Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Logika lokalności

Logika lokalności

Humanmag

W krakowskiej Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury można oglądać wystawę „Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design”. Co łączy wzornictwo tych dwóch odległych krajów? Czy jest nam do siebie bliżej niż myślimy?

Redakcja Humanmag.pl
18 stycznia 2017

  • Skomentuj

Celem wystawy jest próba określenia punktów stycznych między polskim a norweskim projektowaniem, szczególnie na przestrzeni ostatnich 15 lat. Według kuratorek wystawy - dr Moniki Rydiger i Solveig Lønmo - takim wspólnym i bardzo czytelnym rysem, zarówno w polskim, jak i norweskim designie jest chociażby projektowanie przedmiotów w oparciu o lokalną tradycję warsztatową i materiałową oraz zgodność z ideami zrównoważonego rozwoju.

Kluczem doboru produktów jest właśnie lokalność, która definiuje zarówno użyte materiały, technologię wytwarzania czy też inspiracje leżące u podstaw powstawania produktów. W prezentowanych pracach można odnaleźć odniesienia do charakterystycznych cech miejsca, w których przedmioty powstają - jego krajobrazu, topografii czy wzorców kulturowych, a wszystko to z poszanowaniem i wniesieniem nowych, wartościowych elementów do miejscowej tradycji i zwyczajów.

Lokalność staje się dziś kategorią wyraźnie obecną zarówno w dyskursie potocznym, jak i naukowym – zwłaszcza socjologicznym i kulturoznawczym. Szczególnego znaczenia nabiera ona w analizach badających procesy redefiniowania bądź konstruowania na nowo tożsamości narodowych, regionalnych, osobistych . Powrót do lokalnych tradycji i zwyczajów, regionalnych potraw, rękodzieła, słownictwa to z jednej strony wyraz poszukiwania ciągłości, stałości w czasach płynnej egzystencji (jak określa ją Zygmunt Bauman), z drugiej zaś – strategia podkreślania odrębności w obawie przed globalnym ujednoliceniem. W tego rodzaju uwarunkowania wpisuje się współczesny design – to słowa dr Moniki Rydiger, kuratorki wystawy.

Na wystawie zobaczyć można blisko 100 prac kilkudziesięciu młodych polskich i norweskich designerów. Wśród nich znaleźli się m.in.: Malafor, Jan Lutyk, AZE design, Fivetimesone, Andreas Engesvik, Olle Petter Wulum, czy prezentowani już wcześniej na łamach magazynu HUMAN Kristine Five Melvaer i Anderssen&Voll.

Wystawę „Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design” w Krakowie będzie można oglądać do 26 marca 2017 r. Potem powędruje do Nordenfjeldske Kunstindustrie Museum. 

AZE design, Nodus, 2006, fot. AZE design

Fredrik Torsteinsen , Mutum, 2014, fot. Morten Brun

Kristine Five Melvær, Naturpledd, 2015, fot. Per Gunnarsson

Jan Lutyk, Ribbon, 2012

Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz (Witamina D), Stołek ½

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się