynami”.

Kiedy po raz pierwszy zaczęła jeździć na deskorolce, w tym zdominowanym przez mężczyzn sporcie było niewiele opcji dla kobiet.

Teraz, gdy na horyzoncie jest debiut olimpijski, Brodka nie może nie być podekscytowany przyszłością sportu.

„Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o igrzyskach olimpijskich, było to bardzo ekscytujące, ponieważ pomyślałem, że będzie to świetna okazja do globalnego rozwoju tego sportu” – powiedział Brodka. – A zwłaszcza w kobiecej piłce nożnej.

Pochodzący z Polski Brodka dorastał w Stanach Zjednoczonych. Tutaj nauczyła się kochać jazdę na deskorolce, nawet jeśli jej rodzina nie zawsze to rozumiała.

„Moje ciocie z Polski zadzwoniły i powiedziały: 'Dlaczego bawisz się tą zabawką?’” Powiedziała ze śmiechem.

Ale wraz z wprowadzeniem sportu na największą scenę sportową świata nie było już pytań.

Z miejscem olimpijskim jazda na deskorolce jest bardziej legalna niż kiedykolwiek.

„Teraz, kiedy trwają igrzyska olimpijskie, scenariusz jest zupełnie do góry nogami” – powiedział Brodka. „Jest też więcej wydarzeń dla kobiet niż kiedykolwiek wcześniej”.

I to poczucie sprawiedliwości i otwartości zawsze było osobistym celem Brodki.

Została zawodową deskorolką w czasie, gdy kilka innych kobiet rywalizowało na poziomie krajowym. A ponieważ konkursów dla kobiet często było niewiele, Brodka po ukończeniu University of Southern California w 2012 roku wzięła sprawy w swoje ręce.

„Ja zacząłem Slajd ekspozycji 2012, „powiedział Brodka.” Było to po tym, jak zakwalifikowałem się na moje pierwsze X Games.

„Organizatorzy powiedzieli mi: 'Mieliśmy cię na liście, ale impreza kobieca została odwołana’” – kontynuowała. „Pomyślałem:„ Jak możesz zerwać z moim marzeniem?”

Od tego czasu w ciągu ostatniej dekady Exposure Skate gościło wiele wydarzeń dla kobiet w skateboardingu. Imprezy mają na celu zainspirowanie młodszego pokolenia do wejścia na pokład i podążania za swoimi marzeniami.

Brodka – w wieku 31 lat – będzie jedną ze starszych zawodniczek na olimpiadzie, ale w ten sposób jest żywym dowodem na to, jak daleko można się posunąć w łyżwiarstwie.

W grach bierze udział 20 uczestników w każdej dywizji parkowej i ulicznej. Jako sport na poziomie podstawowym rywalizacja o kwalifikacje była szczególnie zacięta i nie każdy kraj będzie reprezentowany.

Dla Brodki dotarcie na olimpiadę nadal nie wydaje się realne.

„Myślę, że będę bardzo podekscytowana, kiedy w końcu nadejdzie dzień, w którym będziesz mógł jeździć na łyżwach na igrzyskach olimpijskich” – powiedziała. „Fakt, że mogę iść, wciąż mnie zaskakuje”.

READ  Bernadeta E. Lis 1929-2021 | Wiadomości, sport, praca

Brodka jest jednym z pierwszych skateboardzistów gotowych do przejechania przez historię.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *