Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Wsłuchaj się w Inne Brzmienia

Wsłuchaj się w Inne Brzmienia

Humanmag

Do 10 lipca trwa tegoroczna edycja Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art’n’Music Festival w Lublinie. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawi się 150 artystów z 10 krajów świata!

Redakcja Humanmag.pl
7 lipca 2016

  • Skomentuj

Zaproszeni przez organizatorów twórcy reprezentują 3 kontynenty, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi takie zjawiska jak Shibusashirazu Orchestra, Tortoise, UK Subs czy Easy Star All Stars.

Jak co roku Lublin zamienia się na kilka lipcowych dni w scenę dla kilkuset artystów reprezentujących najróżniejsze brzmienia i gatunki muzyczne. Jednym z kluczowych założeń festiwalu jest bowiem prezentacja najbardziej oryginalnych twórców i nurtów w światowej muzyce oraz poszukiwanie pewnego wyjątkowego pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją, która popycha świat muzyki ku nowym, inspirującym obszarom.

Fundamentem Innych Brzmień pozostaje niezmiennie wysoka jakość artystyczna, kreatywność oraz idea twórczego poszukiwania w sztuce. Podczas festiwalu jazz i klasyka przenikają się z awangardą i elektroniką, etniczne motywy spod znaku world music mieszają się z ostrym brzmieniem przesterowanych gitar, reggae i hip hop spotykają improwizowaną muzykę instrumentalną. Wszystko po to, aby oczarować, zaskoczyć i dostarczyć publiczności wielu niezapomnianych emocji.

Shibusashirazu Orchestra.

Jedną z gwiazd tej edycji będzie zjawiskowa i niezwykle spektakularna Shibusashirazu Orchestra. Ten ponad trzydziestoosobowy big band tworzy na scenie prawdziwie niepowtarzalne widowisko, łącząc elementy jazzu, rock’n’rolla, muzyki tanecznej i dopełniając to wszystko piękną scenografią i kostiumami. Ich koncerty to prawdziwa uczta dla zmysłów i szalona zabawa przez ponad 2 godziny.

Tortoise. / fot. Andrew Paynter.

 Na drugim biegunie stylistycznym znajduje się kolejna z gwiazd festiwalu – grupa Tortoise. Artyści z Chicago to w zgodnej opinii krytyków muzycznych jeden z najważniejszych zespołów post rockowych i instrumentalnych ostatnich 25 lat. Ich koncerty to również przeżycie z gatunku tych niepowtarzalnych. Znakomite brzmienie, wirtuozeria wykonania, śmiałe pomysły aranżacyjne i rozbudowane transowe kompozycje to po prostu światowa klasa.

Easy Star All Stars. / fot Josue Rivas.

 Kolejnym z headlinerów jest nowojorski kolektyw Easy Star All Stars. Znakiem firmowym amerykanów jest branie na warsztat wybranych albumów legend światowej muzyki takich jak Pink Floyd, Radiohead, The Beatles czy Michael Jackson. Ich reggae’owe i dubowe aranżacje znanych utworów podbiły serca słuchaczy na całym świecie. Koncertowo Easy Star All Stars to ogromny ładunek pozytywnej energii, radość z obcowania z żywą muzyką i świetny, naturalny  kontakt z publicznością.

UK SUBS.

 Listę gwiazd tegorocznej edycji festiwalu zamyka absolutna legenda brytyjskiej sceny alternatywnej, zespół UK Subs. Prekursorzy punk rocka, wymieniani jednym tchem obok The Clash, Sex Pistols czy The Stranglers, hucznie świętują w tym roku 40-lecie swojej działalności. Grupa założona i nieprzerwanie dowodzona przez Charliego Harpera od 1976 roku, wciąż stanowi o sile i popularności gatunku.

Tradycją festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia jest przybliżanie działalności ciekawych wytwórni muzycznych. W tym roku swoją prezentację podczas imprezy będzie miał słynny niemiecki label Staubgold.  Podczas Festiwalu nie może też zabraknąć znakomitej reprezentacji artystów z Polski. Listę rodzimych gwiazd otwiera Kazik Staszewski, którego można będzie oglądać w podwójnej roli - wystąpi w przekrojowym koncercie zawierającym materiał z rzadko granych na żywo płyt i dodatkowo weźmie udział w spotkaniu poświęconym wydanej niedawno, znakomitej książce Rafała Księżyka „Idę tam gdzie idę”. 

Na scenie pojawi się także jeden z najlepszych polskich składów hip-hopowych – Łona i Webber, unikalne połączenie dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego, czyli grupa Kwadrofonik, a także dwa projekty będące potwierdzeniem doskonałej kondycji polskiej sceny eksperymentalnej – Innercity Ensemble oraz dowodzona przez Marcina „Emitera” Dymitera – Flora Quartet.  

Nazwa „Inne Brzmienia” zobowiązuje, dlatego w programie znajdują się wyłącznie zespoły zjawiskowe, oryginalne i wymykające się standardowym klasyfikacjom. 

Słowobranie (w 2015 roku).

Festiwal obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina (prezentacje dokumentów oraz najnowszych filmów fabularnych z Ukrainy), literatury (m.in. polskie premiery dwóch wydanych specjalnie na Wschód Kultury książek – „Karbid” Andrija Lubki oraz „50 procent racji” Ołeksandra Bojczenki) i sztuki współczesnej (wystawa plakatów artystycznych duetu Braty oraz kampania plakatowa poświęcona 30-stej rocznicy katastrofy jądrowej w Czarnobylu i 5-tej rocznicy tragedii w Fukushimie). Najmłodsi będą mogli natomiast uczestniczyć w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach, na które złoży się cykl warsztatów pokazujących najróżniejsze oblicza muzyki i pozwalający na niczym nieskrępowane zabawy dźwiękiem.

Festiwal odbywa się w ramach projektu Wschód Kultury  integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy)

Więcej informacji na temat festiwalu: http://www.innebrzmienia.eu/ oraz www.wschodkultury.eu

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się