Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Potencjał komunikacji

Potencjał komunikacji

Humanmag

Kristine Five Melvær, podobnie jak inni projektanci ze Skandynawii, z chęcią sięga do tradycji wzornictwa przemysłowego z tamtych stron. A przy tym nie boi się koloru oraz poszukiwania skutecznego sposobu na lepsze komunikowanie użytkowników z przedmiotami, które na co dzień wykorzystują.

Redakcja Humanmag.pl
6 sierpnia 2016

  • Skomentuj

Od razu można zadać sobie pytanie, o co właściwie chodzi w ulepszaniu wspomnianej komunikacji? Kristine Five Melvær w swojej pracy postawiła sobie za cel badanie komunikacyjnego potencjału przedmiotów tak, by tworzyły jak najściślejsze więzy emocjonalne ze swoimi użytkownikami. Tego chcielibyśmy doświadczać na co dzień – otaczać się tym, co lubimy i używamy z przyjemnością.

Taborety VAVA

Wazony Seasons, Magnor Glassverk

Dlatego jej projekty są bardzo sensualne, poruszające jednocześnie wiele naszych zmysłów, a przy tym – co właściwe w zasadzie całemu skandynawskiemu designowi (dla uściślenia: Kristine studiowała i pracuje w Oslo) – niezwykle proste. Ale to już chyba głównie zasługa DNA urodzonych i żyjących tam ludzi. Moim celem jest tworzyć produkty, które będą ubogacać codzienne życie ich użytkowników i które będą trwały przez pokolenia – mówi o swojej pracy Kristine Five Melvær. Można się o tym przekonać sięgając po jej meble, lampy, tekstylia, czy drobne przedmioty codziennego użytku, jak np. szklane wazony i dekoracje, które – wydaje się – są jej znakiem rozpoznawczym. W swoich projektach wykorzystuje głównie drewno, wełnę, czy wspomniane szkło.

Lampy Bloom

Multi – w zależności od potrzeby może być lampą lub wazonem, Magnor Glassverk

Kolejną niezwykle istotną cechą designu Kristine Five Melvær jest umiejętne łączenie projektowania użytkowego z projektowaniem graficznym. Widać to szczególnie dobrze w przypadku tworzonych przez nią tekstyliów: koców, poduszek czy dywanów. Wszystkie łączy zgeometryzowany wzór, dopracowany w szczegółach i proporcjach. A do tego wspomniane już intensywne barwy i zamiłowanie do użycia naturalnych materiałów – w przypadku tekstyliów, głównie wełny. Te dwie ostatnie cechy to kolejny mocny punkt na mapie skandynawskiego wzornictwa, którego kolor i natura są oczywistymi składnikami. I chociaż to elementy pojawiające się bardzo często u różnych projektantów z północy Europy, to reszta świata wydaje się być coraz bardziej głodna właśnie takiego rodzaju designu. Dobrze się z nim czujemy, jest dość uniwersalny, wysokojakościowy i praktyczny.

Koc z serii Naturpledd, Røros Tweed

Kolekcja wełnianych koców Mikkel, Røros Tweed

Kristine Five Melvær współpracuje z wieloma europejskim producentami. Jest pierwszą skandynawską projektantką, która nawiązała współpracę z uznaną belgijską marką When Objects Work. Jej wyjątkowy wkład doceniany jest także w pracę dla norweskiej marki Magnor Glassverk, producenta wyrobów ze szkła. Wielokrotnie nagradzana była za swoje projekty w dziedzinie szkła i tekstyliów. Prace Kristine Five Melvær można było oglądać na wystawach w Mediolanie, Nowym Jorku (New York Design Week 2015), Los Angeles, Tokio, Paryżu, Londynie czy Pradze. Prototyp jednego z jej produktów – lampy stołowej Ray – został nawet zakupiony na wystawę VitraHaus w 2012 roku. A jak wiadomo wszystkim fanom designu, marka Vitra zobowiązuje…

Kristine Five Melvær w towarzystwie – znanego Wam z poprzednich wydań HUMANa –Tornbjorna Anderssena, prywatnie jej męża. Na co dzień pracują oddzielnie, ale wspólnie zaprojektowany wazon Oui ma symbolizować ich małżeństwo (prod. Magnor Glassverk)

Wazony Seasons, Magnor Glassverk 

 

 

 

 

 

 

 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się