Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Kapitan Organiczny

Kapitan Organiczny

Humanmag

Jestem znany jako Kapitan Organiczny i jest to moje stanowisko filozoficzne. Chciałbym opowiedzieć wam czym jest piękno formy i jak forma może wpływać na ludzką duszę i emocje.

Redakcja Humanmag.pl
23 września 2015

  • Skomentuj

Nie tak dawno, zaledwie kilka tysięcy lat temu, żyliśmy w jaskiniach i nie sądzę, że do końca wyzbyliśmy się ówczesnego myślenia. Bardzo dobrze reagujemy na formy. Mnie natomiast interesuje stworzenie form inteligentnych. Mój świat tworzą ludzie tacy jak Amory Lovins, Janine Benyus, James Watson. Żyję w tym świecie, ale kieruję się wyłącznie instynktem.

Jestem więc XXI wiecznym tłumaczem technologii na piękne i naturalne produkty, które używamy każdego dnia. 

Zacznę od konceptu, który nazywam DNA, czyli design (design), natura (nature), sztuka (art). Są to trzy filary mojego świata. Kiedy patrzę na rysunek wody Leonardo da Vinci, wykonany 500 lat temu, widzę jak obserwacja, ciekawość i instynkt współgrają w tworzeniu niezwykłej sztuki. Wzornictwo przemysłowe jest sztuką XXI wieku. Ludzie tacy jak Leonardo – a nie było ich wielu - mieli niezwykłą, instynktowną ciekawość. Pracuję na podobnym stanowisku. Interesują mnie tylko naturalne wzory rozwoju i piękne formy, które może stworzyć tylko natura. Ciągle staram się zrozumieć jak ona przeze mnie przepływa i jak ze mnie wychodzi.

Interesują mnie też szablony rozwoju ponieważ drogi, którymi podąża natura nie ograniczają się żadnymi formami. Te naturalne formy inspirują wszystko co robię, nawet jeśli robię coś zupełnie prostego. Spójrzcie np. na krzesło (na zdjęciu obok), które zaprojektowałem dla firmy Bernhardt. Nazywa się „Go” i wykonane jest z magnezji. Pokazuje dialog elementów, piękno inżynierii i myślenia biologicznego, bardzo dobrze przypomina strukturę kości. W zasadzie każdy z jego elementów mógłby stanowić odrębne dzieło sztuki. W 2001 roku przez czasopismo „Time”  okrzyknięte zostało nowym językiem projektowania XXI wieku. Pokazuje jak tworzyć spójną, holistyczną formę. Według mnie to absolutnie piękna metoda tworzenia. Boska metoda tworzenia. Projektowanie organiczne jest tu kluczowe. 

Dziełem natury jest tworzenie dziur w rzeczach. Wiem jak to brzmi, ale właśnie ono uwalnia formę. Odrzuca wszystko co obce. A ja tworzę rzeczy na wzór naturalnych form. Obserwując naturę, możemy przenieść procesy nią rządzące w codzienną sztukę projektowania. Tym się właśnie zajmuję.

TŁUMACZENIE: Michał Scheffs, Monika Sulima (TED) / FOT. VITRA, FLICKR/SEAN DAVIDSON

Ross Lovegrove

(1958) designer, uważany za jednego z ważniejszych twórców wzornictwa użytkowego. Studiował na Metropolitan University w Menchesterze. Prowadzi Studio X w Londynie. Łączy zamiłowanie do technologii z wiarą, że otaczający nas świat naturalny jest początkiem wszystkiego. Jego prace wystawiane są w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOMA w Nowym Jorku, Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Centrum Pompidou w Paryżu, czy w Muzeum Designu w Londynie. Laureat wielu nagród z zakresu designu. Współpracował m.in. z takimi markami jak Sony, Apple, Airbus, Moroso, VitrA.  

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się