Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Wnętrze bez ograniczeń

Wnętrze bez ograniczeń

Humanmag

Czym zastąpić starą wersalkę i ciężkie krzesła pamiętające wczesny PRL? Jak urządzić wnętrze, by mieszkanie w nim było komfortowe również dla osób w starszym wieku? Czasem wystarczy niewiele – odpowiednie wykończenie mebli, regulacja wysokości, drobne akcesoria ułatwiające dostęp do zakamarków szafek i szuflad.

Redakcja Humanmag.pl
13 czerwca 2017

  • Skomentuj

Krzesło „Closer”, zaprojektowane wspólnie przez Piotra Kuchcińskiego i Aleksandrę Wiśniewską dla Vox, na pozór nie różni się niczym od innych podobnych modeli. Oprócz jednego drobiazgu – okrągłe siedzisko jest obrotowe, dzięki czemu ułatwia wstawanie od stołu bez uciążliwego wysuwania. Z kolei łóżko i komody z kolekcji Pagedu „Senior” posiadają kółka, aby łatwo było zmienić ich położenie, także z pozycji osoby leżącej. Łóżko posiada płynną regulację wysokości, kąta nachylenia wezgłowia oraz segmentu uda. Wszystko to sterowane pilotem. Ciekawym przykładem mebli dla seniora jest też fotel typu „uszak”, wyposażony w szereg ułatwiających życie funkcji. Do jego bocznej kieszonki można schować okulary i gazetę, przewidziano też miejsce do odłożenia laski czy kul rehabilitacyjnych. Kubek po herbacie można odstawić na rozkładanym blacie. Szeroki zagłówek fotela chroni głowę podczas zapadnięcia w drzemkę i odgradza od hałasów.

Warto przyjrzeć się propozycjom zagranicznych firm, szczególnie niemieckich, które o wygodzie seniorów myślą już od wielu lat. Jednym z ciekawszych udogodnień na rynku są np. windy do szafek, które dzięki sterowaniu elektrycznemu, zapewniają wygodne ich opuszczanie do wysokości użytkownika. Pozwalają też wysuwać szafki do przodu. W tak wyposażonej kuchni nawet użytkownik o ograniczonej sprawności fizycznej może czuć się naprawdę komfortowo.

Na zdjęciach: 

Krzesło Closer (Vox) w towarzystwie kolekcji 4You dedykowanej użytkownikom wszystkich pokoleń.

Łóżko, szafka nocna i fotel z kolekcji Senior (Paged) – każdy z tych sprzętów wyposażony jest w dodatkowe funkcje ułatwiające ich użytkowanie.

Meble kuchenne (Granberg Germany) wyposażone w elektrycznie sterowane windy dostosowujące wysokość szafek do użytkownika.

Współczesna wersja Sitzmaschine - fotela o regulowanym oparciu, zaprojektowanego ponad 100 lat temu przez austriackiego designera Josefa Hoffmanna – zaprezentowana na targach meblowych w Sztokholmie w 2017.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się